Szybsze uruchamianie Windows

Microsoft znacznie udoskonalił proces rozruchu Windows. Mimo to z czasem system uruchamia się coraz wolniej. Podpowiadamy, jak skrócić czas oczekiwania na gotowość komputera do pracy.

Niewłaściwe sterowniki, błędnie napisane oprogramowanie lub uszkodzone usługi mogą znacznie wydłużać proces uruchamiania systemu Windows. W tym materiale opisujemy, jak znaleźć elementy, które najbardziej opóźniają rozruch Visty, Windows 7 i 8.

Dla użytkowników systemu Windows 7 przygotowaliśmy specjalny kąsek. Podpowiadamy, jak wyposażyć tę edycję w imitację wyjątkowo szybkiego rozruchu hybrydowego znanego z Windows 8.

Zobacz również:

Jak zmierzyć czas uruchamiania Windows

Zapewne zechcesz sprawdzić, czy udało ci się skrócić czas wczytywania systemu Windows. W tym celu trzeba zmierzyć czas uruchamiania przed i po wykonaniu czynności optymalizacyjnych. Najprościej zrobisz to – rzecz jasna – za pomocą zwyczajnego stopera. Jednak stosując tę metodę, trafisz na poważny problem. Bardzo ciężko ustalić moment, w którym rozruch systemu dobiega końca. Nawet gdy pulpit zaczyna reagować na polecenia użytkownika, system nadal wczytuje wymagane pliki, więc nie jest w pełni gotowy do podjęcia pracy. Dlatego pomiar stoperem jest wyjątkowo łatwy, za to bardzo niedokładny.

Aby uzyskać precyzyjniejsze rezultaty, trzeba skorzystać ze specjalnego oprogramowania. Godna polecenia jest np. aplikacja BootRacer (bezpłatna do użytku prywatnego). W oknie z rezultatami widnieje przycisk Szybciej! (Speed up!), który nakłania użytkownika do zoptymalizowania rozruchu systemu. Gdy go klikniesz, program skieruje cię na stronę oferującą możliwość pobrania komercyjnego pakietu optymalizacyjnego. Wprawdzie możesz nabyć to oprogramowanie, lecz wystarczy samodzielnie wykonać czynności opisane w dalszej części tego materiału.

Sposób wykonania pomiaru programem BootRacer nie wymaga wielu wyjaśnień. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji trzeba kliknąć przycisk Zmierz czas! (Boot Time Test) i zainicjować powtórny restart systemu. BootRacer ustali, ile czasu trzeba do uruchomienia Windows, i wyświetli wyniki. Jeśli nie chcesz instalować tego programu w swoim systemie, możesz skorzystać z narzędzia Windows Performance Toolkit, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Problemy z hasłem. Jeśli chronisz dostępu do swojego konta za pomocą hasła, wyłącz to zabezpieczenie na czas pomiaru.

W tym celu naciśnij klawisze [Ctrl R] i wpisz polecenie control userpasswords2. Na ekranie pojawi się okno Konta użytkowników. Usuń zaznaczenie pola wyboru Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, po czym potwierdź przyciskiem Zastosuj. W następnym oknie (Logowanie automatyczne) wprowadź nazwę swojego domyślnego konta i potwierdź, wpisując dwa razy hasło dostępu. Gdy klikniesz oba przyciski OK, system będzie uruchamiał się, nie prosząc o podanie hasła. Przedstawiona metoda działa zarówno w kontach lokalnych, jak też kont skojarzonych z identyfikatorem usługi Windows Live lub z adresem w serwisie Outlook.com.

Darmowy do użytku prywatnego BootRacer mierzy czas wymagany do uruchomienia Windows. Następnie proponuje płatne oprogramowanie optymalizujące.Kliknij, aby powiększyćDarmowy do użytku prywatnego BootRacer mierzy czas wymagany do uruchomienia Windows. Następnie proponuje płatne oprogramowanie optymalizujące.

Czynności przygotowawcze

Do szczegółowego analizowania rozruchu systemu Windows można użyć microsoftowego zestawu narzędzi Windows Performance Toolkit. Wchodzi w skład pakietu Windows Assessment and Deployment Kit (Windows ADK) for Windows 8.1 Update. Jest dostępny pod tym adresem. Choć nazwa tego zbioru programów wskazuje Windows 8.1 jako środowisko docelowe, działają one także w Viście i Windows 7.

Narzędzia wymagają zainstalowanej platformy programistycznej .NET Framework 4.0. Jeśli brakuje jej w systemie, instalator pakietu Windows ADK przerywa pracę i wyświetla stosowny komunikat. Wówczas trzeba pobrać najnowszą wersję platformy .NET Framework spod tego adresu i zainstalować ją.

Pakiet narzędziowy Windows ADK jest całkiem pokaźny. Aby nie zaśmiecać dysku twardego stertą niepotrzebnych programów, wybierz tylko jeden żądany element. Po uruchomieniu instalatora działającego w trybie online potwierdź lokalizację docelową, klikając pole Dalej. Po dwóch następnych kliknięciach kreator instalowania wyświetli zawartość zestawu Windows ADK. Usuń zaznaczenie wszystkich elementów poza Windows Performace Toolkit i kliknij przycisk instalowania.