Wi-Fi - wielki test bezpieczeństwa sieci

Czy twoja sieć WLAN jest na pewno bezpieczna? A może obcy mogą z łatwością złamać zabezpieczenia, aby wedrzeć się do sieci i zdobyć twoje dane? Dowiedz się, jak sprawdzić poziom bezpieczeństwa swojej sieci.

Wielu użytkowników domowych sieci bezprzewodowych nie ma pewności co do bezpieczeństwa jej działania. Przecież raz po raz pojawiają się doniesienia o coraz to nowych typach ataków i lukach w zabezpieczeniach. Podczas gdy, przeprowadzając atak na sieć LAN, agresor musi uzyskać fizyczny dostęp do infrastruktury kablowej, w wypadku sieci WLAN może działać niepostrzeżenie, znajdując się w najbliższej okolicy. A gdy uda mu się wedrzeć do sieci bezprzewodowej, może dopuścić się różnych nadużyć. Może na przykład wykorzystać łącze internetowe ofiary do wykonywania czynności sprzecznych z prawem. Może rozejrzeć się w sieci lokalnej zaatakowanego użytkownika i spróbować zmanipulować podłączone do niej urządzenia. I wreszcie może zachować pasywną postawę, rejestrując cały ruch sieciowy, a następnie przeanalizować zdobyte dane w domowym zaciszu. W ten sposób znajdzie interesujące go informacje takie jak np. hasła. W wypadku stron internetowych, których przedrostek nie rozpoczyna się od https:// (lecz od http://), nie wymaga to wielkiego wysiłku, bo komunikacja z nimi nie jest szyfrowana. Jednak przy odpowiedniej wiedzy i nakładzie wysiłku można niekiedy złamać nawet i takie zabezpieczenie.

Wyższy poziom bezpieczeństwa bez utraty wygody

Mimo potencjalnego zagrożenia mało który użytkownik decyduje się zrezygnować z wygody, którą zapewniają sieci bezprzewodowe. Zbyt kusząca okazuje się możliwość przeglądania internetu za pomocą laptopa, tabletu lub smartfona, bez konieczności rozkładania kabli w całym mieszkaniu i ryzyka potykania się o nie, co mogłoby się skończyć obrażeniami ciała i/lub uszkodzeniem sprzętu. Stąd pomysł, aby zminimalizować niebezpieczeństwa, o których wspomnieliśmy na wstępie, bez dużego uszczerbku na wygodzie użytkowania sieci. Poniżej zamieszczamy wskazówki, które pomogą ci to zrobić.

Zobacz również:

Standardowe wyposażenie – większość użytkowników internetu ma router sieci bezprzewodowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, lecz trzeba znać ryzyko związane z jego używaniem i starać się je zminimalizować. (Foto: Deutsche Telekom)Kliknij, aby powiększyćStandardowe wyposażenie – większość użytkowników internetu ma router sieci bezprzewodowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, lecz trzeba znać ryzyko związane z jego używaniem i starać się je zminimalizować. (Foto: Deutsche Telekom)

Włam się do własnej sieci

Aby ustalić, czy twoja sieć lokalna jest bezpieczna, i jakie skrywają się w niej zagrożenia, wciel się najlepiej w rolę agresora i postaraj się włamać do niej. Musisz, rzecz jasna, uważać, aby wziąć na celownik tylko własną sieć lokalną. Na mocy Art. 267 Kodeksu Karnego (Dziennik Ustaw 1997 nr 88 poz. 553) uzyskiwanie dostępu do obcej sieci telekomunikacyjnej bez uprawnienia stanowi przestępstwo przeciwko ochronie informacji, zaś sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Paragraf 1 ww. artykułu stanowi, iż osobom nieuprawnionym nie wolno uzyskiwać dostępu do informacji, które nie są dla nich przeznaczone, ani omijać lub przełamywać w tym celu zabezpieczenia. Zgodnie z paragrafem 3 nie wolno posługiwać się w ww. celach żadnymi urządzeniami nasłuchowymi ani oprogramowaniem. Zatem stosowanie takich narzędzi w celu wdzierania się do własnej sieci i uzyskiwania dostępu do własnych danych nie stanowi pogwałcenia prawa w myśl obowiązujących przepisów. Taki sam stan rzeczy ma miejsce, gdy zlecisz komuś wykonanie takiej operacji, a więc sprawdzenie, czy da się włamać do twojej sieci lokalnej i/lub przechwycić twoje dane. Poniższy materiał nie ma na celu demonstrowania, jak wdzierać się do obcych sieci, lecz ma pokazać, jak zbadać poziom zabezpieczenia własnej sieci i jak go podwyższyć.

Bezpretensjonalny, za to naszpikowany narzędziami do badania zabezpieczeń – system Kali Linux doskonale nadaje się do sprawdzania swojej sieci, jednak można go także nadużyć.Kliknij, aby powiększyćBezpretensjonalny, za to naszpikowany narzędziami do badania zabezpieczeń – system Kali Linux doskonale nadaje się do sprawdzania swojej sieci, jednak można go także nadużyć.

Specjalistyczne narzędzia do badania bezpieczeństwa sieci

Zdecydowana większość bezpłatnych narzędzi, które służą do wykrywania luk i niedociągnięć w zabezpieczeniach, to aplikacje działające w środowisku Linux. Wprawdzie są dostępne nieliczne wersje programów przeznaczone do systemu Windows, lecz nie obejdziesz się bez Linuksa, jeśli chcesz przeprowadzić testy penetracyjne opisane w tym artykule. Tylko do tego systemu operacyjnego są dostępne zmodyfikowane sterowniki WLAN, które pozwalają przełączyć kartę sieciową w tryb nadzorowania. Tymczasem jest to konieczne do tego, by karta sieciowa uwzględniała wszystkie pakiety danych, a nie tylko te, których jest adresatką.

Na potrzeby tego artykułu zdecydowaliśmy się skorzystać z dystrybucji Kali Linux, bo doskonale nadaje się do przeprowadzania testów zabezpieczeń. Zapewnia wszystkie narzędzia i sterowniki, które są nieodzowne do wykonania badań. Wspomniana dystrybucja jest dostępna w postaci gotowego do uruchomienia systemu Live. Nie wymaga instalowania, za to wszystkie zmiany w systemie i konfiguracji ulegają utracie wraz z zakończeniem bieżącej sesji (przy każdym restarcie).

Po pobraniu pliku obrazu w formacie ISO możesz nagrać go na płytę DVD – chociażby bezpłatnym programem ImgBurn. Alternatywnie możesz utworzyć rozruchowy pendrive z tymże systemem. Skorzystaj w tym celu z programu Yumi. Kieszonkowy dysk USB musi mieć pojemność co najmniej 4 GB. Operacja usuwa bezpowrotnie dotychczasową zawartość pamięci USB, więc w razie potrzeby musisz skopiować pliki w inne miejsce.

Podczas rozruchu systemu z przygotowanego w ten sposób nośnika DVD lub pendrive’a pojawi się na ekranie menu startowe, w którym należy wybrać opcję Live (686-pae). Gdy zakończy się proces uruchamiania systemu, ujrzysz czarny pulpit. Kliknij polecenie Applications w lewym górnym narożniku, aby przywołać menu. Po prawej stronie są umieszczone dwie ikony. Pierwszą przywołuje się przeglądarkę internetową IceWeasel, drugą zaś okno konsoli tekstowej. Hasło administratora (root) brzmi toor.

Marna kryjówka – nieupublicznianie nazwy sieci WLAN nie przynosi pożądanego efektu. Korzystając z karty sieciowej w trybie nadzorowania, można ustalić tę nazwę, przechwytując dane podczas nawiązywania połączenia z siecią bezprzewodową przez jedno z urządzeń.Kliknij, aby powiększyćMarna kryjówka – nieupublicznianie nazwy sieci WLAN nie przynosi pożądanego efektu. Korzystając z karty sieciowej w trybie nadzorowania, można ustalić tę nazwę, przechwytując dane podczas nawiązywania połączenia z siecią bezprzewodową przez jedno z urządzeń.