Nie płać za SMS-y, kiedy możesz mobilnie

500 mln użytkowników WhatsApp wymienia ze sobą każdego dnia 700 mln zdjęć i 100 mln nagrań wideo. Te liczby mówią same przez siebie, choć i konkurencja nie zasypia gruszek w popiele. Viber, Messenger, Line, Path a może Kik? Jakie funkcje oferują popularne komunikatory mobilne?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami mobilnej rewolucji, która na nowo zdefiniowała sposób, w jaki użytkownicy korzystają nie tylko z telefonów, ale i samego internetu. Wprowadzenie na rynek urządzeń z dużymi, dotykowymi ekranami oraz spadek cen za przesyłanie danych w sieciach komórkowych spowodowało, że miejsce komputera coraz częściej zajmuje smartfon lub tablet. Rewolucja ta przyczyniła się do pojawienia nowych usług, takich choćby jak wiadomości błyskawiczne, które coraz częściej zastępują popularne SMS-y.

Każdą taką wiadomość możesz wzbogacić o zdjęcia, nagranie głosowe lub wideo, naklejki (emotikony) oraz mapę z nakreślonym miejscem, w którym aktualnie się znajdujesz. Kiedy zechcesz, przełącz się na rozmowę głosową lub wideo, nic nie płacąc przy tym za połączenie. Te, w przypadku komunikatorów mobilnych realizowane są za darmo, przez internet.

Zobacz również:

Komunikator, ale jaki?

W trakcie pracy nad artykułem zapytaliśmy znajomych, z jakich komunikatorów internetowych korzystają, przy czym od razu zaznaczyliśmy, że bardziej interesują nas aplikacje na smartfony, niż programy używane przez nich na komputerach. Zdecydowana większość osób wskazała natychmiast na komunikator Facebooka, przy czym kilka z nich nie wiedziało o istnieniu Messengera. Wśród wymienionych nazw padły także Viber i WhatsApp, czemu trudno się dziwić, bo to przecież dwa popularne w naszym kraju komunikatory mobilne. Ale są jeszcze Line, Path (to nowość) czy BBM, które są równie dobre, jeśli nie lepsze, od tych najbardziej popularnych w Polsce. Na ich przykładzie zaprezentujemy najważniejsze funkcje komunikatorów mobilnych. Zacznijmy od WhatsAppa.

WhatsApp

W lutym 2014 roku Facebook ogłosił zakup komunikatora WhatsApp za bagatela 16 mld dolarów. Jednocześnie serwis deklaruje niezależny rozwój dwóch komunikatorów – własnego Messengera, i kupionego właśnie WhatsAppa. Tym samym firma Marka Zuckerberga weszła w posiadanie gigantycznej, bo liczącej 500 milionów, bazy numerów telefonów użytkowników, co dla wielu z nich, już samo w sobie może być powodem do poszukiwania alternatywnego komunikatora. O innych aplikacjach jednak więcej za chwilę.

Czat grupowy w aplikacji WhatsApp. Źródło: play.google.com.Kliknij, aby powiększyćCzat grupowy w aplikacji WhatsApp. Źródło: play.google.com.

W pierwszym roku WhatsApp jest darmowy. Za każde kolejne 12 miesięcy korzystania z tego komunikatora zapłacisz 99 centów. Uruchom aplikację i odszukaj znajomego. Kliknij skojarzoną z nim nazwę kontaktu, a następnie rozpocznij konwersację. Wpisz tekst w polu wprowadzania, dodaj emotikony, aby wyrazić emocje i zatwierdź dotykając strzałki, aby przesłać wiadomość. Poczekaj na odpowiedź.

Masz znajomych, z którymi często rozmawiasz w WhatsApp? Utwórz skrót na ekranie głównym smartfonu, aby mieć szybki dostęp do okna rozmowy. Dotknij i przytrzymaj nazwę kontaktu, aż w telefonie pojawi się menu. Wybierz Dodaj skrót do konwersacji, aby zakończyć.

Ustawienia czatu w WhatsApp.Kliknij, aby powiększyćUstawienia czatu w WhatsApp.

WhatsApp, podobnie jak wiele innych komunikatorów mobilnych, do identyfikacji użytkowników używa numeru telefonu. To wygodne rozwiązanie, bowiem aplikacja szybko wyszuka znajomych na podstawie listy kontaktów. W WhatsApp, jeśli zmienisz numer telefonu, możesz łatwo przenieść swoje konto, informacje o grupach, historię czatu i inne ustawienia na nowe urządzenie. W tym celu wywołaj okno WhatsApp, a następnie wybierz Ustawienia | Informacje o koncie | Zmień numer. Wpisz stary i nowy numer telefonu. Aby zakończyć, zweryfikuj numer na nowym smartfonie.

Kliknij, aby powiększyć

WhatsApp: wysyłanie informacji o lokalizacji za pomocą iPhone'a i smartfonu z systemem Android  Źródło: http://blog.whatsapp.com/Kliknij, aby powiększyćWhatsApp: wysyłanie informacji o lokalizacji za pomocą iPhone'a i smartfonu z systemem Android Źródło: http://blog.whatsapp.com/