Jaki dysk zewnętrzny wybrać - SSD czy HDD?

W Polsce jednym z podstawowych kryteriów wyboru towarów jest cena. Mając do wyboru produkty z określonej kategorii wielu użytkowników wybiera modele tańsze o porównywalnych parametrach. W przypadku komponentów komputerowych sprawa jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza w przypadku wyboru urządzenia do przechowywania danych. Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Klasyczny dysk twardy (HDD), czy dysk półprzewodnikowy (SSD)? Nasz pojedynek pozwoli poznać odpowiedź na to pytanie.

Większość komputerów pracujących obecnie w polskich domach to urządzenia, w których dane przechowywane są na klasycznych, elektromechanicznych dyskach twardych. W przypadku najnowszych komputerów i laptopów z wyższej półki rolę pamięci masowej pełnią już półprzewodnikowe dyski SSD. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami pamięci masowych to nośnik. W przypadku klasycznych dysków twardych – HDD – mamy do czynienia z nośnikiem magnetycznym, tj. pokrytymi specjalną magnetyczną powłoką, obracającymi się szybko talerzami. Odczytem i zapisem danych zajmują się głowice umieszczone na ruchomych ramionach i unoszące się blisko powierzchni obracających się talerzy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dysków SSD. To konstrukcje pozbawione jakichkolwiek elementów ruchomych, a nośnikiem danych w tych urządzeniach są układy pamięci flash.

Cena czy wydajność?

Różnica dotycząca konstrukcji dysków zewnętrznych nie ma dla końcowego użytkownika takiego znaczenia, jak wydajność danego sprzętu oraz oczywiście cena. Cechą współczesnych dysków SSD jest ich znacznie wyższa wydajność w stosunku do najszybszych nawet tradycyjnych dysków twardych. Dysk zewnętrzny SSD jest od kilku do kilkudziesięciu (sic!) razy szybszy od tradycyjnego dysku twardego w różnych typowych operacjach dyskowych, których mnóstwo wykonywanych jest podczas codziennej pracy przy komputerze, zarówno przez użytkownika jak i sam system operacyjny. Niestety, jest też druga strona medalu. Za wydajność oferowaną przez dyski SSD trzeba zapłacić – i to sporo. Zwłaszcza, gdy porównujemy dyski zewnętrzne o podobnej pojemności, tak jak to zrobiliśmy w naszym pojedynku. Z jednej strony badaliśmy dysk zewnętrzny Seagate Slim STCD500204 wyposażony w interfejs USB 3.0, a z drugiej dysk zewnętrzny SSD Crucial M500 z interfejsem SATA3 i dodatkową przejściówką do złącza USB 3.0 (dzięki czemu mogliśmy porównać urządzenie w roli dysku zewnętrznego). Pierwszy dysk zewnętrzny – urządzenie firmy Seagate – to klasyczny sprzęt o pojemności 500 GB, który można nabyć już za kwotę ok. 190 zł. Za wymieniony dysk zewnętrzny SSD marki Crucial trzeba zapłacić co najmniej 799 zł (to najniższa znaleziona przez nas cena).

Zobacz również:

Różnica w cenie jest znaczna. Za jeden dysk zewnętrzny SSD Crucial M500 można kupić 4 egzemplarze wymienionego dysku Seagate lub np. inny model klasycznego, zewnętrznego dysku twardego o znacznie wyższej pojemności. Na przykład model WD My Book o pojemności 4 TB, ośmiokrotnie wyższej od dysków, które porównujemy w artykule – można nabyć za kwotę ok. 570 zł. Zatem dla osób poszukujących przede wszystkim pojemnego dysku zewnętrznego za możliwie jak najniższą kwotę odpowiedź na pytanie „HDD czy SSD” brzmi zawsze: HDD.

Elegancki dysk zewnętrzny Seagate Slim STCD500204 nie miał szans wygrać z dyskiem SSD, jednak w swojej roli, to właśnie tego typu dyski – zewnętrzne HDD – będą bardziej racjonalnym wyborem dla użytkowników poszukujących zewnętrznych urządzeń do swoich komputerów. Nie bez znaczenia jest też cena – zewnętrzy dysk HDD jest kilkukrotnie tańszy od SSD o podobnej pojemności.Kliknij, aby powiększyćElegancki dysk zewnętrzny Seagate Slim STCD500204 nie miał szans wygrać z dyskiem SSD, jednak w swojej roli, to właśnie tego typu dyski – zewnętrzne HDD – będą bardziej racjonalnym wyborem dla użytkowników poszukujących zewnętrznych urządzeń do swoich komputerów. Nie bez znaczenia jest też cena – zewnętrzy dysk HDD jest kilkukrotnie tańszy od SSD o podobnej pojemności.

Dyski zewnętrzne: SSD vs HDD – transfer danych

Wyższa cena dysków SSD wynika z wyższych kosztów produkcji tych urządzeń, ale olbrzymią zaletą tego typu pamięci masowych jest bardzo duża wydajność. Korzystając z dostępnego bezpłatnie oprogramowania HD Tune 2.55 zmierzyliśmy ile danych w ciągu sekundy jest w stanie odczytać wykorzystywany przez nas dysk zewnętrzny SSD podłączony do złącza USB 3.0. Średni transfer danych wyniósł 149,8 MB/s. Dla porównania rezultat osiągnięty przez tradycyjny dysk zewnętrzny HDD z interfejsem USB 3.0 to 60,9 MB/s. Oznacza to, że korzystając z dysku SSD dane zostaną odczytane co najmniej 2,5 raza szybciej niż w przypadku korzystania z dysku HDD. Dlaczego „co najmniej”? Bo transfer danych to tylko jeden z czynników decydujących o faktycznej wydajności nośnika danych. Innym bardzo ważnym parametrem jest...

Dyski zewnętrzne - czas dostępu

Transfer danych podczas odczytu informuje o tym, jak szybko dany dysk zewnętrzny potrafi przesłać dane do komputera, z którym jest połączony, jednak faktyczna ilość danych odczytanych z dysku podczas codziennej pracy może być znacznie niższa. W przypadku odczytu jednego dużego pliku, prędkość jego przesyłania faktycznie może być zbliżona do podanych wyżej wyników pomiaru transferu danych, ale już próba odczytania dużego zbioru bardzo wielu małych plików o łącznej pojemności np. 1 GB będzie trwała znacznie dłużej niż odczyt jednego pliku o takiej wielkości. Różnica ta wynika stąd, że dysk twardy podczas odczytu wielu zbiorów potrzebuje czasu na odnalezienie właściwego bloku danych na powierzchni nośnika. Ten czas to właśnie wspomniany czas dostępu. W przypadku klasycznych dysków twardych parametr ten waha się – w zależności od modelu – od kilku do kilkunastu milisekund. Na przykład zmierzony średni czas dostępu dla użytego przez nas dysku zewnętrznego HDD Seagate wynosił 18,2 ms. Natomiast w przypadku dysku zewnętrznego SSD uzyskaliśmy wynik 0,2 ms. Co oznacza, że dysk SSD potrafił odnaleźć właściwy blok danych średnio 91 razy szybciej niż dysk HDD. To olbrzymia różnica, bardzo odczuwalna podczas operacji na wielu małych plikach.

SSD to dziś liderzy wydajności wśród dostępnych dla indywidualnych odbiorców urządzeń do przechowywania danych, niemniej potencjał tej, wciąż drogiej technologii łatwo zmarnować, gdy zostanie ona użyta w nieprzemyślany sposób. Na ilustracji wykorzystany do pomiarów SSD Crucial M500 o pojemności 480 GB.Kliknij, aby powiększyćSSD to dziś liderzy wydajności wśród dostępnych dla indywidualnych odbiorców urządzeń do przechowywania danych, niemniej potencjał tej, wciąż drogiej technologii łatwo zmarnować, gdy zostanie ona użyta w nieprzemyślany sposób. Na ilustracji wykorzystany do pomiarów SSD Crucial M500 o pojemności 480 GB.