10 lekcji bezpieczeństwa IT

Bezpieczeństwo informatyczne jest jedną z tych dziedzin, w których nauka nie kończy się nigdy – wciąż pojawiają się nowe zagrożenia i nowe metody walki z nimi. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, musisz się wciąż edukować i rozwijać. Ta wiedza naprawdę się przyda, chociażby w codziennej pracy z komputerem czy w poszukiwaniu pracy... Zobacz, jak możesz tę wiedzę poszerzyć.

W naszym poradniku zebraliśmy pomysły i sugestie, które pomogą ci rozpocząć przygodę z przebogatym i fascynującym światem bezpieczeństwa IT. Żaden z wymienionych w tekście punktów nie jest kompleksowym poradnikiem dotyczącym omawianego w nim zagadnienia – to zestaw informacji „startowych”, które mogą pomóc w rozpoczęciu zgłębiania danego tematu i pozyskiwania związanych z nim praktycznych umiejętności.

Wierzymy w inteligencję i odpowiednie zorientowanie kompasu moralnego naszych czytelników, jednak na wszelki wypadek przypominamy, że przed zastosowaniem któregokolwiek z opisywanych pomysłów na komputerach i sieciach innych niż własna należy uzyskać zgodę osoby, do której należy komputer czy sieć. Na wszelki wypadek większość porad formułujemy tak, by można je było wprowadzić w życie na własnych „zasobach” – swojej sieci, komputerze czy oprogramowaniu (w niektórych przypadkach sugerujemy również bardziej złożone rozwiązania, np. stworzenie za pomocą symulatora własnej wirtualnej sieci).

Zobacz również:

Lekcja 1. Cyfrowa kryminalistyka, czyli odzyskiwanie danych

Informatyka śledcza – nazywana czasami opisowo „cyfrową kryminalistyką” – to dziedzina nauk sądowych, której przedmiotem są metody pozyskiwania i odzyskiwania dowodów oraz innych danych z urządzeń, systemów i usług cyfrowych. Specjaliści zajmują się m.in. znajdowaniem i identyfikowaniem punktów włamania do systemów informatycznych, analizowaniem zniszczeń dokonanych podczas ataków, a także znajdowaniem, odzyskiwaniem i analizowaniem danych.

Jednym z podstawowych zadań z tej dziedziny, często realizowanych w pracy informatyków śledczych, jest odzyskiwanie danych skasowanych z dysków komputera lub pamięci innych urządzeń. To dobre ćwiczenie na początek, które przydać może w przyszłości nie tylko podczas ścigania komputerowych przestępców, ale przede wszystkim w razie awarii nośnika pamięci. Z tym procesem warto zapoznać się również po to, by uświadomić sobie, jak łatwo przestępcy mogą zdobyć nasze dane (pozyskując je np. z wyrzuconego dysku lub sprzedanego telefonu).

Istnieje wiele darmowych i rozwijanych w modelu open source narzędzi do odzyskiwania danych, które mogą sprawdzić się na początek. Przykłady stanowią: Recuva (wyposażony w klasyczny interfejs graficzny – GUI – program do Windows), PhotoRec (do Windows, OS X oraz Linuksa, przy czym ten program uruchamiany jest z linii komend) czy Disk Drill (freeware z klasycznym graficznym interfejsem użytkownika, OS X).

Aplikacje wyposażone w klasyczne interfejsy graficzne są oczywiście wygodniejsze w obsłudze dla początkujących użytkowników, faktem jest jednak, że na stronach wszystkich programów znajdziemy dobrze napisane poradniki użytkowania (anglojęzyczne, ale napisane stosunkowo prostym językiem – każdy średnio biegły w internecie użytkownik powinien sobie z powodzeniem z nimi poradzić; w razie problemów dodatkowego wsparcia warto szukać na polskojęzycznych forach internetowych).

Aplikacja Recuva świetnie sprawdzi się podczas odzyskiwania przypadkowo – lub nie – skasowanych plików.Kliknij, aby powiększyćAplikacja Recuva świetnie sprawdzi się podczas odzyskiwania przypadkowo – lub nie – skasowanych plików.

Użytkownikom, którzy opanują obsługę wspomnianych aplikacji, polecamy bezpłatny zestaw narzędzi śledczych SANS Investigative Forensic Toolkit (SIFT), wśród których znajdują się zarówno skuteczne rozwiązania do odzyskiwania danych, jak i do analizowania różnych systemów plików, tworzenia osi czasu rejestrów, analizowania obrazów pamięci i wiele, wiele innych.