Darmowy antywirus - który lepszy? AVG Free 2015 vs Avast Free 2015

Darmowe antywirusy cieszą się zainteresowaniem użytkowników od lat. Przetestowaliśmy dwa popularne programy: AVG Free i Avast Free.

Wielu producentów oprogramowania zabezpieczającego oferuje antywirusy darmowe, ale to Avast! i AVG cieszą się największą popularnością. Który z programów jest bardziej bezpieczny, ma lepsze funkcje i używa mniej zasobów systemowych? Przetestowaliśmy najnowsze wersje narzędzi w wersjach na rok 2015. Oceniliśmy ich możliwości skanowania, dodatkowe funkcje, a także sprawdziliśmy czy nie instalują niechcianego oprogramowania reklamowego. Wiele osób często decyduje się na zakup płatnej aplikacji, ponieważ wersja dostępna za darmo za bardzo irytuje ilością wyświetlanych komunikatów reklamowych lub doinstalowuje w systemie paski narzędziowe, które integrują się z przeglądarką WWW bądź inne mało przydatne aplikacje.

Zanim przejdziemy do wyników pojedynku, przypominamy, że oba antywirusy są bezpłatnie dostępne do pobrania w internecie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że przeznaczone są one do niekomercyjnego użytku własnego. Nie są to narzędzia, które można np. instalować w firmach. Nie powinno się ich również używać w domu, jeśli wykorzystujemy komputer do celów zarobkowych.

Zobacz również:

Darmowe antywirusy: runda 1. Możliwości skanowania

Zarówno Avast Free Antivirus 2015, jak i AVG AntiVirus Free 2015 oferują kilka trybów skanowania. Najpopularniejsze to skanowanie szybkie, które uaktywnia jest zaraz po instalacji w obu aplikacjach, jak i pełne, które należy przeprowadzić już samodzielnie. Avast sugeruje pełne skanowanie automatycznie - po instalacji wyświetla komunikat z sugestią, że warto uruchomić ponownie komputer i przeprowadzić pełne skanowanie. To cenna wskazówka, ale przeznaczona raczej dla początkujących użytkowników - nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby uruchomić pełne skanowanie również w AVG, dlatego nie wpływa to na bardziej korzystną ocenę antywirusa Avast w pojedynku PC Worlda.

Antywirus Avast Free, poza szybkim skanowaniem zaraz po instalacji i skanowaniem pełnym (producent nazywa je skanowaniem "całościowym"), ma jeszcze inne tryby skanowania: szukaj wirusów, szukaj dodatków do przeglądarki, szukaj nieaktualnych wersji oprogramowania, szukaj zagrożeń sieciowych, szukaj problemów z wydajnością. Skanowanie związane z dodatkami do przeglądarki to tzw. czyszczenie przeglądarki - program sugeruje jakie dodatki można usunąć, ponieważ mają one niską reputację. Informacje o nieaktualnych programach się przydają, choć Avast nie jest w stanie sprawdzić wszystkich aplikacji i ogranicza swoje sugestie jedynie do bardzo popularnych narzędzi, takich jak przeglądarki internetowe czy wtyczka Adobe Flash Player. Skaner problemów z wydajnością, czyli GrimeFighter, ma za zadanie optymalizować komputer, sugerując jakie aplikacje są niepotrzebne i jakie ustawienia systemowe zmienić, aby przyspieszyć działanie komputera. W komputerze testowym Avast wykrył 14 problemów do naprawienia w ustawieniach systemowych, ale po kliknięciu przycisku "Optymalizuj mój komputer" wyświetla się komunikat o zakupie subskrypcji. Bez opłacenia min. rocznej subskrypcji (59 zł) nie da się usprawnić działania komputera.

Bezpieczeństwo Sieci Domowej w Avast to przydatna i niespotykana w innych programach funkcja. Ocenia zabezpieczenia sieci Wi-Fi. Kliknij, aby powiększyćBezpieczeństwo Sieci Domowej w Avast to przydatna i niespotykana w innych programach funkcja. Ocenia zabezpieczenia sieci Wi-Fi.

Z dostępnych skanerów Avasta dobrze wypada jedynie ten odpowiadający za wyszukiwanie zagrożeń sieciowych. Po pierwsze, działa on za darmo, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat, po drugie - jest praktyczny, ponieważ podsuwa sugestie związane z zabezpieczeniem sieci Wi-Fi, konfiguracji routera, czy też informuje o tym, czy urządzania użytkownika są widoczne z internetu. Jeśli np. korzystamy z niezaszyfrowanej sieci Wi-Fi, albo używamy stosunkowo łatwego do złamania zabezpieczenia WEP, Avast podpowie jak zmienić ustawienia na bardziej bezpieczne.

Darmowy antywirus AVG 2015, poza skanowaniem pełnym i szybkim, oferuje jeszcze skanowanie wybranych plików i folderów, skan anti-rootkit, a także możliwość planowania skanów, które mają być przeprowadzone w wybranym dniu i o określonej porze. Podobnie jak Avast, AVG Free również ma skaner do optymalizacji komputera - PC Analyzer. Sprawdza on system pod kątem błędów w rejestrze, wyszukuje "pliki-śmieci", które niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku, analizuje fragmentację i przerwane skróty zmniejszające szybkość pracy dysku. Po skanowaniu można kliknąć przycisk "Napraw teraz", ale przenosi on jedynie na stronę internetową z sugestią zakupu programu AVG PC TuneUp!. Jeśli zdecydujesz się go pobrać, pierwsze sprzątanie "śmieci" jest za darmo, a dalsze korzystanie z programu wiąże się z zakupem licencji. W AVG nie znajdziemy za to przydatnej funkcji skanowania zabezpieczeń sieci.

Wyniki rundy: zwycięstwo Avast. Pomimo skanera mającego przyspieszyć komputer, który w rzeczywistości jest tylko sprytną reklamą zachęcającą do zakupu narzędzia GrimeFighter, darmowy Avast ma również przydatny skaner zabezpieczeń sieci, którego nie znajdziemy w antywirusie AVG Free i dlatego wygrywa tę rundę.