VoIP w firmie

Technologia VoIP umożliwia przeprowadzanie tanich rozmów telefonicznych w Polsce i międzynarodowych z wykorzystaniem sieci internetowej. Można z niej korzystać za pomocą specjalnych telefonów i bram VoIP do dyspozycji firm są nawet wirtualne centrale telefoniczne VoIP.

Największą zaletą VoIP są oczywiście niskie koszty połączeń, część z nich może być realizowana nawet bezpłatnie (np. wewnątrz firmy, czy pomiędzy oddziałami). Po doładowaniu konta można też realizować połączenia na telefony stacjonarne i komórkowe. EasyCALL oferuje np. połączenia w Polsce na telefony komórkowe do wszystkich operatów za 19 groszy, a na stacjonarne za 7 groszy. Bardzo korzystanie wypadają też ceny połączeń zagranicznych np. minuta rozmowy z abonentami sieci telefonii komórkowych w Wielkiej Brytanii kosztuje około 30 groszy. Dzwoniąc zaś do np. Holandii, Niemiec czy Włoch za minutę połączenia u najlepszych operatów VoIP trzeba zapłacić tylko 19 groszy. Dodatkową zaletą VoIP są praktycznie zerowe koszty budowy sieci VoIP-a. Można po prostu wykorzystać istniejącą sieć LAN.

Najprostszy sposób korzystania z telefonii VoIP to wykorzystanie stacjonarnego lub przenośnego komputera do przeprowadzania rozmów. Potrzebne będą tylko słuchawki i mikrofon. W firmach lepiej sprawdzi się jednak telefon VoIP, który do pracy nie wymaga komputera a jedynie podłączenia do sieci Internetowej.

Zobacz również:

Podczas zakupów urządzeń VoIP pamiętaj, aby były one wyposażone w obsługę protokołu SIP (najlepiej w drugiej wersji), trzeba też zwrócić uwagę na obsługiwane kodeki audio. Standardowy kodek G.711 obecnie zastępowany jest przez nowocześniejszy G.722, który zajmuje podobną ilość pasma (64 kb/s) a oferuje lepszą jakość dźwięku. Przydaje się też obsługa dodatkowych kodeków, jak np. G.726 (zajmuje mniej pasma niż G.711 a ma zbliżoną jakość dźwięku) czy G.729 o prędkości 8 kb/s. Im więcej kodeków audio urządzenie obsługuje tym łatwiej będzie mogło dopasować jakość dźwięku do prędkości i możliwości sieci LAN.

Telefony VoIP

Najprostsze modele jak np. Yealink T18P czy Gigaset A510 IP kupić można już za nieco ponad 160 zł. Gigaset A510 IP ma wygląd nowoczesnego telefonu domowego ze stacją bazową i bezprzewodową słuchawką z wbudowanym wyświetlaczem. Pozwala na jednoczesne realizowanie trzech połączeń (dwa przez sieć VoIP i jedno za pomocą linii stacjonarnej). Po podłączeniu do sieci internetowej umożliwia też uzyskanie informacji o wiadomościach e-mail, prognozie pogody, czy przeglądanie kanałów RSS. Informacje z wybranego źródła pojawiają się jako wygaszacz ekranu.

Telefon pozwala też na konfigurację sześciu kont SIP od różnych operatorów VoIP a do stacji bazowej można podłączyć do sześciu słuchawek. Producent zadbał też o prostą obsługę urządzenia projektując funkcjonalną książkę telefoniczną, czy np. umożliwiając za pomocą jednego przycisku przełączanie pomiędzy tradycyjną linią telefoniczną a VoIP. Niestety niska cena spowodowała, że nie jest on wyposażony w opcję wybierania numerów za pomocą komend głosowych. Połączenie pomiędzy słuchawką a stacją bazowa odbywa się za pomocą interfejsu DECT a maksymalny zasięg urządzenia to 50 metrów w pomieszczeniach. Specjalny tryb ECO redukuje do 80 % fale emitowane przez stację bazową co obniża zużycie prądu. Słuchawka zasilania jest tandemem baterii AAA.

Yealink T18P to jeden z najtańszych modeli typowo biurowych, który działa z niemal każdą centralą telefoniczną IP-PBX. Posiada funkcję automatycznej konfiguracji ustawień VoIP a słuchawka połączona jest ze stacją bazową za pomocą przewodu. Telefon ma toporną stylistykę, ale obudowa jest sztywna i mocna. Można go postawić lub powiesić na ścianie. Niestety pozbawiony jest wyświetlacza, ma za to kilka diod, które sygnalizują pracę urządzenia. Yealink T18P obsługuje tylko jedno konto VoIP, dlatego gdy masz większe wymagania to lepszym wyborem będzie Yealink SIP-T22P. To też telefon biurowy, ale wyposażony w duży monochromatyczny wyświetlacz o rozdzielczości 132 x 64 pikseli (z podświetleniem), który obsługuje do trzech kont VoIP. Ma wygodny w obsłudze czterokierunkowy przełącznik do nawigacji po menu i dodatkowe przyciski funkcyjne do szybkiego wywoływania historii połączeń, książki telefonicznej, uruchamiania trybu „Nie przeszkadzać”, ponownego wybierania numeru czy regulacji głośności słuchawki. Wyposażony jest też w dodatkowe gniazdo RJ-9 do podłączania słuchawki nagłownej. Co ważne posiada całkowicie spolszoczny interfejs programowy i rozbudowaną książkę adresową na 1000 wpisów. Yealink SIP-T22P to opłacalny zakup, jest o około 100 zł droższy od dużo prostszego modelu Yealink T18P a dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi i dodatkowym funkcjom wygodniej się z niego korzysta.

Kliknij, aby powiększyć

Warto też zwrócić uwagę na najbardziej zaawansowane telefony VoIP ISDN PSTN z możliwością współpracy z telefonami GSM jak np. Gigaset DX800A. To tzw. telefony All in one (wszystko w jednym) wyposażone w linie analogową, ISDN, bazę DECT i Bluetooth. Gigaset DX800A pozwala na podłączenie do sześciu słuchawek bezprzewodowych czy pięciu urządzeń Bluetooth. Umożliwia jednoczesne przeprowadzanie do czterech połączeń (analogowa + 3x VoIP, lub 2x ISDN + 2x VoIP, lub 4x VoIP). Świetnie pasuje do nowoczesnego wnętrza oferując stylowy wygląd i wysoką jakość wykonania. Ma duży 3,5 calowy kolorowy wyświetlacz z podświetleniem i dwoma programowalnymi klawiszami. W obudowie zamontowano dodatkowe przyciski, którym można przypisać skróty do najczęściej wykonywanych czynności. Z tyłu stacji bazowej są gniazda LAN, sieci analogowej (opcjonalnie ISDN), gniazdo do podłączenia tradycyjnej słuchawki i dodatkowej do słuchawki nagłownej. Gigaset DX800A obsługuje do sześciu kont VoIP i umożliwia dowolne przypisywanie słuchawek do linii VoIP, ISDN/PSTN. Dzięki Link2mobile po sparowaniu z telefonem komórkowym umożliwia też wykonywanie i dobieranie połączeń przez sieć GSM. Ma też trzy wbudowane sekretarki, które można przypisać do różnych linii i rozbudowaną książkę adresową mieszczącą do 1000 wpisów. Podobnie jak telefon Yealink SIP-T22P i Gigaset DX800A wyposażony jest w szerokopasmowy kodek audio G.722.