Uber, JakDojade, MyTaxi... aplikacje, z którymi dojedziesz wszędzie

Przedstawiamy zbiór aplikacji na Androida, które mogą pomóc każdemu posiadaczowi smartfona w poruszaniu się po mieście. Skorzystać mogą z nich mieszkańcy danego rejonu oraz turyści. Opisujemy mobilne rozkłady jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. W zestawieniu nie zabrakło też programów kojarzących pasażera z taksówkarzami oraz tajemniczego Ubera, który w zeszłym miesiącu przywędrował do nas z San Francisco.

Wszystkie nowoczesne smartfony wyposażone są w moduł GPS. Otwiera to przed użytkownikami szereg możliwości. Jedną z funkcji na którą bardzo często zwracają uwagę klienci przy zakupie telefonu to obecność nawigacji. Możliwość sprawdzenia przez kierowcę własnej pozycji na mapie oraz opcja wyznaczenia trasy (z wykorzystaniem przesłanych na urządzenie w czasie rzeczywistym informacji o korkach) to olbrzymie ułatwienie dla kierowców.

Smartfon i odbiornik GPS może pomóc też osobie nieposiadającej samochodu

Nie każdy posiadacz smartfona ma samochód. Nie zawsze też podróż autem na miejsce docelowe jest wskazana. Często w mieście w godzinach rannych jest na tyle duży ruch, że znacznie efektywniej jest skorzystać z autobusów, które wykorzystują tzw. bus pasy. Często od aut lepszym środkiem transportu są tramwaje, pociąg i metro, których wagony nie stoją w korkach. Bardzo często wybieranym sposobem komunikacji są też wszelkiego rodzaju taksówki, które często są najszybszym sposobem na dotarcie z punktu A do punktu B.

Zobacz również:

Dla mieszkańców polskich miast nawigacje miejskie i aplikacje do zamawiania taksówek nie są co prawda niezbędnymi programami, ale są olbrzymim ułatwieniem codziennych podróży. Osoby zmierzające codziennie do szkoły, pracy lub na uczelnie zwykle doskonale znają całą trasę i wiedzą, która forma transportu jest dla nich najlepsza. Bardzo często zdarzają się jednak opóźnienia, remonty i inne sytuacje losowe.

Aplikacje oszczędzają czas

Kliknij, aby powiększyć

Programy dostępne w Google Play mają ogromne możliwości, których na co dzień nie sposób docenić. Zalicza się do nich sprawdzenie rozkładu jazdy, wygenerowanie najszybszej trasy w danym momencie, zakup biletu online oraz zamówienie taksówki do lokalizacji w której się znajdujemy i to bez wykonywania połączenia telefonicznego. W normalny dzień można poradzić sobie bez tych udogodnień, ale stają się one nieocenione, gdy użytkownik się spieszy na umówione spotkanie lub egzamin.

Nie można nie wspomnieć o tym, jakim udogodnieniem są aplikacje takie jak JakDojade.pl, Transportoid i MobileMPK dla turystów oraz osób, które dopiero co przeprowadziły się do nowego miasta. Tutaj oszczędność czasu może być już znaczna i pomoże wyeliminować pomyłki podczas uczenia się topografii. W Google Play znaleźć można mnóstwo programów tego typu, a dla naszych czytelników wybraliśmy najlepsze i sprawdzone przez nas w praktyce pozycje.

JakDojade.pl

Kliknij, aby powiększyć

Jedną z najlepszych aplikacji pomagających w codziennych podróżą komunikacją miejską jest JakDojade.pl od firmy CITY-NAV. Pozycja w Google Play to nakładka na bazę danych, do której dostęp jest możliwy przez stronę internetową o tej samej nazwie. Twórcy mobilnej odsłony usługi zadbali jednak o to, by aplikacja wykorzystywała znajdujące się w smartfonie podzespoły, w tym oczywiście odbiornik GPS.

Główną funkcją JakDojade.pl jest możliwość sprawdzania rozkładów jazdy wszystkich środków komunikacji na terenie wspieranych przez usługę miast. Wystarczy wpisać numer autobusu, tramwaju lub pociągu i aplikacja wyświetli możliwie aktualny rozkład. Przystanek, z którego sprawdzamy odjazd można wybrać ręcznie z listy, ale aplikacja potrafi podpowiedzieć na podstawie wskazań GPS najbliższy z przystanków. Potem wystarczy tylko wskazać pętlę, w której strony chcemy odjechać.

Nawigacja miejska

Kliknij, aby powiększyć

Od samego rozkładu jazdy, który na upartego można znaleźć przez przeglądarkę internetową w smartfonie, znacznie ciekawsza jest jednak funkcja Nawigacji Miejskiej. Użytkownik może wskazać dwa punkty na mapie, między którymi chce się przemieścić, a aplikacja wskaże najlepsze połączenia miedzy nimi. Działa to dokładnie tak samo, jak w przeglądarkowej wersji usługi na komputerach stacjonarnych, ale interfejs został dopasowany do wielkości ekranu w smartfonie.

Aplikacja od CITY-NAV na urządzeniach mobilnych dzięki wykorzystaniu odbiornika GPS oferuje jednak nieco więcej, niż strona internetowa. Całą trasę można podejrzeć na mapie, na której dodatkowo zaznaczona jest pozycja pasażera i widać, kiedy i gdzie trzeba przespacerować się z przystanku na przystanek przy przesiadkach.

JakDojade.pl to usługa, na której naprawdę można polegać

Kliknij, aby powiększyć

Do plusów należy z pewnością dopracowany interfejs, intuicyjna obsługa oraz baza danych wspierająca nie tylko autobusy, ale też tramwaje, pociągi, metro itp. Zdarzają się co prawda sytuacje losowe, gdy osoby zarządzające komunikacją miejską w danym mieście zaktualizują rozkłady, a JakDojade.pl poda błędną trasę. Na szczęście są to jednostkowe przypadki, a wszelkie zmiany są zwykle odzwierciedlane w JakDojade.pl bardzo szybko.

Często dodawane są też np. rozkłady okresowych linii zastępczych, a aplikacja działa w trybie online i offline. Przy połączeniu z internetem zwraca zawsze aktualne wyniki, ale brak połączenia z siecią pozwala skorzystać z ostatnio pobranych danych JakDojade.pl dostępne jest w wersji bezpłatnej, ale można wykupić abonament “Pro”. Daje on dostęp do listy najbliższych odjazdów w danej lokalizacji, pozwala ustawić na pulpicie smartfona dwa widżety oraz usuwa reklamy z aplikacji.

Obsługiwane miasta:

Białystok, Bydgoszcz, Gorzów, Grudziądz, Katowice (GOP), Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

Link do aplikacji JakDojade.pl w Google Play.

Transportoid

Kliknij, aby powiększyć

Drugą pozycją na naszej liście jest Transportoid będący dziełem FTL Software. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play od wielu lat i zdobyła rzeszę bardzo zadowolonych użytkowników. Podobnie jak w przypadku JakDojade.pl jest ona przeznaczona dla osób poruszających się po mieście z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Użytkownik po instalacji Transportoida uzyskuje dostęp do rozkładów jazdy w telefonie i wyszukiwarki najlepszych połączeń między punktem A i punktem B. Dostępne są też widżety na pulpit i podgląd mapy prosto w aplikacji. Stan bazy danych dla poszczególnych lokalizacji dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej usługi pod adresem www.transportoid.com. Wiele miast i miejscowości jest już w pełni pokryte współrzędnymi przystanków, a dane są bardzo często aktualizowane.

Od teraz już bezpłatnie

Kliknij, aby powiększyć

Aplikacja Transportoid ma kilka dodatkowych funkcji ponad sprawdzanie rozkładów jazdy, jak np. możliwość przypominania użytkownikowi o konieczności zakupienia biletu okresowego (wymaga to zainstalowania aplikacji Transportoid Kalendarz). W przeciwieństwie do JakDojade.pl aplikacja pozwala też na zakup biletów z wykorzystaniem usługi MPay (procedurę płatności można przyspieszyć instalując dodatek o nazwie Transportoid Dzwonek).

Transportoid dostępny jest od wersji 6.2 w pełni bezpłatnie oraz oferuje tryb pracy offline, a obecnie jego wydawcą jest Mobiem. Wcześniej do korzystania z zaawansowanych funkcji aplikacji potrzebne było wykupienie konta “Pro” w cenie 10 zł rocznie.

Obsługiwane miasta:

Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chojnice, Chrzanów, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Elbląg, Gniezno, Gorzów Wlkp., Iława, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krosno, KZK GOP, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Stalowa Wola, Stargard Szczeciński, Suchy Las, Szczecin, Tarnów, Tczew, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Włocławek, Wrocław, Zamość, Zielona Góra

Link do aplikacji Transportoid w Google Play.