Wirus - nie taki straszny, jak go malują

Przedstawiamy sposoby postępowania w trzech typowych sytuacjach awaryjnych, które mają miejsce, gdy system zostaje zarażony wirusem lub innym szkodnikiem.

1. Infekcja wirusowa

Problem. Do twojego systemu wdarł się wirus, spowalniając w dużym stopniu jego działanie lub wykorzystując go do rozsyłania spamu.

Środki zaradcze. Do wykrycia i usunięcia intruza powinien wystarczyć dobry program antywirusowy. Wstępną analizę możesz przeprowadzić chociażby za pomocą online’owego skanera Bitdefendera. Sprawdzenie systemu za pomocą tego programu trwa z reguły tylko kilka minut. Aby przebadać gruntownie cały system, skorzystaj z aplikacji Panda ActiveScan. Pomoże ci wykryć nawet te wirusy, które zalegają na dysku twardym, lecz w danej chwili nie są aktywne. Skanowanie może jednak zająć nawet kilka godzin.

Zobacz również:

Godne polecenia są, rzecz jasna, także internetowe pakiety zabezpieczające renomowanych producentów. Masz do wyboru wersje komercyjne i nieco skromniejsze wersje bezpłatne (np. G-Data Internet Security).

Jeśli w zarażonym systemie jest już zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, możesz zastosować oprócz niego bezpłatne narzędzie Emsisoft Emergency Kit. Można je uruchamiać bez konieczności instalowania w systemie docelowym, więc doskonale nadaje się do używania z poziomu kieszonkowej pamięci USB. Po rozpakowaniu go na pendrive wystarczy wsunąć przenośny dysk do portu USB w zainfekowanym komputerze. Następnie uruchom aplikację, przywołując plik Start Emergency Kit Scanner.exe. Aby zainicjować skanowanie dysku twardego w poszukiwaniu wirusów, przeskocz do sekcji Skan i wybierz żądany tryb skanowania.

Aplikacja Emsisoft Emergency Kit zawiera skaner antywirusowy w wersji przenośnej, więc doskonale nadaje się do wgrania na kieszonkowy dysk USB.Kliknij, aby powiększyćAplikacja Emsisoft Emergency Kit zawiera skaner antywirusowy w wersji przenośnej, więc doskonale nadaje się do wgrania na kieszonkowy dysk USB.

Środki zapobiegawcze. Jeśli chcesz podnieść bezpieczeństwo swojego systemu na znacznie wyższy poziom, niż jest to możliwe za pomocą programu antywirusowego, zastosuj ponadto narzędzie SecureAPlus. Jest wyposażone w filtr aplikacji działający na zasadzie tzw. białej listy (ang. white list – odwrotność czarnej listy). W systemie wolno uruchamiać się tylko tym programom, które znajdują się na tejże liście. Po zainstalowaniu program sprawdza, jakie aplikacje są zainstalowane w systemie, po czym umieszcza je w spisie dozwolonego oprogramowania. O zakończeniu skanowania poinformuje cię komunikat w niewielkim oknie. Następnie trzeba wybrać jeden z dwóch trybów działania narzędzia. W trybie Interactive Mode SecureAPlus prosi użytkownika o pozwolenie za każdym razem, gdy próbuje uruchomić się nieznana mu aplikacja. Natomiast w trybie Lockdown Mode nieznane programy są automatycznie blokowane. Tryby przestawia się, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę w obszarze powiadomień na pasku zadań.

Istotna wskazówka. SecureAPlus instaluje się w pakiecie z oprogramowaniem antywirusowym ClamAV. Należy je wyłączyć, aby zapobiec konfliktom z aplikacją antywirusową, która została już wcześniej zainstalowana w systemie. W tym celu uruchom SecureAPlus i kliknij kolejno SecureAPlus Settings | General | Disable Antivirus.

2. Zarażenie wirusem wyłudzającym

Problem. Podczas przeglądania internetu zaraziłeś swój komputer wirusem wyłudzającym – chociażby tzw. wirusem policyjnym. Szkodniki tego rodzaju blokują dostęp do systemu Windows, wyświetlając pełnoekranowy komunikat. Przeczytasz w nim, że rzekomo dopuściłeś się nielegalnego czynu – np. kopiowałeś nielegalnie oprogramowanie. Wirus żąda dokonania przelewu bankowego na kwotę kilkuset złotych, obiecując w zamian odblokowanie komputera.

Nie ustępuj szantażowi! W zdecydowanej większości wypadków nie warto spełniać żądania cyberprzestępców. Zapewne i tak nie przyślą ci klucza do odblokowania systemu.

Rozwiązanie 1. Mało doświadczonym użytkownikom radzimy usunąć wspomnianego wirusa za pomocą jednego ze specjalnych narzędzi. Stosowne programy oferuje wielu producentów, m.in. AVG, Kaspersky, Bitdefender, F-Prot, Comodo, Avira i Microsoft. Zawartość pobranego obrazu ISO trzeba nagrać na płytę CD. Możesz użyć do tego celu bezpłatnego programu CDBurnerXP. Z przygotowanej w ten sposób płyty startowej uruchomisz następnie system i przeskanujesz dysk w poszukiwaniu wirusa. W razie potrzeby zmień kolejność sprawdzania napędów w BIOS-ie. Figurują w menu o nazwie Boot, Boot Sequence lub podobnej. Zamiast płyty możesz utworzyć pendrive rozruchowy. Posłuży ci do tego chociażby narzędzie Kaspersky USB Rescue Disk Maker. Także w tym wypadku musisz zwrócić uwagę na właściwą kolejność napędów.

Ten program pozwala uruchamiać się tylko dozwolonym aplikacjom. Wirusy i inne szkodniki mają więc utrudnione zadanie.Kliknij, aby powiększyćTen program pozwala uruchamiać się tylko dozwolonym aplikacjom. Wirusy i inne szkodniki mają więc utrudnione zadanie.

Rozwiązanie 2. Usuń wirusa ręcznie. Jest to możliwe w wypadku niektórych odmian szkodnika, lecz metodę tę polecamy tylko zaawansowanym użytkownikom. Zasadniczo należy wykonać w tym celu następujące czynności.

1. Skorzystaj z niezarażonego systemu, aby skopiować bezpłatne narzędzie Farbar Recovery Scan Tool na kieszonkową pamięć USB. Tak przygotowany pendrive włóż do gniazda USB w zainfekowanym komputerze.

2. Uruchom Windows w trybie awaryjnym. Naciśnij w tym celu klawisz [F8] przed rozruchem Windows i wskaż polecenie Tryb awaryjny. Jeśli wirus sparaliżował system na tyle, że okaże się to niemożliwe, uruchom system z instalacyjnej płyty Windows Vista lub 7. Po wskazaniu języka nie klikaj przycisku Instaluj teraz, lecz wybierz polecenie Napraw komputer.

3. Przywołaj okno konsoli tekstowej, naciskając klawisze [Windows R] i wpisując polecenie cmd. Jeśli uruchomiłeś system z płyty instalacyjnej Windows, wybierz Wiersz polecenia. Przeskocz do kieszonkowego dysku USB, wpisując literę jego napędu, np. E: (w razie potrzeby wypróbuj inne litery). Następnie uruchom narzędzie, wpisując Frst.exe w systemie 32-bitowym, a Frst64.exe w systemie 64-bitowym. Potwierdź kliknięciem przycisku Scan.

4. Program utworzy plik Frst.txt, a w nim umieści nazwy wszystkich plików wczytywanych automatycznie wraz z systemem Windows. Są podane w rubryce Registry. Poszukaj w tym spisie programu, który nie powinien uruchamiać się automatycznie. Większość wirusów wyłudzających ma nazwy plików składające się z losowych ciągów znaków.

5. Usuń plik, który budzi twoje wątpliwości. Możesz to zrobić chociażby w Eksploratorze. Jeśli dokonałeś rozruchu za pomocą płyty instalacyjnej Windows, musisz wykonać tę czynność z poziomu konsoli tekstowej. Wpisz w tym celu polecenie del, a tuż za nim ścieżkę dostępu i nazwę niepożądanego pliku. Uwaga! W systemie uruchomionym z płyty instalacyjnej poszczególnym dyskom mogą być poprzydzielane inne litery niż podane w rejestrze. Jednak w większości wypadków dyskowi systemowemu jest przypisana litera C:. Polecenie usunięcia wirusa może mieć zatem następującą postać:

del c:\windows\system32\132698adfa.exe

Wirusy szyfrujące. Niektóre odmiany wirusów wyłudzających szyfrują zasoby zgromadzone na dysku twardym, aby wywrzeć jeszcze większą presję na ofierze. W zaistniałej sytuacji można spisać dane na straty. Jeśli dysponujesz w miarę aktualną kopią zapasową, możesz je bez problemu przywrócić.

Środki zapobiegawcze. Jeśli nie chcesz przejmować się ryzykiem zarażenia swojego systemu wirusem wyłudzającym, regularnie sporządzaj kopie zapasowe swoich danych. Wystarczy do tego zwyczajny dysk zewnętrzny. Własne pliki możesz archiwizować nawet Eksploratorem, a obrazy całej partycji systemowej utworzysz bezpłatnym programem Macrium Reflecta Free.

3. Przeglądarka internetowa zmanipulowana przez moduły reklamowe

Problem. Niepożądane programy wdarły się do twojej przeglądarki i zagnieździły się głęboko w rejestrze. Problem dotyczy przede wszystkim adware’u, czyli modułów reklamowych. Oprogramowanie tego typu jest przeważnie instalowane wraz z przydatną, bezpłatną aplikacją. Adware zmienia zazwyczaj stronę startową przeglądarki internetowej, wstawia bezużyteczne paski narzędzi i wyświetla od czasu do czasu niepożądane okna z reklamą.

Środki zaradcze. Niechcianej reklamy niekiedy pozbyć się trudniej niż wirusów, bo nie wchodzą w zakres działania programów antywirusowych. Jest jednak kilka czynności, które warto wypróbować, aby usunąć irytującą reklamę.

1. Niektóre moduły reklamowe są wyposażone w zwyczajny program deinstalacyjny. Przywołasz go poprzez aplet Programy i funkcje w Panelu sterowania.

2. Inne odmiany adware’u są w postaci rozszerzeń przeglądarki internetowej. Usuwa się je bezpośrednio w przeglądarce. W Chrome trzeba kliknąć ikonę ustawień (w prawym górnym narożniku), a następnie polecenie Narzędzia | Rozszerzenia. W Firefoksie natomiast kliknij Firefox | Dodatki, a w Internet Explorerze przywołaj menu Narzędzia | Zarządzaj dodatkami.

3. Jeśli nie udało ci się uzyskać żądanego efektu za pomocą powyższych porad, wypróbuj bezpłatne narzędzie AntiToolbar, które usuwa popularne, niechciane paski narzędziowe. Zauważ jednak, że wraz z programem próbują zainstalować się dwie dodatkowe aplikacje. Możesz temu zapobiec, klikając Decline. Przed niespodziankami tego typu broni narzędzie Unchecky.

Bezpłatne narzędzie AntiToolbar wykrywa i usuwa niechciane dodatki do przeglądarek Chrome, Firefox i Internet Explorer.Kliknij, aby powiększyćBezpłatne narzędzie AntiToolbar wykrywa i usuwa niechciane dodatki do przeglądarek Chrome, Firefox i Internet Explorer.

4. Gdy nie pomaga wszystko inne, trzeba własnoręcznie usunąć wpisy adware’u z rejestru. Wprawdzie bywa to mozolnym zadaniem, lecz zazwyczaj okazuje się skuteczne. Trzeba w tym celu ustalić nazwę modułu adware. Niekiedy jest taka sama jak nazwa rozszerzenia przeglądarki (patrz punkt 2.). Niektóre moduły reklamowe starają się jednak zamaskować. Wówczas warto przeczesać dysk twardy w poszukiwaniu najnowszych plików. W ten sposób wykryjesz adware, które właśnie zakradło się do twojego systemu. Po ustaleniu nazwy modułu przywołaj Edytor rejestru (naciśnij klawisze [Windows R] i wpisz regedit). Zainicjuj wyszukiwanie skrótem klawiaturowym [Ctrl F] i pousuwaj klucze zawierające nazwę adware’u. Klawiszem [F3] wznowisz poszukiwanie.

Środki zapobiegawcze. Jeśli chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas przeglądania internetu, zastosuj narzędzie BufferZone Pro, które działa niczym oprogramowanie do wirtualizacji. Za jego pomocą umieścisz przeglądarkę internetową w odseparowanym, a więc zabezpieczonym obszarze. Aplikacja nie tworzy jednak całych maszyn wirtualnych, w których uruchamia się dodatkowy system operacyjny. Programy takie jak Revo Uninstaller nadzorują instalowanie aplikacji i rejestrują zmiany dokonywane w systemie, aby można je było później łatwo cofnąć.