Android vs. iOS vs. Windows Phone. Porównanie systemów mobilnych

Na rynku jest kilka systemów operacyjnych przeznaczonych do urządzeń przenośnych. Który z nich sprawdza się najlepiej w określonych zastosowaniach? Porównujemy przenośne środowiska Apple'a, Google'a i Microsoftu.

Niektórzy użytkownicy nie dają sobie rady z obsługą Androida. System wydaje im się przeładowany i niezbyt przejrzysty. Gdy staniesz nagle przed stosunkowo łatwym zadaniem takim jak np. pokazanie komuś określonej fotografii, zapewne też musisz przez chwilę pomyśleć, które elementy trzeba dotknąć na ekranie.

Wiele czynności wykonuje się znacznie łatwiej w iPhone’ach i iPadach. Urządzenia przenośne Apple’a nadal kuszą wygodą obsługi i jasną strukturą interfejsu. Ponadto nie trzeba zmieniać nawyków, dostając do dyspozycji nowy model z systemem iOS. Wszystkie podzespoły pochodzą od tego samego producenta, wszystkie funkcje znajdują się w tych samych miejscach interfejsu. Tymczasem środowisko Android jest niejednorodne. Nawet wieloletni użytkownicy muszą sprawdzać w nowym modelu rozmieszczenie trzech (lub czterech) podstawowych przycisków funkcyjnych. To samo dotyczy interfejsów użytkownika, które różnią się nieco względem siebie zależnie od producenta i modelu urządzenia.

Zobacz również:

Trzy urządzenia oznaczone nazwą Nexus – smartfon Motorola Nexus 6 (z przodu), tablet HTC Nexus 9 (z tyłu) i odtwarzacz Nexus Player do telewizora (po prawej).Kliknij, aby powiększyćTrzy urządzenia oznaczone nazwą Nexus – smartfon Motorola Nexus 6 (z przodu), tablet HTC Nexus 9 (z tyłu) i odtwarzacz Nexus Player do telewizora (po prawej).

Już od lat zmienia się bardzo mało w tej kwestii. Jednak niedawno temu wszyscy producenci opublikowali nowe wersje systemów operacyjnych przeznaczonych do urządzeń przenośnych. Jako pierwszy Microsoft wydał latem 2014 r. Windows Phone 8.1. W jego ślady poszło Apple, udostępniając iOS 8 i aktualizację 8.1. Jako ostatni dołączyło do stawki Google, wypuszczając Android 5.0. To wystarczający powód do przetestowania najnowszych systemów pod kątem przydatności w codziennym użyciu, dostępnych aplikacji, dostosowania do obecnego sprzętu, interfejsów bezprzewodowych umożliwiających korzystanie z elektroniki do noszenia (tzw. wearables), ceny, wydajności i innych aspektów. Wymienione systemy operacyjne działają także w tabletach, więc w zestawieniu nie może zabraknąć konwencjonalnej wersji środowiska Windows.

Sytuacja rynkowa, klasy i stylistyka urządzeń, ceny

Weekend po premierze iPhone’a, we wrześniu 2014 r., Apple ogłosiło nowy rekord – ponad dziesięć milionów sprzedanych egzemplarzy w skali światowej. Z drugiej strony udział rynkowy Androida w liczbie sprzedanych smartfonów sięga obecnie prawie 85 procent. Udział systemów Apple’a wynosi dwanaście procent, a Windows Phone’a tylko trzy. Android uzyskał ogromną przewagę nad konkurentami m.in. dlatego, że smartfony z systemem operacyjnym Google’a są znacznie tańsze od urządzeń iPhone i iPad. Bardzo dobre modele są dostępne w przedziale cenowym od 1000 do 1800 zł, najtańsze zaś kosztują zaledwie 200 zł. Nawet modele, które można nabyć już za 500 zł, całkiem nieźle radzą sobie z podstawowymi zadaniami w codziennej pracy. Podobną sytuację można zaobserwować w sektorze smartfonów z systemem Windows Phone. Nawet stosunkowo tani model Nokia Lumia 630 (jest dostępny w handlu detalicznym za ok. 550 zł) zapewnia dostateczną wydajność i jest w stanie sprostać podstawowym zadaniom. Droższe modele kuszą, rzecz jasna, bardziej wydajnym procesorem, lepszym aparatem fotograficznym i ekranem o większej przekątnej i wyższej rozdzielczości.

Modele z niższych przedziałów cenowych zapewniają funkcjonalność porównywalną z droższymi urządzeniami. Oprócz tego można rozszerzać pamięć większości urządzeń przenośnych (wyjątek stanowią iPhone i iPad) za pomocą kart microSD. To dość istotna zaleta, więc nie należy jej bagatelizować. Na najtańszy iPhone trzeba wydać ok. 2800 zł, na iPad Air 2 ok. 2000 zł, zaś na iPad Mini 3 ok. 1800 zł.

Podczas gdy nie brakuje urządzeń typu convertible z systemem Windows, trudno trafić na taką hybrydę z klawiaturą, ekranem dotykowym i systemem Android (na zdjęciu: Lenovo IdeaPad A10).Kliknij, aby powiększyćPodczas gdy nie brakuje urządzeń typu convertible z systemem Windows, trudno trafić na taką hybrydę z klawiaturą, ekranem dotykowym i systemem Android (na zdjęciu: Lenovo IdeaPad A10).

Między poszczególnymi modelami smartfonów nie ma wielkich różnic w kwestii konstrukcji, stylistyki i sposobu obsługiwania. Zupełnie inaczej jest w wypadku większych urządzeń przenośnych – tych, w których przekątna ekranu wynosi co najmniej siedem cali. Tablety nadają się znacznie bardziej nie tylko do oglądania filmów i czytania, lecz także do wykonywania zadań biurowych. Użytkownik staje więc przed koniecznością wyboru urządzenia do wprowadzania danych. Może zdecydować się na tradycyjną klawiaturę lub korzystać z klawiatury wirtualnej wyświetlanej na ekranie tabletu. To kwestia potrzeb i gustu, więc każdy powinien rozstrzygnąć ją indywidualnie. Jeśli wpisywanie tekstu z użyciem klawiatury ekranowej okaże się zbyt mozolne, można nabyć zewnętrzną klawiaturę bezprzewodową, która komunikuje się z urządzeniem za pośrednictwem Bluetootha. Klawiatury tego rodzaju obsługują tablety wyposażone w dowolny z czterech wspomnianych systemów operacyjnych.

Ponadto są dostępne urządzenia przenośne typu convertible (zwane także urządzeniami typu transformer, 2 w 1 lub tabletami hybrydowymi) z wysuwaną lub odwracaną klawiaturą – albo z klawiaturą zewnętrzną, którą podłącza się w razie potrzeby. Łączą w sobie zalety laptopów i tabletów, jednak z drugiej strony są nieco cięższe i mniej poręczne od konwencjonalnych tabletów. Modele wyposażone w tradycyjną wersję systemu Windows to nic nadzwyczajnego. Za to modele z Androidem należą do rzadkości. Za przykłady mogą posłużyć Lenovo IdeaPad A10 i LG Tab Book. Prawdziwym unikatem okazują się konwencjonalne laptopy i netbooki z systemem Android. Jeszcze trudniej trafić na urządzenia tego typu.