Apple iPhone 6 zaprezentowany! Wiemy już niemal wszystko o specyfikacji

Apple iPhone 6 został oficjalnie zaprezentowany na konferencji 9 września 2014, co pozwoliło uciąć wszelkie spekulacje na temat tego urządzenia. Potwierdziło się wiele plotek, które krążyły po sieci na wiele tygodni przed premierą. Nowy telefon rzeczywiście będzie dostępny w dwóch rozmiarach różniących się przekątną ekranu. Firma z Cupertino miała jednak kilka asów w rękawie.

Nowy telefon Apple został zaprezentowany w tym roku już w ósmej minucie konferencji, czyli znacznie wcześniej niż pokazywano poprzednie telefony firmy z Cupertino. Potwierdziły się spekulacje o tym, że smartfon występować będzie w dwóch różnych wersjach różniących się długością przekątnej ekranu. Podstawowy model nazywa się po prostu iPhone 6, a większy wariant nazwany został iPhone 6 Plus - nie iPhone 6 Air, jak sądziliśmy do tej pory.

Duży i jeszcze większy ekran

Kliknij, aby powiększyć

Podstawowy iPhone 6 wyposażony został w 4,7-calowy ekran, a większa wersja o nazwie iPhone 6 Plus dostała wyświetlacz o długości przekątnej 5,5 cala. W obu przypadkach Apple mówi o nowej rozdzielczości Retina Display HD. Mniejszy model iPhone 6 dostał niestandardową matrycę 1334 na 750 pikseli, co skutkuje zagęszczeniem 326 pikseli na cal (ang. pixel per inch, PPI). Większy iPhone 6 Plus ma już standardową rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, co daje 401 PPI.

Zobacz również:

Nie wiadomo jeszcze, jak Apple poradzi sobie ze skalowaniem obrazu przez system operacyjny. Nie wiemy też, jak będą wyglądały na nowych iPhone’ach 6 aplikacje firm trzecich. W przypadku iPhone’a 6 obraz ma być renderowany od razu w rozdzielczości 1334 na 750 pikseli, ale większy model będzie generował rozdzielczość wyższą niż Full HD - 2208 na 1242 pikseli. Dopiero później iPhone 6 Plus ma skalować obraz w dół właśnie do 1080p.

Obudowa w nowym stylu

Kliknij, aby powiększyć

Wygląd nowego iPhone’a 6 jest identyczny jak przedstawionych urządzeń na ostatnich przeciekach. Producent zdecydował się na obudowę o nieco bardziej zaokrąglonym kształcie niż w przypadku zeszłorocznego modelu. Urządzenia są też wyjątkowo cienkie: 6,9 mm w przypadku iPhone’a 6 oraz 7,1 mm w większym modelu iPhone 6 Plus. Dla porównania: iPhone 5s miał grubość 7,6 mm. Co prawda można znaleźć jeszcze szczuplejsze urządzenia, ale Apple jest zdecydowanie na początku stawki.

Wymiary zewnętrzne iPhone’a 6 z 4,7-calowym ekranem to 138.1 x 67 x 6.9 mm przy wadze 129 g. Apple iPhone’a 6 Plus wyposażony w ekran o przekątnej długości 5,5 cala może pochwalić się wymiarami 158.1 x 77.8 x 7.1 mm przy wadze 172 g. W obu przypadkach są to sprzęty o nieco większych gabarytach, niż wiele konkurencyjnych urządzeń z Androidem o zbliżonych długościach przekątnej ekranu. Ze względu na spore rozmiary urządzenia przeniesiony został przycisk blokady ekranu z górnej krawędzi na prawy bok.

Procesor i pamięć

Kliknij, aby powiększyć

Apple nie podało od razu po prezentacji na swojej stronie internetowej pełnej specyfikacji układu A8 wykonanego w 20 nm procesie technologicznym, który napędza iPhone’a 6. Z konferencji dowiedzieliśmy się, że ta jednostka korzysta z 2 miliardów tranzystorów i będzie pod każdym względem lepsza od zeszłorocznego Apple A7. Układ jest też o 13% mniejszy od poprzednika, procesor o 25% szybszy, a jednostka graficzna ma mieć o 50% większą wydajność.

Układ A8 doczekał się też nowego koprocesora M8 i wbudowanego barometru. Smartfon będzie rejestrował ruch użytkownika nie tylko w postaci wykonanych kroków. Oprócz tego czujniki mają wychwycić pokonaną odległość oraz zmianę wysokości, co przekaże systemowi operacyjnemu informację o tym, że np. użytkownik wchodzi lub schodzi po schodach. Wszystko wskazuje też na to, że w środku znalazł się 1 GB pamięci RAM, a procesor ma dwa rdzenie taktowane zegarem 1,4 GHz. Apple nie potwierdziło jednak tej informacji po konferencji.

Główny aparat fotograficzny

Kliknij, aby powiększyć

Apple nie zdecydowało się na drastyczną zmianę w kwestii aparatu, który tak jak w przypadku poprzednika robi zdjęcia o wielkości maksymalnej 8 megapikseli (dokładnie 3264 na 2448 punktów) i 42-megapikselowe panoramy. W obu modelach iPhone’a 6 znalazła się dwukolorowa dioda doświetlająca. Wielkość pojedynczego piksela nowego aparatu iSight to 1,5 µm, a wartość przysłony - f/2,2. Aparat został wyposażony w nowy tryb detekcji fazy pozwalający na dwukrotnie szybsze ostrzenie.

W przypadku iPhone’a 6 Plus zastosowano jednak nieco inny moduł aparatu niż w podstawowym modelu. Było to możliwe ze względu na grubszą obudowę i pozwoliło to producentowi umieścić optyczną stabilizację obrazu (ang. optical image stabilization, OIS) w telefonie z ekranem o przekątnej długości 5,5-cala. Mniejsza wersja iPhone’a 6 ma dostęp wyłącznie do cyfrowej stabilizacji. W obu przypadkach aparat lekko wystaje z obudowy telefonu.

Kamera i obiektyw do zdjęć typu selfie

Kliknij, aby powiększyć

Główny aparat pozwala na nagrywanie filmów wideo o rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, a tryb pozwalający uzyskać efekt zwolnionego tempa na filmie rejestruje obraz w 240 klatkach na sekundę. Zeszłoroczny iPhone 5s może pochwalić się wyłącznie trybem 720p@120FPS.

Przednia kamera nie jest imponująca i wykonuje zdjęcia (w tym HDR) o wielkości 2,1 megapiksela oraz kręci wideo w rozdzielczości 1080p. Apple nie promuje jej już jako obiektywu do wideorozmów, a jako aparat do robienia zdjęć typu selfie. Podobnie podchodzą do tego elementu inni producenci.

Łączność bezprzewodowa

Kliknij, aby powiększyć

Nowy iPhone 6 wnosi kilka usprawnień w kwestii łączności. Za połączenie z routerem będzie odpowiadał moduł Wi-Fi 802.11ac. Apple wykorzystało też nowy moduł LTE (kategoria 4) pozwalający na transfer danych z szybkością do 150 megabitów na sekundę. Obsługuje on 20 różnych częstotliwości, czyli więcej niż jakikolwiek inny telefon. Apple wprowadziło też technologię VoLTE oraz rozpoczęło też współpracę z dwoma operatorami w USA (T-Mobile i EE) w ramach świadczenia usługi dzwonienia przez połączeni Wi-Fi nawet poza zasięgiem sieci komórkowej.

Nowością w iPhonie jest moduł NFC, który pozwoli na wykonywanie płatności zbliżeniowych w ramach usługi Apple Pay. Pozwoli to na wgranie do telefonu danych karty płatniczej i autoryzację transakcji poprzez skanowanie odcisku palca przez Touch ID z wykorzystaniem bezpiecznego obszaru pamięci o nazwie Secure Element. Nie wiadomo jednak, czy NFC pozwoli na wysyłanie plików innym użytkownikom lub parowanie iPhone’a 6 z akcesoriami, czy jego wykorzystanie ograniczy się wyłącznie do płatności.

Bateria

Kliknij, aby powiększyć

Apple nie podało zaraz po konferencji do publicznej wiadomości, jaką pojemność będą miały akumulatory wykorzystane w nowych iPhone’ach 6. Nieoficjalne doniesienia sprzed konferencji sugerowały, że baterie będą miały pojemność 1810 mAh i 2915 mAh. To nieco mniej, niż urządzenia z Androidem o podobnej wielkości, ale system iOS ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd, niż oprogramowanie od Google.

Producent iPhone’a 6 podczas konferencji zamiast poinformować o pojemności baterii pokazał jednak tylko tabelkę ze spodziewanym czasem pracy. Urządzenia o krótszej i dłuższej przekątnej ekranu mają zapewnić odpowiednio:

  • 10 lub 12 godzin przeglądania internetu przez 3G lub LTE
  • 11 lub 12 godzin przeglądania internetu przez Wi-Fi
  • 14 lub 24 godziny rozmów w sieci 3G
  • 11 lub 14 godzin oglądania wideo o jakości HD
  • 50 lub 80 godzin odtwarzania muzyki
  • 10 lub 16 dni czuwania w trybie gotowości

Warianty dostępne w sprzedaży

Do tej pory w przypadku pojemności pamięci telefonów Apple do wyboru były trzy wersje: 16, 32 i 64 GB. W tym roku producent przygotował również trzy warianty, ale zwiększona została pojemność dwóch z nich. Podstawowy model w ofercie nadal będzie miał 16 GB pamięci, a oprócz tego do sprzedaży trafią też wersje 64 GB oraz zupełnie nowa 128 GB. W przeciwieństwie do poprzedników iPhone 6 w wersji 32 GB nie zostanie wprowadzony do sprzedaży.

Nie zmieniła się też w przeciągu ostatniego roku paleta kolorów iPhone’a. Użytkownicy będą mogli wybrać jedną z trzech wersji kolorystycznych: szarą (gwiezdna szarość), srebrną oraz złotą. Producent przygotował też zestaw różnokolorowych etui, które będzie można zakupić od razu w sklepie razem z telefonem. Dostępne będą akcesoria tańsze, plastikowe oraz nieco droższe, skórzane.

Ceny

Kliknij, aby powiększyć

Ceny iPhone’a 6 prezentują się podobnie, jak w przypadku iPhone’a 5s z tą różnicą, że zniknął model 32 GB. Na średniej półce zastępuje go wersja 64 GB, a najdroższy telefon będzie miał 128 GB pojemności. W przypadku Stanów Zjednoczonych użytkownicy będą musieli zapłacić za iPhone’a 6 16/64/128 GB odpowiednio 199, 299 i 399 dolarów przy zawarciu dwuletniej umowy z operatorem.

Ceny iPhone’a 6 Plus w tych samych wariantach pojemności są o 100 dolarów wyższe i wynoszą odpowiednio 299, 399 i 499 dolarów. W wolnej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych ceny mniejszego iPhone’a 6 będą wynosiły 649, 749 i 859 dolarów, a w Niemczech 699, 799 i 899 euro. Nowy iPhone 6 Plus będzie kosztował odpowiednio o 100 dolarów lub 100 euro więcej.

Data premiery

Apple będzie zbierać zamówienia typu preorder na nowego iPhone’a 6 już od 12 września, czyli za dwa dni. Dostawa telefonów ma rozpocząć się w tydzień później, czyli 19 września. Niestety na liście krajów, do których smartfony Apple trafią w pierwszej kolejności, nie znalazła się Polska. Użytkownicy z naszego kraju muszą uzbroić się w cierpliwość, wybrać się za niecałe dwa tygodnie za granicę do naszego zachodniego sąsiada lub szukać ofert w serwisach aukcyjnych.