Idealny WLAN w całym domu

Sieć sieci nierówna. Jeśli chcesz usunąć niedociągnięcia w domowej sieci, musisz poznać ją od podszewki. Radzimy, jak to zrobić, i przedstawiamy pomocne narzędzia.

Zasięg sieci bezprzewodowej rozpiętej przez własny router i ewentualne zakłócenia pochodzące od innych sieci znajdujących się w okolicy zależą od czynników zewnętrznych. Aby wyciągnąć maksimum z sieci, trzeba więc przeanalizować swój WLAN i otoczenie za pomocą odpowiednich narzędzi. W ten sposób dowiesz się, które metody optymalizacji sieci przynoszą pożądane rezultaty. Dysponując odpowiednimi urządzeniami, możesz zwiększyć zasięg domowej sieci i prędkość transmisji danych. Na podstawie dwóch nietuzinkowych przykładów demonstrujemy, jak dobrać infrastrukturę do określonych warunków. Ponadto pokazujemy, w jaki sposób uzupełniają się poszczególne urządzenia sieciowe – router WLAN, regeneratory sygnału, transmitery sieciowe PowerLine i przewody ethernetowe.

Analiza sieci WLAN programem HeatMapper

Zanim wybierzesz się do sklepu po takie elementy sieciowe jak regeneratory sygnału, adaptery PowerLine i zwoje kabla LAN, aby rozszerzyć zasięg domowej sieci, zbadaj ją i znajdź jej słabe punkty. Zastosuj do tego celu bezpłatny program HeatMapper. Pokaże ci zakres bezprzewodowej sieci lokalnej niczym mapę ukształtowania terenu. W ten sposób dowiesz się, w których miejscach jest niskie natężenie sygnału i należałoby poprawić zasięg.

Zobacz również:

Czynności przygotowawcze. Pobierz i zainstaluj program HeatMapper. Jeśli zdecydujesz się na pobranie tego programu ze strony producenta, witryna poprosi cię o podanie adresu mailowego. Na tenże adres prześle odnośnik do pliku. Zalecamy zainstalować aplikację w komputerze przenośnym. W trakcie wykonywania tej operacji instalator wgra sterownik protokołowania. Czynność ta wymaga zgody użytkownika. Aby można było rozpocząć badania sieci lokalnej, trzeba najpierw nawiązać połączenie pomiędzy laptopem i routerem. Najlepiej połączyć oba urządzenia kablem ethernetowym. W ten sposób upewnisz się, że to połączenie nie stanie się wąskim gardłem sieci. Na podstawie natężenia sygnału, który moduł WLAN w laptopie odbiera od routera, HeatMapper ustali zasięg sieci bezprzewodowej. Dlatego warto zainstalować wspomnianą aplikację w urządzeniu przenośnym, z którego najczęściej korzystasz w sieci WLAN. Być może otrzymane rezultaty pomiarów pozwolą ci wyciągnąć inne wnioski. Laptop wyposażony w wydajny układ WLAN i dwie optymalnie ustawione anteny wewnętrzne będzie odbierał sygnały emitowane przez router WLAN przypuszczalnie jeszcze w tych miejscach, w których już nie uda się nawiązać połączenia bezprzewodowego za pomocą smartfona z systemem Android. Wedle naszych informacji nie ma aplikacji porównywalnej do HeatMappera przeznaczonej do urządzeń z Androidem. Wprawdzie są dostępne programy realizujące podobne cele, lecz okazują się niewygodne w obsłudze (np. WiFi Site Survey by WiTuners) lub są dość drogie. Na przykład za narzędzie Wolf WiFi Pro przeznaczone do systemu Android trzeba zapłacić prawie 160 zł (na szczęście jest dostępna także wersja demonstracyjna, więc przed zakupem można sprawdzić przydatność programu do własnych celów). W dalszej części materiału opisujemy, jak mimo tych trudności zbadać domową sieć lokalną smartfonem z systemem Android (patrz „Testowanie sieci WLAN za pomocą smartfona”).

Ten regenerator sygnału nie tylko zwiększa zasięg sieci WLAN, lecz ponadto jest wyposażony w gniazdo wyjściowe audio, do którego można podłączyć radioodbiornik.Kliknij, aby powiększyćTen regenerator sygnału nie tylko zwiększa zasięg sieci WLAN, lecz ponadto jest wyposażony w gniazdo wyjściowe audio, do którego można podłączyć radioodbiornik.

Pomiary. Za pomocą programu HeatMapper sprawdzisz, dokąd docierają sygnały bezprzewodowej sieci w twoim mieszkaniu lub biurze. W języku fachowców czynność ta jest określana mianem site survey. Aby mieć dobrą orientację w terenie podczas dokonywania pomiarów, skorzystaj z rzutu architektonicznego badanych pomieszczeń. Jeśli nie masz do dyspozycji rysunku budowlanego, po prostu naszkicuj układ pomieszczeń na zwykłej kartce papieru. Następnie zeskanuj ją lub sfotografuj. Teraz trzeba zaimportować go do HeatMappera. Po uruchomieniu programu kliknij polecenie I have a map image i wybierz plik ze schematem mieszkania/biura na dysku twardym lub innym nośniku danych (chociażby na karcie pamięci wyjętej z aparatu fotograficznego). Aplikacja obsługuje pliki w formatach ASL, JPG, BMP, GIF, SVG i WBMP. Alternatywnie możesz rozpocząć badanie sieci na pustym arkuszu. W tym celu kliknij I don’t have a map.

Poczekaj chwilę, aż laptop nawiąże stabilne połączenie z routerem. W lewej części głównego okna programu HeatMapper ujrzysz wykryte przezeń sieci bezprzewodowe. Router WLAN użytkownika powinien być wyszczególniony jako pierwszy na samej górze, bo aplikacja sortuje poszczególne węzły sieci lokalnej według natężenia sygnału. Gdy HeatMapper zgłasza, że nie udało mu się wykryć ani jednej sieci WLAN, w niektórych wypadkach można rozwiązać problem poprzez zrestartowanie laptopa. Jednak trzeba pamiętać o tym, że HeatMapper obsługuje nie wszystkie układy WLAN. Zanim rozpoczniesz badanie sieci bezprzewodowej, warto zminimalizować listę wykrytych sieci widniejącej po lewej i panel z angielskojęzycznymi wskazówkami po prawej stronie. Gdy klikniesz te elementy, zwiną się, tworząc wąskie, pionowe separatory. Teraz wskaż na schemacie pomieszczeń miejsce, w którym znajdujesz się obecnie. Zacznij spacerować po pomieszczeniach mieszkania lub biura, trzymając w ręku laptop. Co około trzy metry zaznaczaj swoją bieżącą pozycję na rysunku architektonicznym. Gdy obejdziesz w ten sposób wszystkie pomieszczenia, zakończ pomiary, klikając prawym przyciskiem myszy. HeatMapper wyznaczy na szkicu budynku kolorowe obszary, wskazując natężenie sygnału w poszczególnych miejscach. W miejscach oznaczonych ciemnozielonym lub jasnozielonym kolorem sygnały sieci WLAN docierają bez problemu. W żółtych strefach mogą występować problemy z odbiorem sieci. W obszarach zaznaczonych na pomarańczowo transmisja bezprzewodowa zrywa się, często zdarza się tymczasowy brak sygnału. Czerwone połacie symbolizują znikomą dostępność sieci WLAN lub jej całkowity brak. Gdy umieścisz kursor myszy nad jednym z routerów, których lokalizacja jest wyznaczona na schemacie budynku, HeatMapper pokaże jego zasięg, ukrywając zasięg wszystkich innych urządzeń. W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy router nie emituje sygnałów zbyt intensywnie w niepożądanym kierunku.

Jak uzyskać najlepsze wyniki. Zaleca się przeprowadzić badania o tej samej porze, o której zazwyczaj sieć WLAN jest ci najbardziej potrzebna. Zakłócenia, które mają istotny wpływ na działanie twojej sieci bezprzewodowej, mogą w znacznym stopniu zmieniać się w ciągu dnia. Na przykład wieczorem wszyscy sąsiedzi mogą rozpoczynać internetowe eskapady, korzystając ze swoich routerów WLAN. W ten sposób zmniejszą zasięg twojej sieci lokalnej. Najlepiej wykonać kilka badań HeatMapperem, zmieniając za każdym razem usytuowanie routera. Wystarczy postawić router nieco wyżej lub trochę go obrócić, aby uzyskać zupełnie inne rozprowadzanie sygnału WLAN w poszczególnych pomieszczeniach.

Transmitery PowerLine sprawdzają się tam, gdzie brak zasięgu sieci WLAN, a rozkładanie kabli okazuje się zbyt mozolne.Kliknij, aby powiększyćTransmitery PowerLine sprawdzają się tam, gdzie brak zasięgu sieci WLAN, a rozkładanie kabli okazuje się zbyt mozolne.

Testowanie sieci WLAN za pomocą smartfona

Badanie sieci bezprzewodowej przy użyciu smartfona okazuje się nieco bardziej uciążliwe. Nie ma tu do dyspozycji kolorowych map zasięgu sygnału na tle układu pomieszczeń. Jednak korzystając z aplikacji WiFi Speed Test, którą polecamy, i tak stosunkowo szybko wykryjesz mocne i słabe strony sieci WLAN. Wspomniany program mierzy nieustannie prędkość transmisji danych pomiędzy routerem i smartfonem. To rozwiązanie pozwala więc ustalić w każdym miejscu mieszkania lub biura, czy natężenie sygnału sieci jest na tyle wysokie, że umożliwia np. oglądanie filmów.

Pomiar przepustowości WLAN smartfonem – ta aplikacja pokazuje bieżącą prędkość połączenia pomiędzy urządzeniem przenośnym i routerem.Kliknij, aby powiększyćPomiar przepustowości WLAN smartfonem – ta aplikacja pokazuje bieżącą prędkość połączenia pomiędzy urządzeniem przenośnym i routerem.

Właściwe konfigurowanie aplikacji pomiarowej. Aby dokonać pomiarów zasięgu sieci za pomocą WiFi Speed Test, zainstaluj tę aplikację w smartfonie z systemem Android. Jako nadajnika zaleca się użyć laptopa, który jest podłączony do routera kablem ethernetowym (LAN). Oprócz tego nie obejdziesz się bez programu, który w komputerze z systemem Windows będzie pełnił funkcję serwera. Pobierz w tym celu narzędzie wifi_speed_test_server.exe spod tego adresu, po czym uruchom je dwukrotnym kliknięciem. Teraz laptop będzie czekał, aż aplikacja w smartfonie nawiąże z nim połączenie. Najpierw sprawdź w programie WiFi Speed Test (smartfon), czy w pierwszym wierszu od góry widnieje identyfikator SSID twojej sieci WLAN. Jeśli tak, ustaw nieograniczony czas transmisji. Przeskocz w tym celu do menu More Options | Transfer Settings i ustaw opcję Limitless until stop w polu Transferred Data Size. Następnie wskaż pole TCP Client w rubryce Select Mode. W wierszu pod wpisem Remote server address podaj adres IP nadajnika, który jest wyszczególniony w oknie aplikacji odgrywającej rolę serwera w laptopie. Na koniec zaznacz opcję Current Speed. Wówczas możesz śledzić bieżącą prędkość przesyłania danych w czasie rzeczywistym i obserwować jej wzrost lub spadek podczas przemieszczania się w obrębie budynku. Na środku okna aplikacji umieszczono wskaźnik na wzór samochodowego prędkościomierza, który podaje w postaci graficznej bieżącą prędkość transmisji w sieci bezprzewodowej. Tuż poniżej są dostępne dwie opcje, za pomocą których możesz ustawić żądany kierunek przesyłania danych. W trybie Upload smartfon wysyła dane do routera poprzez komputer. Większe znaczenie w zastosowaniach domowych przypada opcji Download. W tym trybie serwer przesyła dane do smartfona, co ma miejsce także podczas pobierania treści z internetu lub strumieniowania materiału wideo.