Zmiany w regulaminie Facebooka – ochroń swoje dane i wizerunek

Nowe zasady obowiązujące użytkowników Facebooka pozwalają operatorowi zbierać o nich dane także poza portalem społecznościowym. Objaśniamy, jak bronić się przed wścibstwem właściciela serwisu. Ponadto radzimy, jak zabezpieczyć się przed wszędobylskimi internautami i cyberprzestępcami.

Z końcem stycznia weszły w życie kontrowersyjne zmiany w regulaminie Facebooka. Zgodnie z nowymi zasadami, na które zgadza się każdy, kto decyduje się korzystając z serwisu, właścicielowi portalu wolno zbierać i przechowywać znacznie więcej informacji o członkach społeczności. Za to daje użytkownikom większą kontrolę nad ustawieniami prywatności i widoczności.

Operator Facebooka łączy lokalizację użytkownika z miejscami pobytu jego znajomych i z wyświetlaniem treści reklamowych. Jeśli sobie tego nie życzysz, musisz zablokować przekazywanie swojej lokalizacji. Reklama odgrywa poważną rolę także w następnej zmianie regulaminu. Korporacja może posługiwać się historią odwiedzanych witryn internetowych w celu personalizowania wyświetlanych reklam. Planowany przycisk Kup to lub Kupuję to mógłby dostarczać operatorowi Facebooka także informacje o preferencjach konsumenckich społeczności. Na mocy nowych zasad właściciel portalu może przekazywać zgromadzone dane o użytkownikach innym podmiotom. W zamian serwis ma zaoferować interaktywne instrukcje, które pozwolą użytkownikom lepiej sterować widocznością ich aktywności i aktualizacji stanu.

Zobacz również:

Użytkownicy nie mają możliwości odrzucenia nowych postanowień regulaminu. Każdy, kto po 30 stycznia korzysta z Facebooka, automatycznie akceptuje wprowadzone zasady. Co gorsza, operator nie powiadomił użytkowników o wprowadzeniu nowych zasad, nie mówiąc o komunikacie, który prosiłby członków społeczności o wyrażenie zgody lub przynajmniej potwierdzenie. Pozostaje kwestia, czy nowe ustalenia nie są sprzeczne z obowiązującym w Polsce prawem. Przyczyna zmian w regulaminie jest oczywista. Facebook zamierza sprzedawać więcej reklamy i uzyskiwać większą skuteczność działań marketingowych.

Wraz z końcem stycznia weszły w życie zmiany w regulaminie Facebooka. Można się z nim zapoznać na tej stronie.Kliknij, aby powiększyćWraz z końcem stycznia weszły w życie zmiany w regulaminie Facebooka. Można się z nim zapoznać na tej stronie.

Jak bronić się przed wścibskimi

Możliwości przeciwdziałania nowym ustaleniom są bardzo ograniczone. Najbezpieczniejsza metoda polega na rozwiązaniu umowy i usunięciu swojego konta. Możesz to zrobić za pomocą funkcji trwałego usuwania konta. Pamiętaj jednak, że nie można cofnąć tej operacji ani przywrócić usuniętego konta. Oprócz tego jest jeszcze kilka mniej drastycznych metod. Przede wszystkim wyłącz przekazywanie bieżącej lokalizacji w aplikacji Facebooka w smartfonie (lub w ustawieniach smartfona). Facebook nie wykorzysta w celach reklamowych informacji, których nie otrzyma. Jeśli korzystasz z serwisu społecznościowego okazjonalnie poprzez smartfon, rozważ usunięcie aplikacji Facebooka. Zamiast tego możesz logować się na konto za pomocą przeglądarki internetowej.

W rubryce Reklamy ustawień Facebooka (jeśli jesteś zalogowany w Facebooku, możesz przejść bezpośrednio do sekcji Reklama na Facebooku) możesz zablokować wykorzystywania twojego wizerunku do reklamowania dowolnych produktów. Wystarczy kliknąć polecenie Edytuj w sekcji Reklamy i znajomi, a następnie wybrać opcję Nikt w polu listy Łącz moje działania społecznościowe z reklamami dla następujących osób i potwierdzić przyciskiem Zapisz zmiany. Ta opcja jest dostępna od dłuższego czasu, więc być może już wcześniej zdążyłeś ją zablokować. Ponadto warto przeskoczyć do sekcji (Witryny innych firm) i ustawić opcję Nikt w polu listy Jeśli w przyszłości będzie to dozwolone przez Facebooka, pokazuj moje informacje następującym osobom.

To jedno z wielu menu, w których można zmienić ustawienia prywatności i bezpieczeństwa swoich danych. Warto zmienić domyślną konfigurację.Kliknij, aby powiększyćTo jedno z wielu menu, w których można zmienić ustawienia prywatności i bezpieczeństwa swoich danych. Warto zmienić domyślną konfigurację.

Na koniec możesz wyłączyć przynajmniej spersonalizowaną reklamę (tzw. behawioralną) w serwisach zewnętrznych, z którymi współpracuje Facebook. W tym celu kliknij link European Digital Advertising Alliance (www.youronlinechoices.eu) w sekcji Reklamy oparte na użyciu witryn internetowych lub aplikacji poza Facebookiem. Wskaż swoje państwo, po czym kliknij pole Twoje wybory. Przewiń zawartość okna, aż ujrzysz wpis Facebook, i wyłącz go. Trzeba poczekać dłuższą chwilę na wprowadzenie zmian. Jeśli korzystasz z Facebooka także w innych urządzeniach i/lub przeglądarkach internetowych, musisz ponowić w nich powyższe czynności, bo reklama behawioralna korzysta z plików cookie, a te są zapisywane oddzielnie przez każdą przeglądarkę.

Panuje mylne przekonanie, że wystarczy sprzeciwić się nowym zasadom regulaminu, publikując stosowne oświadczenie na swojej osi czasu. Nie łudź się, że ktoś weźmie pod uwagę wyrażony w ten sposób protest.