Antena Wi-Fi własnej roboty. Lepszy WLAN niskim kosztem

Niedoskonałość lokalnych sieci bezprzewodowych polega na ich stosunkowo niewielkim zasięgu. Przerabiając wysłużoną lampę biurkową na reflektor WLAN, można znacznie poprawić odbiór w domowej sieci.

Zdecydowana większość użytkowników próbuje zmieniać coś w routerze, aby poprawić odbiór swojej domowej sieci bezprzewodowej – chociażby przestawić go w inne miejsce. I słusznie, aczkolwiek nie docenia się metod poprawiania jakości sygnału od strony klienta, a więc odbiornika. W poniższym materiale przedstawiamy solidne i przenośne, choć niezbyt poręczne rozwiązanie. Mowa o wykonanym własnoręcznie reflektorze WLAN. Aby wykonać opisane czynności, powinieneś mieć pewne zdolności manualne. Oprócz tego nie obejdziesz się bez karty sieciowej WLAN w postaci klucza USB, starej lampy biurkowej, której elementy posłużą jako regulowany uchwyt, i reflektora odbijającego sygnały z anteny adaptera sieciowego.

Te elementy są potrzebne do przerobienia lampy biurkowej. Oprócz podstawki z ramieniem przegubowym (z lewej) należy przygotować przedłużacz USB (pośrodku), reflektor (na górze), adapter WLAN (w prawym górnym rogu), kawałek drewnianej listwy i opaskę zaciskową.Kliknij, aby powiększyćTe elementy są potrzebne do przerobienia lampy biurkowej. Oprócz podstawki z ramieniem przegubowym (z lewej) należy przygotować przedłużacz USB (pośrodku), reflektor (na górze), adapter WLAN (w prawym górnym rogu), kawałek drewnianej listwy i opaskę zaciskową.

Wybór anten – standardowe czy kierunkowe

Większość routerów WLAN i punktów dostępowych jest wyposażona w anteny dookólne o stosunkowo krótkim zasięgu, za to dużym kątem promieniowania. Nie dysponują promiennikiem izotropowym (sferycznym), a więc takim, który emituje sygnały równomiernie we wszystkich kierunkach i uzyskuje identyczne natężenie pola w miejscach o tej samej odległości, bo antena o takich właściwościach nie istnieje (występuje tylko jako model teoretyczny). Najwyższą moc promieniowania anteny dookólne uzyskują w jednej płaszczyźnie względem dipola. Gdy router jest ustawiony w zwyczajnej pozycji, a anteny są skierowane pionowo, najlepszy odbiór sygnałów jest w płaszczyźnie poziomej – na tej samej wysokości. W ten sposób osiągniesz optymalne pokrycie na całej kondygnacji – w szczególności, gdy umieścisz router w samym środku obszaru, który ma być objęty zasięgiem fal WLAN.

Zobacz również:

Jednakże opisany typ anteny okazuje się niezbyt korzystny, gdy punkt dostępowy sieci bezprzewodowej znajduje się w jednym z narożników mieszkania. Anteny o alternatywnym kształcie pozwalają wprawdzie skierować promieniowanie w określone miejsce, aby poprawić w nim jakość sygnału, jednak powoduje to znaczny spadek mocy sygnału w pozostałych częściach mieszkania. Zysk kierunkowy anteny wyraża się w jednostce dBi. Jest to wartość decybeli na skali logarytmicznej podawana w odniesieniu do wzorcowej anteny izotropowej (patrz wyżej). Zatem wartość 0 dBi określa antenę sferyczną o całkowicie równomiernym promieniowaniu we wszystkich kierunkach, której charakterystyka przybiera kształt kuli. Antena kierunkowa o zysku kierunkowym wynoszącym 3 dBi osiąga dwukrotnie większą moc promieniowania, lecz osiąga pokrycie odpowiadające zaledwie połowie powierzchni kuli.

Oznacza to, że im większy zysk anteny, tym węższa wiązka emisji sygnałów. Zysk kierunkowy uwzględnia charakterystykę anteny, lecz pomija jej sprawność. Jest podawany w odniesieniu do anteny izotropowej. Uwzględniając wspomniany parametr, otrzymuje się zysk energetyczny (a więc zysk względem anteny dipolowej). Wyraża się go w dBd. Warto dodać, że producenci anten podają zazwyczaj zysk kierunkowy jako zysk energetyczny, aby podnieść ich subiektywną wartość w oczach potencjalnego klienta. Zysk zbliżony do rzeczywistego obliczysz, odejmując 2,15 dB od liczby figurującej w specyfikacji technicznej.

Prosty uchwyt na adapter USB – w rurkę oprawy trzeba wcisnąć przycięty odpowiednio kawałek listwy z przymocowaną do niego końcówką kabla USB.Kliknij, aby powiększyćProsty uchwyt na adapter USB – w rurkę oprawy trzeba wcisnąć przycięty odpowiednio kawałek listwy z przymocowaną do niego końcówką kabla USB.

Anteny własnej roboty – niekoniecznie lepsze

Stosowanie gotowych lub wykonanych własnoręcznie anten kierunkowych wiąże się z pewnymi niedogodnościami. W połączeniu z urządzeniami, które nadają zgodnie ze standardem 802.11n lub 802.11ac, nie przynoszą prawie żadnych korzyści. Wspomniane standardy przewidują korzystanie z technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output), a więc z transmisji w trybie wieloantenowym. Oprogramowanie układowe (firmware) urządzeń WLAN jest zoptymalizowane pod kątem ich wewnętrznych, standardowych anten, a to na ich podstawie ich współpracy jest komponowany optymalny sygnał. Także anteny działające w starszych standardach 802.11b i 802.11g mają pewne szkopuły. Nie można podłączyć takiej anteny kablem koncentrycznym dowolnej długości, bo dochodzi do tłumienia sygnału wewnątrz kabla. Zestrojenie impedancji (oporu pozornego zależnego od częstotliwości) pomiędzy nadajnikiem, kablem i odbiornikiem okazuje się wymagającym zadaniem.

Tymczasem tylko wtedy nie dochodzi do utraty sygnału podczas przesyłania, gdy wymieniony parametr harmonizuje we wszystkich trzech elementach. Anteny o dużej mocy i wysokim zysku energetycznym mają nie tylko ograniczony kierunek promieniowania, lecz ponadto wzmagają zakłócenia wynikające z odbijania się fal w obrębie mieszkania. W najgorszym wypadku moc promieniowania EIRP w określonym kierunku przekracza dopuszczalne normy. W paśmie przenoszenia 2,4 GHz wartość graniczna wynosi 100mW, zaś w paśmie 5 GHz sięga 500 mW.