E-sklep: od filii w cyberświecie do całkiem nowego biznesu?

E-commerce to olbrzymie wirtualne targowisko, na którym każdy – od detalisty po ogromne sieci handlowe – znajdzie swoje miejsce. Jednak podobnie jak w świecie rzeczywistym samo otwarcie sklepu nie wystarczy. Do zwiększenia obrotów i zysków potrzebne jest jego właściwe prowadzenie przez dłuższy czas, a przede wszystkim odpowiednia zachęta klientów do nabywania produktów czy usług oferowanych przez Internet.

Liczby mówią wszystko: 26 miliardów złotych obrotu, ponad 4% wartości całej sprzedaży detalicznej, 27 milionów potencjalnych klientów tylko w Polsce. Co więcej, jest pewne, że wartości te będą wzrastać! Dlaczego? Proste - ta galeria handlowa działa całą dobę, nie ma kolejek, a na zakupy można wpaść w jednej chwili z dowolnego zakątka globu!

Paradoksalnie przedsiębiorca, który decyduje się na wykorzystanie Sieci, jako nowego kanału sprzedażowego może początkowo poczuć się zdezorientowany i oszołomiony z powodu ogromu możliwości i opcji. Przed rozpoczęciem takich czy innych działań należy przemyśleć sprawę i obrać najlepszą dla swego biznesu strategię, wybierając te narzędzia, które przyniosą najlepszy rezultat, świadomie rezygnując z pozostałych.

Zobacz również:

Jest decyzja – co dalej?

Na początek dobra wiadomość: wejście w sieć w zasadzie nie ma negatywnego wpływy na działalność stacjonarną, jaką prowadziliśmy do tej pory. W zasadzie.. gdyż jak każda aktywność biznesowa wymagać będzie poświęcenia czasu, ale jeśli do tej pory prowadziliśmy nasz biznes z sukcesami, to udana promocja w sieci może je tylko zmaksymalizować.

Natomiast przed podejmowaniem pierwszych kroków otwarcia równoległego sklepu w cyberprzestrzeni warto zastanowić się, o jaki rodzaj zaistnienia w sieci nam chodzi, przy pomocy jakich środków chcemy to osiągnąć i jakie zasoby (pieniądze i czas) jesteśmy w stanie na to przeznaczyć w sensownym czasie.

Na przykład e-sprzedaż można prowadzić w oparciu o własny sklep internetowy, na własnej domenie i z własnym projektem, co pochłania czas i pieniądze, Może więc na samym początku warto jest zdecydować się na wejście na jedną z masowych platform aukcyjnych - tu, aby zaistnieć musimy jednak wyróżnić nasza ofertę spośród setek podobnych. Decyzja więc nie jest łatwa, ale warta przemyślenia.

Chyba każdy zna Allegro - portal zaczynał, jako miejsce licytacji używanych przedmiotów, natomiast obecnie (VI 2014) 93% wystawionych ofert to przedmioty nowe, a 90% z nich można kupić używając opcji "Kup Teraz", czyli z pominięciem licytacji. Allegro stanowi co prawda synonim e-handlu w Polsce, ale też jest praktycznie nieodwiedzane przez internautów z zagranicy. W przypadku, gdy oferowane są towary mające szanse - z uwzględnieniem kosztów przesyłki- zbytu za granicą lepiej jest wybrać eBay. Polska wersja tego systemu jest połączona z globalnym systemem, dzięki czemu lokalna oferta może być widoczna dla użytkowników niemal na całym świecie. Oprócz wymienionych do dyspozycji są też strony sprzedaży lokalnej OLX (do niedawna Tablica) czy Sprzedajemy.pl. Naturalnie dobrze jest mieć z czego wybierać, ale lepiej nie decydować się na równoczesną sprzedaż na kilku platformach, po pierwsze obsługa każdej wymaga czasu, po drugie niezbędna aktualizacja czy w razie zbytu czy zainteresowania na jednej z witryn łatwo przerodzić się może w chaos. Z drugiej strony… bez wypróbowania, skąd wiedzieć, z czyjej oferty skorzystać?

Ważnym atutem za skorzystaniem z tej opcji jest domyślne wsparcie e-płatności (karta, przelewy 24, itp.), porozumienia z firmami kurierskimi i sprawdzone systemy rozstrzygania sporów. Minusem - konieczność ponoszenia opłat za wystawianie, promocję, a w przypadku udanej sprzedaży, także prowizji.

Doświadczenia zdobyte na platformach aukcyjnych z pewnością przydadzą się, gdy będziemy projektować własny e-sklep. Co więcej, nawet przy jego późniejszym dobrym prosperowaniu można utrzymać aukcje w roli wizytówki, która przekierowywać do nas będzie klientów odwiedzających te serwisy. Zważywszy ich ogólny wolumen - jest to uzasadnione.