Windows na nowym dysku. Migracja danych i kopiowanie profilu

Wyposażając swój komputer w nowy dysk zapewnisz sobie większą wydajność i ilość miejsca na dane. Jednak wówczas staniesz przed koniecznością przeniesienia zainstalowanego systemu i danych na drugi nośnik. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Nowoczesny sprzęt działa z reguły znacznie wydajniej od starszego – ta złota reguła sprawdza się nigdzie indziej tak bardzo jak w dyskach twardych i innowacyjnych modelach SSD (Solid State Drive) wyposażonych w pamięć flash. Napędy najnowszej generacji osiągają znacznie krótsze czasy dostępu niż konwencjonalne dyski talerzowe i uzyskują o wiele wyższą prędkość transmisji danych. Aby Windows mógł w pełni wykorzystać możliwości tej nowoczesnej technologii, trzeba koniecznie skonfigurować nowy nośnik jako dysk systemowy. Gdy zechcesz mieć Windows na nowym dysku ferromagnetycznym lub SSD, staniesz przed koniecznością ponownego zainstalowania systemu od nowa lub przeniesienia go wraz z aplikacjami i danymi ze starej do nowej lokalizacji.

1. Instalować czy przenieść

Ponowne zainstalowanie systemu Windows na nowym dysku konwencjonalnym lub SSD to najporządniejsze, choć najbardziej pracochłonne rozwiązanie. System zostanie wgrany bez jakichkolwiek śmieci i pozostałości. Na dodatek zmniejszy się ilość zajmowanego przez niego miejsca, bo odpadną niepotrzebne, przestarzałe pliki systemowe i pliki aplikacji po poprzednim egzemplarzu Windows. Poza tym unikniesz pułapek, które czyhają na użytkownika podczas przenoszenia systemu. Za to, przeinstalowując system, musisz raz jeszcze zacząć od samego początku. Czeka cię więc nie tylko długotrwałe wgrywanie systemu, lecz także instalowanie aplikacji, konfigurowanie systemu i oprogramowania tak, aby przywrócić swoje ulubione ustawienia, a ponadto kopiowanie swoich osobistych plików.

Zobacz również:

Alternatywę ponownego instalowania Windows stanowi przeniesienie dotychczas używanego egzemplarza systemu na nowy dysk. Podczas wykonywania tej czynności kopiuje się nie tylko cały system operacyjny, lecz także zainstalowane aplikacje i pliki użytkownika. Najprościej robi się to, tworząc obraz starego dysku i zapisując go na nośniku zewnętrznym, montując nowy dysk w komputerze, a następnie wgrywając zawartość sporządzonego uprzednio obrazu na nowy, jeszcze pusty nośnik. Alternatywnie można podłączyć tymczasowo nowy napęd równolegle do starszego i skopiować zawartość jednego dysku na drugi za pomocą odpowiedniego programu do klonowania partycji. Potem można odłączyć nowy dysk. Oba wspomniane sposoby przemieszczania systemu operacyjnego wymagają zastosowania nośnika o takiej samej lub większej pojemności niż dotychczasowy. Dlatego przeprowadzka systemu na model SSD tymi metodami może okazać się problematyczna, bo większość napędów tego typu jest mniej pojemna od dysków talerzowych. Z reguły rozmiar partycji zawierającej system Windows przekracza pojemność dysku SSD. Dlatego przed rozpoczęciem przenoszenia plików systemowych na dysk SSD trzeba zmniejszyć partycję zajmowaną przez Windows.

Producenci dysków SSD ułatwiają przenoszenie systemu, udostępniając odpowiednie narzędzia.Kliknij, aby powiększyćProducenci dysków SSD ułatwiają przenoszenie systemu, udostępniając odpowiednie narzędzia.

2. Optymalny podział nowego dysku

Po zamontowaniu nowego dysku talerzowego lub SSD do komputera trzeba go spartycjonować. Przed taką koniecznością staniesz również wtedy, gdy zechcesz zreorganizować dysk.

Pojedyncza partycja. Większość komputerów oferowanych na sklepowych półkach jest wyposażona w jeden dysk, na którym jest utworzona tylko jedna wielka partycja (pomijając ewentualną partycję awaryjną do przywracania systemu i partycję środowiska rozruchowego). Użytkownik może wedle uznania korzystać z miejsca dostępnego na dysku, traktując go jako pojedynczą jednostkę logiczną i stopniowo zapełniając pozostałą powierzchnię dyskową. Nie musi więc troszczyć się o podział i umiejscowienie plików. Tymczasem przechowywanie systemu operacyjnego, aplikacji i plików użytkownika (chociażby dokumentów) na wspólnej partycji okaże się bardzo niekorzystnym rozwiązaniem, gdy zechcesz ponownie zainstalować Windows. Podczas formatowania partycji ulegnie utracie jej cała zawartość – łącznie z twoimi osobistymi plikami. Sporządzając zapasową kopię partycji, trzeba ponadto wybierać foldery i pliki, które mają znaleźć się w duplikacie.

Rozdzielenie systemu i danych. Podział łącznej powierzchni dyskowej na co najmniej dwie partycje daje użytkownikowi duże korzyści. W ten sposób można wprowadzić jasne rozgraniczenie pomiędzy systemem wraz z zainstalowanymi aplikacjami a plikami użytkownika. Przydzielając oddzielny obszar dysku na osobiste pliki, nie musisz martwić się o to, że uległyby utracie podczas ponownego instalowania systemu lub przywracania kopii zapasowej.

Dysk SSD jako dodatkowy nośnik. Jeśli chcesz wyposażyć swój komputer w dysk SSD, nie rezygnując z napędu ferromagnetycznego, aby umieścić na nowym nośniku system operacyjny (przenosząc go lub instalując od nowa), zaleca się przeznaczyć całą powierzchnię modelu SSD na system, zaś cały dysk talerzowy na dane. Wówczas na obu dyskach może być po jednej partycji. W ten sposób także oddzielisz swoje pliki od systemu i oprogramowania.

Inne konfiguracje. Jako uzupełnienie dwóch wspomnianych partycji (jednej na system i jednej na pliki użytkownika) możesz wyodrębnić jeszcze jedną, którą przeznaczysz na kopie zapasowe. Mając do dyspozycji dwa napędy (konwencjonalny i SSD), załóż trzecią partycję na dysku talerzowym. Nośnik SSD pozostanie zarezerwowany na system i aplikacje. A gdy zajdzie potrzeba przywrócenia systemu z duplikatu, nie trzeba będzie przenosić go uprzednio na inną partycję lub dysk. Odrębna partycja na kopie zapasowe ułatwia codzienne archiwizowanie zmodyfikowanych plików i folderów. Ponadto kopie zapasowe nie zawadzają innym plikom. Pamiętaj jednak, że dodatkowa partycja na kopie nie zastąpi rezerwowego duplikatu plików na zewnętrznym nośniku danych. Gdy ulegnie uszkodzeniu dysk twardy, utracisz nie tylko swoje prywatne pliki, lecz także kopie zapasowe z trzeciej partycji.

Gdy zajdzie potrzeba zmniejszenia partycji, możesz to zrobić np. za pomocą programu GParted.Kliknij, aby powiększyćGdy zajdzie potrzeba zmniejszenia partycji, możesz to zrobić np. za pomocą programu GParted.