Zdemaskuj aplikacje szpiegujące w Androidzie

Wiele aplikacji do urządzeń z systemem Android ma nieprzyjemny nawyk protokołowania zachowań użytkownika i przesyłania zebranych w ten sposób informacji do firm, które je analizują i wykorzystują do własnych celów. Przeczytaj, jak możesz zdekonspirować takich szpiegów.

Większość użytkowników smartfona lub tabletu z systemem Android instaluje w swoim urządzeniu przenośnym kilka tuzinów aplikacji – lub przynajmniej kilka. Zazwyczaj są to komunikatory takie jak WhatsApp Messenger, programy informacyjne podające prognozę pogody lub aktualności, a także gry. Użytkownicy środowiska Android bardzo chętnie instalują aplikacje, bo większość z nich jest dostępna bezpłatnie. Za to są opatrzone reklamami, które mniej lub bardziej dają się we znaki.

Jednak okazuje się, że niektóre aplikacje nie robią tylko tego, co do nich należy lub czego oczekują od nich użytkownicy. Oprócz tego komunikują się poprzez internet za ich plecami z serwerami producenta, serwerami operatorów badających preferencje internetowe i serwerami dystrybutorów reklam.

Zobacz również:

Aplikacje badają czas i sposób ich używania

Dostarczanie producentowi danych statystycznych można uznać za stosunkowo niegroźne. Do danych tego rodzaju zaliczają się takie informacje jak częstotliwość uruchamiania aplikacji przez określonego (choć bliżej nieznanego) użytkownika, wykonywane przez niego czynności i nieużywane przez niego funkcje. Argument, że producent potrzebuje tych danych, aby udoskonalać swoje oprogramowanie i dostosowywać je do potrzeb użytkowników, wydaje się zasadny.

Ona zna prawie każdego użytkownika Androida – usługa analizowania Flurry jest składnikiem ponad 500 000 aplikacji. W twoim urządzeniu przenośnym jest zainstalowana prawdopodobnie co najmniej jedna z nich.Kliknij, aby powiększyćOna zna prawie każdego użytkownika Androida – usługa analizowania Flurry jest składnikiem ponad 500 000 aplikacji. W twoim urządzeniu przenośnym jest zainstalowana prawdopodobnie co najmniej jedna z nich.

Usługi analizowania tworzą profile użytkowników

Sytuacja staje się bardziej problematyczna, gdy producent zleca zewnętrznym firmom zbieranie i analizowanie takich danych. Na przykład serwis analizowania preferencji Flurry.com zyskał dużą popularność przypuszczalnie dlatego, że oferuje producentom aplikacji bezpłatnie usługę Flurry Analytics. Wystarczy, że producent umieści w aplikacji kilka dodatkowych wierszy kodu, a oprogramowanie dostarczy firmie Flurry szczegółowe dane statystyczne, które deweloper oprogramowania może potem podglądać w przygotowanej odpowiednio postaci.

Usługa Flurry Analytics jest bezpłatna nie bez powodu. Jej operator też korzysta z zebranych danych do własnych celów – obejmując zasięgiem działania wiele aplikacji. Firma bada częstotliwość i intensywność używania programów. Na podstawie uzyskanych rezultatów usługa przyporządkowuje poszczególnych użytkowników do grup zainteresowań, np. koneserów muzyki, wielbicieli kina, zawodowych biznesmenów, urodzonych graczy lub entuzjastów motoryzacji. W ten sposób nie tylko producent aplikacji uzyskuje informacje o grupie docelowej użytkowników swojego oprogramowania. Dane te trafiają, rzecz jasna, także w ręce operatora Flurry.com. Mogą mu posłużyć do zbudowania drugiego filaru swojej działalności – własnej sieci dystrybucji reklamy, którą producenci mogą równie łatwo i szybko umieszczać w swoich aplikacjach. Tymczasem na rynku reklamowym informacja, czym interesują się poszczególni użytkownicy, jest na wagę złota. Dzięki niej można kierować przekaz reklamowy tematycznie do właściwej grupy docelowej.

Operator serwisu Flurry.com chwali się, iż otrzymuje dane z ok. 1,3 miliarda urządzeń na całym świecie, bo właśnie w tak wielu urządzeniach jest zainstalowana co najmniej jedna aplikacja z usługą Flurry Analytics. Średnia liczba takich aplikacji w jednym urządzeniu przenośnym wynosi siedem. Wcale to nie dziwi, bo jeśli wierzyć operatorowi, jego usługa wchodzi w skład ponad 500 000 różnych aplikacji.