Microsoft Band - opaska daleka od perfekcji, ale pełna użytecznych funkcji

Opaska wyprodukowana przez Microsoft jest aktualnie dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie dlatego, że ma być to rzecz ekskluzywna dla Amerykanów. Po prostu gigant z Redmond chce przetestować ją najpierw we własnym kraju, nim wypuści na inne rynki świata.

Opaska Microsoft Band kosztuje 200 dolarów (czyli ok. 600 złotych) i wyposażona jest we wbudowany moduł GPS, czujnik UV i moduł odpowiedzialny za monitorowanie temperatury ciała i tętna. Jej oprogramowanie daje możliwość wyświetlania powiadomień o przychodzących sms-ach i e-mailach na wyświetlaczu. Co ważne, Microsoft nie przypisał swojej opaski do Windowsa, ale współpracuje ona z wszystkimi mobilnymi systemami operacyjnymi, dzięki czemu można sterować nią za pomocą dowolnego smartfona z zainstalowaną aplikacją Microsoft Health. Aktualizacja firmware odbywa się bezprzewodowo dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth. Wszystko to brzmi pięknie, jak jednak jest w praktyce?

Kliknij, aby powiększyć

Osoby, które używają Microsoft Band, zwracają uwagę na kilka nieprzemyślanych rozwiązań. Są nimi przede wszystkim mała elastyczność oraz dość spore gabaryty gadżetu, podyktowane wielkością wyświetlacza (mającego rozdzielczość 320x106 pikseli i przekątną 1,4-cala). Opaska jest po prostu niewygodna i cały czas "czuje się" ją na ręce. Jej użytkownicy donoszą, że w praktyce takie czynności jak np. założenie bluzy czy koszuli z długim rękawem, albo po prostu zwykłe położenie ręki na stole jest mało komfortowe. Opaska powinna być także bardziej "dyskretna" i nie rzucać w oczy, jak na przykład tradycyjne zegarki. Tak więc zawodzi pod względem elastyczności i komfortu noszenia.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

Jak sprawują się wbudowane moduły? Tutaj użytkownicy mają podzielone zdania. Co się tyczy czujnika odpowiedzialnego za monitorowanie tętna, w większości przypadków nie ma zastrzeżeń, jednak zdarzają się kuriozalne sytuacje, kiedy na wyświetlaczu ukazuje się większy wynik pomiaru niż powinien - np. tętno bije szybciej podczas siedzenia i czytania książki niż w trakcie szybkiego biegu. Porównanie Microsoft Band z innymi gadżetami do pomiaru tętna nie daje żadnych konkretnych rezultatów - czasami wynik na opasce Microsoftu jest wyższy, czasami niższy. Być może to kwestia odpowiedniej kalibracji urządzenia albo poprawki oprogramowania służącego do monitorowania.

Kliknij, aby powiększyć

Nikt nie narzeka za to na wbudowany moduł GPS, który sprawuje się doskonale. Jako że opaska przeznaczona jest przede wszystkim dla osób uprawiających aktywny tryb życia, można znaleźć dzięki niej trasy dla biegaczy, a także informacje na temat pogody. Dane tego typu są pokazywane bezpośrednio na wyświetlaczu opaski, dzięki czemu można sprawdzać je w drodze. Warto tu zauważyć, że na jednym ładowaniu baterii opaska powinna działać przez 48 godzin, jednakże częste używanie GPS-u zużywa nieco zasobów i znacznie skraca ten czas.

Kliknij, aby powiększyć