Jak wykryć malware w komputerze

Użytkownicy komputerów z systemem Windows podłączonych do internetu narażeni są na masę zagrożeń. Warto zadbać o ochronę swoich danych wykorzystując narzędzia wykrywające malware. Prezentujemy, jak wykorzystać 57 tego typu usług bez wywierania negatywnego wpływu na wydajność maszyny.

Nawet najbardziej ostrożni i świadomi zagrożeń użytkownicy komputerów mogą trafić na oprogramowanie, które wywoła w ich systemie infekcję. Osoby mniej obeznane z komputerami często też proszą swoich znajomych lub członków rodziny o wyczyszczenie systemu Windows ze śmieci i innych programów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa plików na dysku twardym oraz np. danych logowania do bankowości internetowej.

Natrafienie w sieci na malware pisane z myślą o systemie Windows nie jest trudneKliknij, aby powiększyćNatrafienie w sieci na malware pisane z myślą o systemie Windows nie jest trudne

Warto wykorzystać dodatkowe oprogramowanie do ochrony komputera

Użytkownicy systemu Windows mogą mieć uzasadnione obiekcje dotyczące stosowania najróżniejszych pakietów bezpieczeństwa poza tym wbudowanym w system Windows. Nie tylko często oprogramowanie nazywane popularnie antywirusowym, niezależnie od jego ceny, nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi typami zagrożeń.

Zobacz również:

Pakiety bezpieczeństwa zapewniające ochronę przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem typu malware zużywają znaczącą część zasobów komputera. Użytkownicy mniej wydajnych i starszych maszyn mogą zaobserwować wyraźne zmniejszenie wydajności swojego sprzętu po instalacji aplikacji wykrywającej zagrożenia.

Nie warto ograniczać się tylko do jednego narzędzia

Twórcy oprogramowania wykrywającego cyfrowe szkodniki atakujące komputery z systemem Windows toczą nieustanną walkę z dostawcami rozwiązań typu antimalware. Za każdym razem, gdy twórcy pakietu bezpieczeństwa zaktualizują swoją bazę danych, cyberprzestępcy tworzą malware, które potrafi się samodzielnie aktualizować, aby uniknąć wykrycia.

Z tego powodu przez większość czasu twórcy tzw. oprogramowania antywirusowego są o krok z tyłu za osobami odpowiedzialnymi za malware. Z tego powodu nie da się stwierdzić, który z silników wykrywających malware jest najlepszy, ponieważ skuteczność narzędzi tworzonych w tym celu stale się zmienia w czasie.

Żaden z pakietów bezpieczeństwa na zapewni stuprocentowej ochrony

Użytkownicy komputerów z systemem Windows, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich plików i danych, powinni zacząć od zainstalowania jednego z wiodących rozwiązań typu antimalware. Warto przetestować kilka z wiodących rozwiązań, zapoznać się z opiniami innych użytkowników na ich temat i sprawdzić, które z nich nie mają nadmiernego negatywnego wpływu na wydajność komputera.

Wgranie takiego oprogramowania to jednak nie koniec. Warto przeskanować swój system z wykorzystaniem oprogramowania Windows Sysinternals Process Explorer i Autoruns. Takie testy wyszukują w systemie śladów malware zapisanego w 57 silnikach od VirusTotal. Ma on bardzo dobrą skuteczność i bardzo rzadko fałszywie wskazuje na obecność malware w niezainfekowanych plikach.

Wirusy to nie jedyny typ zagrożeń czyhający na użytkowników komputerówKliknij, aby powiększyćWirusy to nie jedyny typ zagrożeń czyhający na użytkowników komputerów

Jak chronić swój komputer przed malware?

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera z systemem Windows powinieneś wykonać następujące kroki:

  • Upewnij się, że komputer jest podłączony do internetu
  • Przejdź do strony internetowej sysinternals.com. Strona ta należy ona do Microsoftu
  • Przejdź do zakładki Downloads, gdzie znajdziesz dostęp do darmowego oprogramowania
  • Pobierz z tej podstrony oprogramowanie o nazwie Process Explorer oraz Autoruns
  • Rozpakuj pliki ZIP z pobranymi programami za pomocą Eksploratora Windows

Process Explorer uruchomisz z pliku procesxp.exe, a Autoruns wybierając plik autoruns.exe. Plik autorunsc.exe to wersja Autoruns pracująca w linii komend. Aby uruchomić obydwa programy kliknij na nich prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "uruchom jako administrator".

Process Explorer - jak wykryć malware?

Po uruchomieniu programu Process Explorer z pliku procesxp.exe wybierz menu opcji z menu w lewym górnym rogu okna. Tutaj należy wskazać pozycję o nazwie VirusTotals.com, co pozwoli sprawdzić silnikowi VirusTotal wszystkie uruchomione na maszynie użytkownika procesy z plików wykonywalnych.

Strona VirusTotal jest rozwijana przez Google, a przed skorzystaniem z niej należy zaakceptować licencję. Po tym kroku można zamknąć stronę internetową i wrócić do programu Process Explorer. Tutaj pojawi się informacja o liczbie szkodników zagrażających maszynie użytkownika w kolumnie informującej o liczbie wirusów.