Inbox by Gmail - nowa poczta Google'a

Inbox by Gmail to nowa usługa Google, która zmienia sposób, w jaki korzystasz z poczty elektronicznej. Wiadomości i przypomnienia możesz odłożyć na później, aby wrócić do nich w wybranym przez siebie momencie. Drugą nowością jest aktualizacja Gmaila dla systemu Android, która oprócz obsługi kont e-mail innych niż Google wprowadza także nowy interfejs aplikacji zaprojektowany w stylu Material Design.

Inbox tworzony jest przez tych samych ludzi co Gmail, ale wcale nim nie jest. Według Google, Inbox to zupełnie różny typ skrzynki pocztowej, zaprojektowany po to, abyś mógł skupić się na tym, co jest rzeczywiście ważne. W nowej poczcie aktywność użytkownika skupia się wokół trzech funkcji: oznaczanie jako gotowe, przypinanie oraz przypomnienia. Każda z nich pozwala na swój sposób przekształcić zwykłą wiadomość e-mail w zadanie do wykonania. Abyś nigdy nie zapomniał o tym, co masz do zrobienia.

Google Inbox czy Gmail - co wybrać?

Zobacz również:

Inbox by Gmail dostępny jest do pobrania ze sklepu Google Play i App Store. Pomimo, że potrzebujesz zaproszenia, aby zacząć korzystać z nowej poczty Google, aplikacja w wersji dla systemu Android została pobrana już ponad milion razy.Kliknij, aby powiększyćInbox by Gmail dostępny jest do pobrania ze sklepu Google Play i App Store. Pomimo, że potrzebujesz zaproszenia, aby zacząć korzystać z nowej poczty Google, aplikacja w wersji dla systemu Android została pobrana już ponad milion razy.

Etykiety wiadomości

Inbox przypisuje wiadomości do grup (kategorii), dzięki czemu w każdej chwili możesz zobaczyć to co ważne, bez przekopywania się przez setki niepotrzebnych e-maili. Etykiety pozwalają na grupowanie wiadomości w Odebranych, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w widoku skrzynki i łatwiej nimi zarządzać. To właśnie to podejście wyróżnia Inboksa w porównaniu z tradycyjnymi klientami poczty.

W Inboksie masz siedem predefiniowanych grup - Podróże, Zakupy, Finanse, Społeczności, Powiadomienia, Fora oraz Oferty. Jak to działa w praktyce? W kategorii Finanse znalazłem powiadomienia wygenerowane przez bankowość elektroniczną (uznania rachunku, informacje o odrzuceniu płatności kartą itd.) oraz kilka wiadomości marketingowych wysłanych przez bank, w którym mam konto. Całkiem nieźle, choć w tym kontekście automatycznie nasuwa się pytanie o prywatność korespondencji. Grupa Podróże agreguje informacje o odbytych i zaplanowanych podróżach, w tym potwierdzenia rezerwacji lotów i hoteli. Można przypuszczać więc, że Google analizuje nie tylko nagłówki wiadomości, ale także ich treść.

Interfejs webowy Inbox by Gmail w widoku skrzynki Odebrane z rozwiniętą listą grupowania wiadomości z kategorii Oferty.Kliknij, aby powiększyćInterfejs webowy Inbox by Gmail w widoku skrzynki Odebrane z rozwiniętą listą grupowania wiadomości z kategorii Oferty.

Co ważne, możesz tworzyć nowe grupy (etykiety) i dodawać do nich wiadomości automatycznie na podstawie adresu e-mail nadawcy. Problem w tym, że w ten sposób Inbox obsługuje wyłącznie nowo nadesłane wiadomości. Te, które zostały odebrane wcześniej nie pojawią się w widoku grupy.

Nowe funkcje, nowy Inbox

Przypinanie to nowa operacja w Inboksie, która działa podobnie jak oznaczanie wiadomości gwiazdką w Gmailu. Przypinając wiadomość możesz oznaczyć ją jako ważną, a potem szybko zawęzić listę elementów w skrzynce Odebrane do rzeczy, do których musisz wrócić i które zawsze chcesz mieć na oku.

W Inboksie zdecydowanie bardziej interesująca jest jednak możliwość odkładania wiadomości na później. E-mail z kuponem zniżkowym na sushi lub potwierdzenie rezerwacji w hotelu pojawi się z powrotem w skrzynce Odebrane, gdy przyjdzie na nie czas. Gdybyś potrzebował ich wcześniej, znajdziesz je w folderze Odłożone. Aby nie zapomnieć o ważnym wydarzeniu lub zadaniu do wykonania, w Gmaila musiałeś pozostawić wiadomość oznaczoną jako nieprzeczytane.

Lista zadań została zastąpiona tutaj przypomnieniami. To dość praktyczne rozwiązanie, bowiem przypomnienie widoczne jest w programie tak samo jak każda inna wiadomość. Możesz przypiąć je w skrzynce Odebrane lub zaplanować do wykonania w określonym czasie. Dzięki takiemu podejściu wszystkie ważne informacje masz w jednym miejscu.

Zmianie uległ także widok listy wiadomości. W Inboksie zawiera listę nagłówków wraz z miniaturami zdjęć, filmów wideo czy dokumentów PDF, które zostały zawarte w korespondencji jako załącznik do wiadomości, lub osadzone w e-mailu w postaci odnośnika do zewnętrznych treści w internecie. Na koniec o wbudowanej wyszukiwarce, która działa szybko i skutecznie, a pierwsze wyniki pojawiają się już w momencie wprowadzania szukanej frazy. Do tego firma Google przyzwyczaiła nas jednak już dużo wcześniej…

Inbox pozwala wygodniej zarządzać pocztą na urządzeniach mobilnych. Funkcje powiadamiania, przypinania i oznaczania wiadomości jako gotowe są zawsze na wierzchu. Nie musisz przebijać się przez różne menu i opcje, aby odłożyć e-mail na później lub zapamiętać go jako ważny. W odróżnieniu od Gmaila, aplikacja Inbox dla Android nie instaluje jednak widżetu, który wyświetla nagłówki wiadomości ze skrzynki Odebrane bezpośrednio na ekranie smartfonu. Miejmy nadzieję, że taki widżet pojawi się wraz z którąś z kolejnych wersji tej aplikacji dla Androida.

(Prawie) jak Google

Jeśli korzystałeś wcześniej z Gmaila, twoje wiadomości, kontakty i etykiety są już w Inbox. Obie usługi są ze sobą zsynchronizowane, a zatem śmiało możesz spróbować Inboksa i zrezygnować z niego, jeśli nie spełni twoich oczekiwań. Tym bardziej, że nowej poczcie Google jeszcze wiele brakuje do ideału, o czym więcej za chwilę.

W Inboksie znajdziesz wiele wspólnych operacji, które działają tak samo jak w Gmailu. Oznaczanie wiadomości jako gotowe to nic innego jak ich archiwizowanie w Gmailu. Zamiast usuwać e-maile ze skrzynki, w Inboksie przenosisz je do kosza itd. W Inboksie pojawił się za to nowy przycisk Utwórz, który znajdziesz w prawym, dolnym rogu okna aplikacji. Przycisk ten pozostaje zawsze widoczny na ekranie monitora i pozwala szybko utworzyć przypomnienie lub nową wiadomość do jednego z trzech znajomych, z którymi najczęściej korespondujesz.

Niektóre funkcje w Inboksie działają tak samo jak w Gmailu, inne tylko podobnie. Źródło: pomoc Google.Niektóre funkcje w Inboksie działają tak samo jak w Gmailu, inne tylko podobnie. Źródło: pomoc Google.

Program możesz obsługiwać za pomocą klawiatury. Naciśnij [Shift]+[?], aby wyświetlić informacje o dostępnych skrótach klawiaturowych. Klawisz [e] lub [y] pozwala oznaczyć korespondencję jako gotową, [t] tworzy przypomnienie, a [c] - nową wiadomość. Szkoda tylko, że Google nie zdecydowało się przenieść wszystkich skrótów z Gmaila do Inboksa. W nowej poczcie nie ma np. sekwencji klawiszy, które umożliwiają szybkie poruszanie się po Gmailu.