Pięć wirusów, na które musisz uważać w 2015 r.

Programiści szkodliwego kodu tworzą coraz bardziej niebezpieczne wirusy. Przedstawiamy zestawienie pięciu najbardziej przebiegłych intruzów, objaśniając, jak się przed nimi chronić.

Kilka lat temu specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego wykryli wyjątkowo złośliwe szkodniki takie jak Stuxnet i Conficker. Pierwszy z wymienionych jest w stanie zarażać nie tylko komputery z systemem Windows, lecz nawet elementy sterowania maszyn przemysłowych. Drugiemu natomiast udało się zainfekować miliony komputerów w bardzo krótkim czasie. Choć upłynęło dużo czasu, nadal uchodzi za jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów. Także w 2014 r. ujawniono bardzo wyrafinowane szkodniki. Większość wirusów, które są obecnie w obiegu, wzięła sobie na cel zasoby finansowe niczego nie podejrzewających internautów. Oto pięć najbardziej podłych intruzów.

1. Retefe – niewidzialny trojan bankowy

Trojan bankowy Retefe potrafi bardzo skutecznie chronić się przed wykryciem, bo usuwa się samodzielnie tuż po zainfekowaniu systemu ofiary. Mimo to udaje mu się przechwytywać środki pieniężne internautów. Cyberprzestępcy optymalizują kod wirusa do tego stopnia, że nie jest wykrywalny przez popularne programy antywirusowe. Następnie nakłaniają użytkownika, aby uruchomił szkodliwy kod w systemie operacyjnym. Wówczas intruz tworzy w Windows nowy serwer DNS i instaluje certyfikat bezpiecznego połączenia SSL. Gdy wykona to zadanie, usuwa się z systemu, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Od tej pory żaden ze stworzonych dotychczas programów antywirusowych nie jest w stanie wykryć, że system padł ofiarą intruza. Świadczą o tym „tylko” modyfikacje w systemie, które mają za zadanie przechytrzyć jego właściciela. Gdy użytkownik zechce przywołać swoje konto w banku internetowym, nowy serwer DNS skieruje przeglądarkę internetową na sfałszowaną witrynę, która do złudzenia przypomina oryginalny portal instytucji finansowej. Połączenie jest nawet szyfrowane techniką SSL, więc na pasku adresu przeglądarki widać kłódkę, która daje ofierze złudne poczucie bezpieczeństwa. Pozostałe elementy oszustwa to drobiazg dla cyberprzestępców. Klienci banku, którzy zabezpieczają transakcje finansowe za pomocą kodu jednorazowego mTAN (Mobile TAN), widzą na ekranie komunikat informujący, że muszą zainstalować nową aplikację do obsługi swojego konta. Zamiast aplikacji otrzymują, rzecz jasna, wirus bankowy działający w środowisku Android, który przechwytuje podany kod jednorazowy. Jak donoszą specjaliści od zabezpieczeń z firmy Trend Micro, najbardziej zagrożeni są klienci banków w Szwajcarii, Austrii, Szwecji i Japonii.

Zobacz również:

Zagrożenie: Choć działa w bardzo wyrafinowany sposób, szkodnik Retefe ma słaby punkt. Rozprzestrzenia się w postaci załącznika, który cyberprzestępcy umieszczają w wiadomościach e-mail, maskując jako rzekomy rachunek. Użytkownicy, którzy nie dadzą się na to nabrać, nie padną ofiarą tego intruza.

Wirusy wyłudzające najpierw blokują dostęp do plików, potem żądają okupu za usunięcie blokady.Kliknij, aby powiększyćWirusy wyłudzające najpierw blokują dostęp do plików, potem żądają okupu za usunięcie blokady.

2. Zeus i jego potomstwo – uniwersalny rabuś bankowy

Zeus należy do najbardziej wyrafinowanych trojanów bankowych w historii komputerów. Wg fachowców firmy G Data w 2013 r. odpowiadał za połowę wszystkich przestępstw wykonanych z udziałem wirusa. Kod źródłowy Zeusa został upubliczniony już w 2011 r. i od tej pory jest dostępny do bezpłatnego pobrania. Wielu cyberprzestępców skorzystało z tej możliwości, wyposażając Zeusa w nowe funkcje i projektując jego następców. W ten sposób powstały nowe wersje takie jak np. Citadel, GameOver Zeus czy SpyEye. Szkodniki, o których mowa, osadzają się w przeglądarce internetowej ofiary, manipulują jej przelewy tuż przed wysłaniem do banku, a następnie podają niezgodny z prawdą, sfałszowany przez siebie stan konta, aby uniknąć podejrzeń ze strony użytkownika. Zeus i jego spadkobiercy należą do bardzo niebezpiecznych intruzów.

Zagrożenie: Eksperci ds. zabezpieczeń, policja i FBI przeprowadzili bardzo skuteczne polowanie na sieć Zeusa, a także na kryminalistów, którzy trudnią się rozprzestrzenianiem szkodnika. Mimo to ryzyko zarażenia się potomstwem Zeusa jest nadal bardzo wysokie. Możesz się przed nim chronić, używając program antywirusowy, a ponadto regularnie aktualizując system operacyjny i aplikacje – w szczególności przeglądarkę internetową i zainstalowane w niej dodatki.

Gdy groźny Simplocker zaszyfruje twoje zasoby danych zgromadzone w smartfonie, spróbuj odzyskać je za pomocą tego programu.Kliknij, aby powiększyćGdy groźny Simplocker zaszyfruje twoje zasoby danych zgromadzone w smartfonie, spróbuj odzyskać je za pomocą tego programu.

3. Simplocker – szantaż w środowisku Android

Szkodnik Simplocker szyfruje pliki zgromadzone w smartfonie. Za ich odblokowanie żąda okupu w wysokości 300 dolarów. Intruz ten wcale nie jest pierwszym wirusem wyłudzającym w systemie Android. Nie jest też bardzo rozpowszechniony. Okazuje się jednak bardzo groźny, bo potrafi zaszyfrować wszystkie dane zapisane na karcie SIM w taki sposób, że przestają być czytelne dla użytkownika. Zważając na bardzo wysoką kwotę okupu, można pożegnać się ze swoimi zasobami. Analitycy z firmy Eset specjalizującej się w zabezpieczeniach IT ostrzegają, że wcale nie jest pewne, czy cyberprzestępcy zwrócą właścicielowi smartfona dostęp do danych po wpłaceniu żądanej sumy. Szkodnik nawiązuje kontakt z serwerem sterującym (Command & Control Server) w sieci anonimizującej Tor, więc odblokowywanie zasobów kontrolowane z poziomu serwera jest możliwe – przynajmniej teoretycznie. Simplocker rozprzestrzenia się, korzystając z metod socjotechnicznych. Szkodnik ten ukrywa się za maską różnych aplikacji – chociażby odtwarzacza flash w Androidzie lub odtwarzacza treści erotycznych. Specjaliści z firmy Eset uznali Simplockera za wirusa typu „proof-of-concept”, a więc eksperymentalnego. Służy cyberprzestępcom do sprawdzenia jego skuteczności. Kryminaliści badają, które elementy kodu wymagają zoptymalizowania.

Zagrożenie: Jeśli pobierasz aplikacje tylko z platformy Google Play Store, ryzyko zarażenia smartfona takimi szkodnikami jak Simplocker jest bardzo niskie. Użytkownicy wgrywający aplikacje także z innych źródeł powinni zabezpieczyć się programem antywirusowym, np. bezpłatnym Eset Mobile Security. Jeżeli padłeś ofiarą intruza, o którym mowa, możesz spróbować odzyskać dostęp do danych za pomocą aplikacji Eset Simplocker Decryptor.

4. Poweliks – wirus-widmo bez nośnika

Wirus Poweliks potrafi schować się w rejestrze Windows tuż po zarażeniu systemu, więc nie sposób wykryć go konwencjonalnymi metodami skanowania plików. Specjaliści z firmy G Data przeanalizowali zachowanie tego intruza. Infekując system, Poweliks zagnieżdża się w kluczu Autorun, aby został uruchomiony automatycznie podczas następnego rozruchu Windows. Wpis zawiera zaszyfrowaną postać skryptu PowerShell zakodowanego metodą Base64. W ostatnim etapie działania kod wspomnianego skryptu przywołuje plik binarny działający w środowisku Windows, ten zaś nawiązuje połączenie z internetem, aby np. pobrać dalsze polecenia z serwera swojego mocodawcy.

Zagrożenie: Poweliks nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniony.

Narzędzia oferowane na tej stronie internetowej mają zapewniać ochronę m.in. środowisk Unix i Linux przed zagrożeniami spowodowanymi luką w powłoce Bash.Kliknij, aby powiększyćNarzędzia oferowane na tej stronie internetowej mają zapewniać ochronę m.in. środowisk Unix i Linux przed zagrożeniami spowodowanymi luką w powłoce Bash.

5. Shellshock – niebezpieczeństwo w systemach Unix i Linux

Pod koniec września 2014 r. odkryto luki w zabezpieczeniach kodu uniksowej powłoki Bash, które tkwiły w nim już od 1992 r. Shellshock, bo taką nadano im nazwę, bardzo zaniepokoiło ekspertów ds. bezpieczeństwa, bo Bash jest bardzo popularną powłoką systemową stosowaną od 1987 r. w środowiskach Unix, a później także w dystrybucjach Linuksa. Jest spotykana na serwerach internetowych i w prywatnych komputerach z zainstalowanym systemem Linux. Ponadto można na nią trafić także w komputerach Apple Mac, a także przypuszczalnie w milionach urządzeń sieciowych takich jak routery DSL czy kamery internetowe. Na krótko po opublikowaniu pierwszych wzmianek o pierwszej luce w powłoce Bash pojawił się w internecie szkodliwy kod Linux/Bash0day, który pozwalał wykonywać ataki na serwery internetowe i przejmować je w całości lub przynajmniej częściowo (więcej informacji). Na początku października internet obiegła wieść o pierwszych udanych atakach przeprowadzonych na serwery internetowe.

Zagrożenie: Możesz bardzo łatwo sprawdzić, czy twój system jest podatny na atak z wykorzystaniem luk Shellshock. Wystarczy wpisać w konsoli tekstowej następujące polecenie:

test=“() { echo Hello; }; echo podatny“ bash -c““

Jeżeli po potwierdzeniu klawiszem [Enter] pojawi się na ekranie komunikat podatny, twój system jest zagrożony. Alternatywnie możesz skorzystać z narzędzi diagnostycznych i zabezpieczających Trend Micro.

Prognoza na najbliższą przyszłość

Jakich zagrożeń możemy się spodziewać w przyszłości? Eksperci z firmy Eset przypuszczają, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba tzw. ataków targetowanych, a więc skierowanych do konkretnych przedsiębiorstw i instytucji. Pomogą im w tym metody socjotechniczne. Cyberprzestępcy skupią się ponadto na atakach terminali kart płatniczych i atakach systemów płatności online. Analitycy prognozują wzrost ataków powiązanych z walutami wirtualnymi. Prawdopodobnie zwiększy się także liczba wirusów wyłudzających (patrz Simplocker). Wraz z rosnącym zainteresowaniem internetem rzeczy coraz popularniejsze stają się ataki urządzeń wyposażonych w łącze internetowe – chociażby odbiorniki Smart TV czy okulary Google Glass. Na celowniku kryminalistów mogą znaleźć się także systemy biometryczne stosowane coraz częściej w sprzęcie elektroniki użytkowej (np. smartfonach).