Faktura w przeglądarce

Instalowany lokalnie program czy usługa w internecie? Co wybrać? Różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami zacierają się. Aplikacje internetowe są zwykle tańsze w obsłudze i zadomowiły się na dobre w niewielkich przedsiębiorstwach. Szczególnie dużą grupę stanowią narzędzia do fakturowania.

Wydatki na infrastrukturę IT w przedsiębiorstwie to często niebagatelne kwoty. Nie ograniczają się przecież jedynie do zakupu komputerów i oprogramowania. Trzeba zatrudnić specjalistę, który będzie w stanie wszystko skonfigurować, wyznaczyć osobę odpowiedzialną za aktualizacje, tworzenie kopii zapasowych. Od chwili, gdy dostęp do internetu jest wystarczająco wydajny i stabilny, a opłaty przystępne coraz częściej narzędzia do prowadzenia firmy przenoszone są do sieci.

Aplikacje internetowe są łatwiejsze do aktualizacji, gwarantują zawsze najnowsze rozwiązania. Tworzenie kopii zapasowych i obsługa są po stronie usługodawcy oferującego takie narzędzie. Nie trzeba się martwić o specjalistów IT czy informatyków i można skupić się na prowadzeniu działalności. Bez znaczenia jest też rodzaj oprogramowania biznesowego. Za pomocą przeglądarki można obsłużyć aplikacje do fakturowania, kontrolować stany magazynów, rozliczać pojazdy używane w firmie, kontaktować się z klientami.

Zobacz również:

Jedną z częściej używanych kategorii programów internetowych są narzędzia do fakturowania. Zdobyły one uznanie wśród małych i średnich firm oraz jednoosobowych przedsiębiorstw. Serwisów oferujących tego typu usługi jest wiele. Różnią się opłatami, sposobem obsługi, możliwościami i wyglądem czy podejściem do użytkownika. Porównując z poprzednimi latami, niektóre z nich rozwijają się i rozbudowują bazę klientów inne wydają się przeżywać stagnację. Prezentujemy kilka internetowych usług tego typu.

inFakt

Ponad 320 tysięcy klientów w 2014 w porównaniu do dwustu tysięcy rok wcześniej to ogromny przyrost. Świadczy to o wzrastającej popularności internetowych usług księgowych. Model działania firmy nie zmienił się. Nadal podstawą jest Fachowiec stojący za technologią. Użytkownik nie jest zdany jedynie na funkcjonalność i kaprysy komputerowej aplikacji. Przez sześć dni w tygodniu, od rana do wieczora w dni robocze do dyspozycji klientów pozostaje zespół księgowych, kadrowców i doradców podatkowych zdolnych wyjaśnić każdą zawiłość polskiego systemu prawnego czy podatkowego.

Do dyspozycji użytkownika są faktury VAT, marże, proformy, korygujące, także w obcych walutach i po angielsku. Druki mogą zawierać też indywidualne elementy graficzne, na przykład logo firmy. Można tworzyć własne szablony faktur bądź korzystać z gotowych wzorów. Dokumenty zapisywane są w formacie PDF lub od razu wysłane do klienta pocztą elektroniczną. Podczas ich wypełniania wystarczy podać NIP kontrahenta, a wszystkie jego dane pobierane są automatycznie z bazy danych GUS. Analizę sprzedaży ułatwiają wykresy i statystyki. Organizację pracy ułatwia moduł do adresowania kopert, rozbudowane alarmy i przypomnienia.

W inFakcie dostępne są nie tylko narzędzia do fakturowania. Serwis oferuje także internetową księgowość. Za pełną księgę przychodów i rozchodów trzeba zapłacić 29 złotych miesięcznie. W tę cenę wliczona jest nawet pomoc zespołu specjalistów dotycząca nie tylko korzystania z narzędzia, ale także tematów księgowych i podatkowych.

Dostęp bez ograniczeń do wszystkich funkcji związanych z fakturowaniem kosztuje jednak tylko 9 złotych na miesiąc. Wystawianie do trzech faktur miesięcznie nie jest zaś obciążone żadną opłatą.

inFakt – szablony fakturKliknij, aby powiększyćinFakt – szablony faktur

Informacje: www.infakt.pl / cena: fakturowanie - abonament 108 zł/rok, księgowość - abonament 348 zł/rok

Fakturownia

Fakturownia oferuje swoim użytkownikom cztery różne warianty abonamentu, począwszy od bezpłatnego dostępu, skończywszy na opłacie nieco ponad 23 złotych za najbardziej rozbudowaną wersję usługi. Darmowy wariant Micro powala na stworzenie trzech dokumentów sprzedaży miesięcznie, nielimitowany zapis kontrahentów i produktów. Jeden użytkownik może tworzyć własne szablony dokumentów i ma dostęp do poczty elektronicznej wysyłającej dokumenty do klientów. Najbardziej rozbudowany wariant to na przykład nielimitowana liczba użytkowników czy funkcje księgowe.

Serwis pozwala tworzyć dokumenty w obcych językach i walutach, wystawiać faktury, rachunki czy paragony. Automatycznie przelicza wartości na złotówki po kursie NBP. Może automatycznie ewidencjonować koszty za pomocą skrzynki pocztowej, skrupulatnie pilnuje wszystkich płatności. Oferuje bogate mechanizmy raportowania.

W cenie średniego abonamentu, tak zwanego standardowego użytkownik otrzymuje też integrację z mechanizmami płatności internetowych PayU, PayPal, DotPay i Przelewy24, sklepem internetowym oraz moduł magazynu. Wygląd faktur oraz przesyłanych wiadomości pocztowych może być spersonalizowany. Można także częściowo modyfikować wygląd systemu. Wyższe opłaty gwarantują dodatkowo pomoc certyfikowanych księgowych. Fakturownia ma około 70 tysięcy użytkowników, co oznacza prawie dwukrotny przyrost w ciągu ostatniego roku.

Statusy płatności w FakturowniKliknij, aby powiększyćStatusy płatności w Fakturowni

Informacje: www.fakturownia.pl / cena: bezpłatny, fakturowanie - abonament 77/182 zł/rok, księgowość - 278 zł/rok