Płatne antywirusy są najlepsze

Wyłudzenia pieniędzy, kradzież tożsamości oraz maszyny zombie wykorzystywane przez przestępców do prowadzenia ataków sieciowych i rozsyłania spamu to najważniejsze zagrożenia internetowe ostatnich lat. Wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku skala negatywnych zjawisk jeszcze się nasili. Sprawdzamy, jak producenci oprogramowania zabezpieczającego przygotowali się na te wyzwania.

W najnowszej wersji pakietu Smart Security 8.0 firma ESET postawiła na udoskonalenie funkcji blokowania programów typu exploit. Trudno się dziwić, ponieważ złośliwe aplikacje, które wykorzystują podatności protokołów sieciowych i luki w zainstalowanym oprogramowaniu, stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń dla komputerów użytkowników i przechowywanych w nich danych. Moduł zaimplementowany w oprogramowaniu ESET NOD32 Antivirus oraz ESET Smart Security chroni przed zagrożeniami bazującymi na lukach w czytnikach PDF, programach do obsługi poczty elektronicznej, komponentach pakietu Office oraz aplikacjach Java. ESET Smart Security 8.0 wyposażono także w funkcję chroniącą sprzęt użytkownika przed dołączeniem go do sieci komputerów zombie, czyli grupy urządzeń nad którymi kontrolę przejmują przestępcy, wykorzystując je do prowadzenia działań niezgodnych z prawem, takich jak rozsyłanie spamu albo ataki typu DDoS.

Pakiety Internet Security na rok 2015 - porównanie funkcjonalności.Kliknij, aby powiększyćPakiety Internet Security na rok 2015 - porównanie funkcjonalności.

Wprowadzając na rynek nowe wersje antywirusów dla użytkowników domowych, G Data stawia na ochronę komputerów przed keyloggerami (programy rejestrujące to, co wpisujesz na klawiaturze) oraz exploitami, zabezpieczając przed dziurami w oprogramowaniu firm trzecich oraz we wtyczkach przeglądarek internetowych. Jeśli dodamy do tego nowy silnik skanowania transmisji danych w protokole HTTPS, korzystanie z bankowości elektronicznej, zakupów przez internet staje się jeszcze bardziej bezpieczne.

Zobacz również:

Menedżer autostartu w pakiecie G Data Internet Security pozwala zoptymalizować sposób uruchamiania systemu Windows.Kliknij, aby powiększyćMenedżer autostartu w pakiecie G Data Internet Security pozwala zoptymalizować sposób uruchamiania systemu Windows.

Z kolei kluczowe innowacje wprowadzone w produktach Kaspersky z linii 2015 to: udoskonalone funkcje zwiększające poziom ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem szyfrującym dane, usprawnienia technologii analizy tekstu, grafiki i odsyłaczy, stosowanej do wykrywania wiadomości phishingowych, nowa technologia zapobiegająca śledzeniu użytkownika przy użyciu kamery internetowej oraz funkcja powiadamiania o korzystaniu z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Program weryfikuje bezpieczeństwo punktów dostępowych i ostrzega użytkownika, jeśli ten połączy się z nieszyfrowaną siecią lub spróbuje przesłać niezabezpieczone hasło przez internet. Z kolei funkcja ochrony kamery internetowej wykrywa i blokuje próby uzyskania dostępu do kamery przez nieautoryzowane aplikacje.

Ransomware to typ złośliwego oprogramowania, które blokuje komputer i żąda od użytkownika zapłaty pewnej sumy pieniędzy – okupu. Problem pojawia się w momencie, gdy szkodliwa aplikacja zaszyfruje informacje przechowywane na dysku komputera. Nawet jeśli uda się ją usunąć z systemu, „porwane” pliki mogą nigdy nie zostać odzyskane. Aby tego uniknąć, firma Kaspersky wzbogaciła moduł Kontroli systemu o funkcję tworzenia kopii zapasowej danych. Gdy moduł wykryje podejrzany program, który próbuje zmodyfikować plik użytkownika, natychmiast tworzy lokalną kopię tego pliku. Zmiany zostaną cofnięte, a plik przywrócony do oryginalnej wersji, jeśli okaże się, że program, który dokonał w nim zmian, był po prostu szkodliwy.

Sporo nowości znajdziesz także w produktach Avast na rok 2015. Wszystkie wersje oprogramowania antywirusowego tego producenta zawierają nowy moduł ochrony sieci domowej, udoskonalone mechanizmy zabezpieczeń przed atakami DNS oraz rozpowszechnianiem złośliwego oprogramowania w protokole HTTPS. Te ostatnie działają w połączeniu z modułem ochrony WWW Avast Web Shield. Funkcja ochrony domowych sieci (Avast Home Network Security) skanuje otoczenie w poszukiwaniu źle skonfigurowanych sieci Wi-Fi, routerów z domyślnym lub słabym hasłem, komputerów z uruchomionym bez zabezpieczenia protokołem IPv6 oraz urządzeń, które generują nadmierny ruch w eterze. Najnowsza wersja Avasta zapewnia także szybsze aktualizacje programów firm trzecich za pomocą narzędzia Software Updater. W Avast 2015 wiele uwagi poświęcono ochronie przed atakami DNS. Moduł Avast SecureDNS szyfruje komunikację między komputerem a serwerem DNS Avast, aby zablokować możliwość przekierowania użytkownika do zaatakowanej, fałszywej witryny WWW.

Funkcja Bezpieczeństwo Sieci Domowej programu Avast sprawdza, czy router został poprawnie skonfigurowany, a wszystkie twoje urządzenia nie są widoczne z internetu.Kliknij, aby powiększyćFunkcja Bezpieczeństwo Sieci Domowej programu Avast sprawdza, czy router został poprawnie skonfigurowany, a wszystkie twoje urządzenia nie są widoczne z internetu.

Najnowsze wersje antywirusów G Data mają ulepszone procedury aktualizacji oprogramowania oraz możliwość aktualizacji baz sygnatur po sieci lokalnej lub z wykorzystaniem nośników USB. Opcja ta przyda się, jeśli masz pod kontrolą większą liczbę komputerów.