3Dconnexion SpaceBall

Nic dziwnego, że Logitech - producent najlepszych urządzeń wskazujących - kupił firmę 3Dconnexion. Produkuje ona urządzenia z linii SpaceBall, które do niedawna współpracowały tylko z aplikacjami CAD, ale ostatnio zostały wyposażone w sterowniki i plug-iny, pozwalające pracować m.in. w takich aplikacjach, jak 3DS Max, Maya, Softimage|XSI czy Photoshop.

Nic dziwnego, że Logitech - producent najlepszych urządzeń wskazujących - kupił firmę 3Dconnexion. Produkuje ona urządzenia z linii SpaceBall, które do niedawna współpracowały tylko z aplikacjami CAD, ale ostatnio zostały wyposażone w sterowniki i plug-iny, pozwalające pracować m.in. w takich aplikacjach, jak 3DS Max, Maya, Softimage|XSI czy Photoshop.

W ramach kosmicznej serii Space firma oferuje trzy interesujące urządzenia: SpaceBall 5000, SpaceMouse Plus i SpaceBall Traveller.

Wskaźnik SpaceBall 5000 jest dość dużym urządzeniem, które umieszczamy po lewej stronie klawiatury. Operujemy nim lewą ręką, prawą tradycyjnie pozostawiając na myszce. Taka praca na dwie ręce ma zapobiec nadwerężeniu nadgarstka, które w konsekwencji mogłoby prowadzić do jego zwyrodnienia. SpaceBall może być używany do nawigacji obiektami i ich modyfikacji, podczas gdy prawa ręka odpowiedzialna jest za edycję, animację i inne prace. Urządzenie wykonane jest bardzo solidnie, duża gumowa kula jest umieszczona na sprawnie działającym przegubie, a ergonomiczna konstrukcja manipulatora powoduje, że praca z nim (nawet długotrwała) jest prawdziwą przyjemnością.

Dookoła kuli są umieszczone dodatkowe przyciski, które można naciskać nie zdejmując ręki z kuli. Przyciski można dowolnie programować, przypisując im takie zadania, jak obroty, translacje czy zwiększanie lub zmniejszanie czułości manipulatora. Po lewej stronie kuli znajduje się dziewięć przycisków (w dwóch rzędach - na zewnątrz sześć, wewnątrz trzy), zaś po prawej stronie są trzy przyciski do naciskania kciukiem. Do wszystkich przycisków jest bardzo łatwy dostęp. Dodatkowym bonusem jest gumowa podkładka pod nadgarstek.

SpaceMouse Plus jest trochę uboższym urządzeniem niż SpaceBall 5000, ale wielu osobom może odpowiadać konstrukcja tego manipulatora. Brak w nim umieszczonej na przegubie kuli, producent zastosował obracany manipulator o kształcie trójkąta z solidnie zaokrąglonymi kątami. Powyżej manipulatora znajduje się dziewięć przycisków w dwóch rzędach i dodatkowe dwa po lewej stronie. Brakuje gumowej podkładki pod nadgarstek, ale całość i tak ma bardzo ciekawy ergonomiczny kształt.

Ale chyba najciekawszym rozwiązaniem jest SpaceBall Traveller - mały i dostarczany z dołączoną myszą optyczną Logitecha. Średnica urządzenia to około 6,5 cm. Manipulator jest umieszczony na przegubie osadzonym na solidnej stalowej podstawie. Powoduje ona, że urządzenie jest dość ciężkie, ale za to doskonale trzyma się podłoża.

Podczas pierwszego kontaktu z urządzeniem rzuca się w oczy brak jakichkolwiek przycisków. Jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że otaczająca SpaceBall Traveller przezroczysta plastikowa obwódka podzielona jest na dziewięć przycisków.

Myszy i ludzie

Wszystkie trzy urządzenia działają z wykorzystaniem technologii optycznej, dzięki czemu praca idzie bardzo gładko. Każde z nich oferuje możliwość pełnej nawigacji 3D z sześcioma stopniami swobody. Dołączone oprogramowanie pozwala na swobodną konfigurację przycisków i innych parametrów manipulatorów, a także zapisanie różnych ustawień dla różnych aplikacji. Urządzenia współpracują m.in. z takimi aplikacjami 3D, jak Alias Maya, Discreet 3DS Max, Kaydara MotionBuilder Pro, Maxon BodyPaint 3D, Maxon Cinema 4D, Robert NcMeel & Associates Rhinoceros, Softimage|XSI oraz graficznymi: Adobe Photoshop 7, Adobe InDesign 2.0 i QuarkXPress 6. Pełna lista ponad 100 aplikacji znajduje się na internetowej stronie producenta.

Ale stworzenie własnego stylu pracy z urządzeniami tego typu wymaga poświęcenia trochę czasu. Przede wszystkim należy wyzbyć się starych nawyków. Czasem trudno jest też precyzyjnie ustawić czułość wszystkich parametrów urządzenia. Oczywiście praktyka czyni mistrza. Przy czym chyba największą wadą koncepcyjną jest to, że pracując na dwie ręce z dwoma urządzeniami, nie możemy operować obydwoma jednocześnie. W związku z tym nie zauważymy realnej oszczędności czasu na wykonaniu konkretnych zadań, jedyną korzyścią będzie zrobienie pewnych prac za pomocą bardziej intuicyjnych narzędzi, wielokrotnie z pominięciem komputerowej klawiatury. Największą korzyścią z pracy z dwoma manipulatorami jest możliwość rozłożenia obciążenia na dwie ręce, dzięki czemu unikniemy zbyt dużego przemęczenia nadgarstków.

produkt: SpaceBall

producent: 3Dconnexion, http://www.3dconnexion.com

cena netto: SpaceBall 5000 - 690 euro, SpaceMouse Plus - 639 euro SpaceBall Traveller - 690 euro

kontakt: Man and Machine Software, http://www.mum.pl

za:

Eliminacja przeciążenia nadgarstków dzięki rozłożeniu pracy na dwa urządzenia, interesujący ergonomiczny kształt.

przeciw:

Brak oszczędności czasu w pracy z dwoma urządzeniami.


Zobacz również