Jak usunąć crapware z komputera?

Dotychczas wiele osób uważało, że dedykowane aplikacje dostarczone przez producenta komputera jedynie spowalniały Windows. Dzisiaj wiemy, że mogą one nas także szpiegować. W kilku przykładach pokazujemy jak wykrywać i usuwać crapware – jeden z typów niezłośliwego oprogramowania.

Mianem crapware określa się typ oprogramowania preinstalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez dostawcę sprzętu. Do tej grupy aplikacji zaliczamy różnego rodzaju narzędzia, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości dostarczonego sprzętu m.in. w zakresie obsługi grafiki, sieci Wi-Fi, czytnika linii papilarnych czy zabezpieczeń dysku przed wstrząsami.

Z nowym komputerem, oprócz samego Windows, nierzadko otrzymasz zestaw popularnego oprogramowania użytkowego rozpowszechnianego za darmo (Google Chrome i Adobe Reader), w wersji ograniczonej czasowo (aplikacja antywirusowa z 30-dniową subskrypcją) lub w wersji próbnej, która po zakupie komercyjnej licencji, zostanie przekształcona w pełni funkcjonalny produkt (pakiet Microsoft Office).

Zobacz również:

Jest jeszcze trzecia grupa oprogramowania, które udaje, że robi coś pożytecznego, a tak naprawdę jedynie obciąża komputer, zajmując pamięć RAM, moc procesora i miejsce na dysku. Mniejsza o to, gdy udziałem tego typu aplikacji jest jedynie spowolnienie laptopa. Gorzej, gdy ich zadaniem jest szpiegowanie twoich działań.

O crapwarze ostatnio znów zrobiło się głośno, a to za sprawą Superfisha – niewielkiej aplikacji dołączanej do komputerów przenośnych Lenovo. Wybrane modele notebooków tej marki, przeznaczone na rynek konsumencki, sprzedawane były z oprogramowaniem adware o nazwie SuperFish Visual Discovery, które analizuje obrazy oglądane przez internautę i na tej podstawie dostarcza użytkownikowi spersonalizowane reklamy w wynikach wyszukiwania.

Samo adware, nawet w taki nowoczesnej formie jak personalizacja reklam na podstawie analizy obrazu, nie jest jeszcze niczym nowym. Problem pojawia się wtedy, gdy uznany producent sprzętu dostarcza użytkownikom komputer z oprogramowaniem, którego zadaniem jest ich śledzenie ich aktywności w internecie.

Dla Lenovo sprawa Superfisha to przede wszystkim duży problem wizerunkowy, ale dla użytkowników komputerów z zainstalowanym szkodliwym oprogramowaniem całkiem realne zagrożenie bezpieczeństwa. Co gorsza jest ono efektem sposobu, w jaki zaprojektowano i zaimplementowano działanie Superfisha. Program generował własny certyfikat SSL, zapisywany w magazynie Windows. Certyfikat ten potencjalnie mógłby zostać wykorzystywany przez inne złośliwe oprogramowanie do wygenerowania własnych certyfikatów, a zatem szpiegowania użytkownika lub też każdej innej próby podsłuchiwania komunikacji w protokole HTTPS.

Transakcja wiązana? Jeśli nie odznaczysz stosownych opcji, instalując Adobe Flash Playera, na dysku komputera pojawi się także przeglądarka Google Chrome (przydatna) oraz pasek narzędziowy Google Toolbar w przeglądarce Internet Explorer (już mniej przydatny).Kliknij, aby powiększyćTransakcja wiązana? Jeśli nie odznaczysz stosownych opcji, instalując Adobe Flash Playera, na dysku komputera pojawi się także przeglądarka Google Chrome (przydatna) oraz pasek narzędziowy Google Toolbar w przeglądarce Internet Explorer (już mniej przydatny).

Wiele określeń na crapware

Oprogramowanie preinstalowane wraz z nowym komputerem ma w języku angielskim kilka określeń. Zwroty pre-installed software oraz bundled software mają neutralny wydźwięk i odnoszą się raczej do aplikacji, które stanowią dodatkową wartość zakupionego sprzętu (Windows, oprogramowanie użytkowe, przydatne narzędzia). Z kolei określenia crapware i bloatware niosą w sobie negatywne przesłanie i wskazują na zasobożerne, śmieciowe programy, które warto odinstalować zaraz po wyjęciu komputera z pudełka.

Usuwanie zbędnych dodatków

Problem crapware’u dotyczy większości, jeżeli nie wszystkich producentów sprzętu komputerowego. Jak się go pozbyć? Crapware należy do grupy aplikacji, które same w sobie nie próbują ukrywać swojej obecności w komputerze. W odróżnieniu od trojanów i innego złośliwego oprogramowania dość łatwo je usunąć z systemu.

Wystarczy, że uruchomisz moduł Programy i funkcje w Panelu sterowania, odszukasz śmieciową aplikację i klikając przycisk Odinstaluj po prostu usuniesz ją z komputera. Ale jak odsiać ziarno od plew i wyrzucić z systemu tylko te programy i narzędzia, które niepotrzebnie obciążają komputer? W tym momencie musisz zdać się na własną intuicję, informacje znalezione w internecie oraz opinie innych użytkowników.

Crapware możesz usunąć za pomocą systemowego modułu Programy i funkcje. Po prostu odinstaluj aplikacje i narzędzia, które uważasz za zbędne.Kliknij, aby powiększyćCrapware możesz usunąć za pomocą systemowego modułu Programy i funkcje. Po prostu odinstaluj aplikacje i narzędzia, które uważasz za zbędne.