10 zabezpieczeń, które warto stosować… choć mało kto to robi

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to użytkownicy komputerów nigdy nie mieli lekko – praktycznie od początku ery PC ktoś w mniejszym lub większym stopniu im zagrażał. Najpierw były tylko wirusy, trojany i robaki, później pojawiły się botnety, komputery zombie i cała gama innych paskudztw. Nie odkryjemy więc Ameryki mówiąc, że nie jest dobrze. Ale z drugiej strony, często zapominamy o tym, że niewielkim kosztem i wysiłkiem możemy sprawić, że będzie znacznie lepiej. To znaczy bezpieczniej. Oto nasz poradnik – lista praktyk i działań, które mogą znacząco poprawić nasze bezpieczeństwo w Internecie… jeśli tylko zechce nam się po nie sięgnąć.

Zaczynamy od patentu, który nie tylko uczyni korzystanie z komputera, tabletu i, ogólniej, internetu bezpieczniejszym, ale jednocześnie sprawi, że będzie to znacznie bardziej wygodne:

1. Menedżer haseł

O tym, że „hasła są martwe i ich czas przeminął” możemy przeczytać średnio ze 3 razy w miesiącu – problem w tym, że jak na razie mimo wszystko nikt jakoś nie zdołał zaproponować realnej alternatywy dla tej formy uwierzytelniania. Niestety, aby hasło było skuteczne i bezpieczne, musi być skomplikowane: coraz więcej witryn, aplikacji i serwisów wymusza na użytkownikach tworzenie haseł, które muszą zawierać: co najmniej 10 znaków, co najmniej 2 znaki inne niż litery, małe i duże litery itp. itd (często też zakazane jest używanie określonych, łatwych do złamania fraz). Dodajmy do tego fakt, iż specjaliści zdecydowanie odradzają używanie tego samego hasła w wielu witrynach… efektem jest konieczność zapamiętania 20 różnych, złożonych z przypadkowych znaków, ciągów literowo-cyfrowych.

Zobacz również:

I dlatego właśnie należy sięgnąć po menedżera haseł – aplikację, która nie tylko zapamięta i przechowa hasła użytkownika, ale w razie potrzeby przyda się również do wygenerowania odpowiednio skomplikowanych (i trudnych do złamania) fraz. Takie programy są proste w instalacji konfiguracji i obsłudze, wieloplatformowe (obsługują komputery i urządzenia mobilne)… i naprawdę znaczący poprawiają bezpieczeństwo. Godnych polecania menedżerów jest sporo, warto wymienić choćby LastPass, Dashlane, 1Password czy KeePass.

Menedżer haseł Keepass – prosty sposób na zapanowanie nad hasłamiKliknij, aby powiększyćMenedżer haseł Keepass – prosty sposób na zapanowanie nad hasłami

Dodajmy, że wybranie, zainstalowanie i używanie odpowiedniego menedżera uczyni korzystanie z Internetu nie tylko bezpieczniejszym, ale także znacznie wygodniejszym – skończy się gubienie i gorączkowe poszukiwanie i odzyskiwanie haseł.

2. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Pozostajemy w temacie haseł i uwierzytelniania – dwuskładnikowe uwierzytelnianie jest drugim krokiem, dodatkowo zwiększającym poziom bezpieczeństwa zapewniany przez opisane powyżej długie, skomplikowane hasła. Bo choć takie hasła są w miarę odporne na łamanie, to istnieją metody ich podsłuchania – drugi etap uwierzytelniania ma zabezpieczać użytkowników w sytuacji, gdy dojdzie do przechwycenia jego hasła.

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie nie jest niczym skomplikowanym – to prosty sposób na poprawę bezpieczeństwa (oprócz podstawowego hasła musimy podać dodatkowe, wygenerowane z myślą o tym konkretnym logowaniu) i bywa wdrażany w różnych formach. Czasami jest tak, że dodatkowe hasło należy podawać za każdym razem, ale w niektórych serwisach niezbędne jest to np. tylko podczas logowania się z nowego urządzenia lub innej przeglądarki niż zwykle.

Dwuetapowa weryfikacja w systemie logowania Google.Kliknij, aby powiększyćDwuetapowa weryfikacja w systemie logowania Google.

To zabezpieczenie bazuje na starej zasadzie, w myśl której bezpieczne logowanie to takie, do którego niezbędne jest podwójne potwierdzenie tożsamości – za pomocą czegoś, co użytkownik wie (tzn. hasła) oraz czegoś, co ma (w tym przypadku chodzi zwykle o dodatkowe, jednorazowe hasło wygenerowane np. przez aplikację zainstalowaną na telefonie, token itp.).

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe warto włączyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – np. serwisach i usługach, które udostępniają taką opcję (np. Facebook czy Google).