Gdy smartfon rozmawia z kabiną prysznicową...

Rozwiązania inteligentnego domu nie omijają łazienki. Za pomocą smartfona możesz sterować nie tylko pralką, lecz nawet głowicą prysznicową i elektryczną szczoteczką do mycia zębów.

Inteligentne technologie w domu takie jak sterowanie roletami, bramami garażowymi, ogrzewaniem i oświetleniem utrwaliły się w świadomości użytkowników jako coś tak naturalnego jak samochód, kuchenka mikrofalowa czy odtwarzacz DVD – niektórym trudno wyobrazić sobie życia bez tych urządzeń. Natomiast wzmianki o inteligentnych kabinach prysznicowych, które znają upodobania swoich użytkowników (np. preferowaną temperaturę i ciśnienie wody), i pralkach automatycznych, którymi można sterować za pomocą smartfona, brzmią niczym fragmenty powieści science-fiction opisujące, jak piękne i wygodne będzie życie ludzi w dalekiej przyszłości. Tymczasem rozwiązania tego rodzaju są już dostępne na sklepowych półkach, choć jeszcze nie wszystkie w Polsce. Zarówno wypróbowane, jak i innowacyjne rozwiązania – wszystkie skomunikowane urządzenia dążą do tego samego celu. Mają poprawiać jakość życia. Oprócz tego ogromną rolę odgrywa energooszczędne gospodarowanie zasobami takimi jak woda i energia eletryczna.

Czołowym producentom rozwiązań inteligentnego domu nie udało się zawrzeć porozumienia mającego na celu wprowadzenie obowiązującego powszechnie standardu. Dlatego powstało do tej pory wiele odrębnych, niezależnych, za to niezgodnych ze sobą rozwiązań. W większości wypadków można więc łączyć ze sobą tylko urządzenia tego samego producenta.

Zobacz również:

Mimo wspomnianej niedogodności nawet takie odizolowane od siebie rozwiązania przynoszą użytkownikom ogromne korzyści. Zakres dostępnych produktów sięga od (stosunkowo) tanich akcesoriów, które można szybko i łatwo zamontować, po zaawansowane technicznie, lecz drogie produkty. Poniższy artykuł zapewnia obszerny przegląd inteligentnych technologii, które coraz śmielej wkraczają do naszych łazienek.

Wagi WLAN – regularne sprawdzanie stanu zdrowia

Wagi osobowe spotyka się w większości łazienek – z tego powodu zyskały nawet miano wag łazienkowych. Nowoczesne modele takie jak Withings Smart Body Analyzer czy Fitbit Aria podają użytkownikowi nie tylko wagę jego ciała, procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie i wskaźnik masy ciała (współczynnik BMI), lecz na dodatek komunikują się ze smartfonem. Ponadto Smart Body Analyser mierzy puls użytkownika i ustala jakość powietrza w pomieszczeniu.

Waga łazienkowa Fitbit Aria podaje nie tylko bieżący ciężar ciała, lecz także wskaźnik BMI i procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.Kliknij, aby powiększyćWaga łazienkowa Fitbit Aria podaje nie tylko bieżący ciężar ciała, lecz także wskaźnik BMI i procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Aby umożliwić użytkownikowi śledzenie parametrów swojego ciała, smartfon zapewnia podgląd zebranych danych i wyników pomiarów w przetworzonej, przeanalizowanej statystycznie postaci. Wystarczy w tym celu ustanowić uprzednio połączenie bezprzewodowe (poprzez Bluetooth) pomiędzy wagą i smartfonem. Oprócz tego obaj producenci oferują dodatkowe usługi w swoich portalach internetowych. Znajdziesz tu przejrzyste zestawienie swoich danych statystycznych i możesz je przeglądać na ekranie monitora. Aplikacje sytuują wyniki pomiarów w szerszym kontekście, informując użytkownika, czy ciężar jego ciała, procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, wskaźnik masy ciała i tętno leżą w granicach normy, a ponadto czy są odpowiednie dla osoby o jego wzroście i wieku. W przeciwnym razie wyświetlają ostrzeżenie. Mimo tych zalet wagi WLAN nie pomagają zmienić niezdrowego stylu życia, ani nie są w stanie zastąpić wizyty u lekarza. Jednak wspierają użytkownika w kontrolowaniu parametrów swojego ciała, które mają istotny wpływ na stan zdrowia. Ponadto ułatwią fachowcowi wystawienie właściwej diagnozy, zapewniając mu statystyczne zestawienie parametrów ciała ustalonych na przestrzeni dłuższego czasu.

Aplikacja Withings Health Mate współpracująca z wagą łazienkową powiadomi cię, czy twój wskaźnik BMI leży w granicach normy.Kliknij, aby powiększyćAplikacja Withings Health Mate współpracująca z wagą łazienkową powiadomi cię, czy twój wskaźnik BMI leży w granicach normy.

Należy jednak nadmienić, że mierzenie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie metodą stosowaną przez wspomniane wagi wzbudza kontrowersje. Wprawdzie impulsy elektryczne przepływające z jednej stopy do drugiej pozwalają ustalać zawartość tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn dolnych, lecz pomiar nie uwzględnia tułowia i pozostałych części ciała. Może to doprowadzić do błędnych rezultatów – przede wszystkim u osób o smukłym tułowiu, za to wydatniejszych udach, a także u osób o odwrotnych proporcjach ciała. Jednak przy zachowaniu rozwagi i ostrożności podczas analizowania otrzymanych wyników mogą posłużyć za wartość orientacyjną – przede wszystkim w połączeniu z innymi parametrami takimi jak wzrost, obwód tułowia i wskaźnik BMI.

Oba wymienione modele wag osobowych są wyposażone w funkcję rozróżniania i zapamiętywania swoich użytkowników (maksymalnie osiem osób). Każdy z nich może założyć osobiste konto, aby potem mieć dostęp do swoich danych. Wcale nie dziwi, że ceny powyższych wag znacznie przekraczają koszty zakupu tradycyjnego modelu. Fitbit Aria kosztuje ok. 500 zł, zaś Withings Smart Body Analyzer w granicach od 580 do 650 zł. Wyższą cenę drugiego z wymienionych modeli uzasadnia większa funkcjonalność (możliwość mierzenia pulsu i analiza jakości powietrza w pomieszczeniu).