Google Maps – przydatne porady

Niektóre funkcje zjawiają się niespodziewanie – tak jak np. nowy asystent pasa ruchu w aplikacji nawigowania. Wiele innych nowinek serwisu Google Maps widać dopiero na drugi rzut oka. Przedstawiamy narzędzia, których możesz nie znać, i opisujemy, jak z nich korzystać.

Google Maps to bez wątpienia najczęściej używana mapa online’owa. Nawet wersja dostępna w przeglądarce internetowej zapewnia mnóstwo funkcji – chociażby zwiedzanie za pomocą widoku Street View. Stworzony z 360-stopniowych zdjęć panoramicznych wykonanych m.in. przy użyciu samochodów Google’a pozwala przemierzać wirtualnie ulice, co może przydać się szczególnie w poznawaniu większych miast. Aby sprawdzić dostępność tej usługi, wystarczy kliknąć ikonę żółtej figurki przy dolnej krawędzi okna. Jest to możliwe zarówno w widoku mapy, jak i w widoku satelitarnym. Niebieskie linie wskazują drogi, po których można udać się na wirtualny spacer. Informacje o trasach przemierzanych przez samochody Google’a można zdobyć z witryny Za kulisami Street View. Przewiń do rubryki Gdzie dostępne jest Street View?, kliknij link Zobacz, gdzie aktualnie jeżdżą nasze pojazdy, po czym wskaż państwo w polu listy poniżej.

Jeśli są dostępne archiwalne panoramy Street View, przywołasz je, klikając ikonę zegara w panelu informacyjnym w lewym górnym narożniku. Ujrzysz niewielkie okno podglądu z suwakiem, który pozwala przeskakiwać do starszych ujęć. Jeżeli w danym miejscu widok z ulicy nie jest dostępny, można przynajmniej pooglądać lokalne zdjęcia, których miniatury znajdują się przy dolnej krawędzi okna.

Zobacz również:

Po wybraniu żądanej miejscowości można przywołać widok (bieżącego lub typowego) natężenia ruchu, trasy rowerowe w okolicy lub ukształtowanie terenu. Wystarczy kliknąć jeden z linków w rubryce Poruszanie się po okolicy pod polem tekstowym.

Gdy wybierzesz rower jako środek transportu do przemierzenia wyznaczonej trasy, na ekranie pojawią się wysokości względne wzniesień, które musisz pokonać, a także profil topograficzny trasy.Kliknij, aby powiększyćGdy wybierzesz rower jako środek transportu do przemierzenia wyznaczonej trasy, na ekranie pojawią się wysokości względne wzniesień, które musisz pokonać, a także profil topograficzny trasy.

Google Maps - dodatkowe wskazówki nawigowania

Jeszcze większe możliwości zapewnia moduł nawigacji, podający wskazówki dotarcia do żądanego miejsca Samochodem, Transportem publicznym, Pieszo, Rowerem lub Samolotami. W niektórych miastach odwzorowano całą sieć połączeń komunikacji publicznej. Warunkiem jest udostępnienie stosownych funkcji przez przedsiębiorstwa transport publicznego obsługujące dany region. Na liście są wyszczególnione obszary, w których jest dostępna usługa wyznaczania takich tras. Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to spółek, przy których widnieje wpis (Layer Only). Planując trasę rowerową, warto zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące wysokości względnych i ukształtowania terenu. Niekiedy warto nadłożyć niewiele drogi w płaskim terenie, aby nie narażać się na trudy pokonywania wzniesień.

Korzystanie z Google Maps w smartfonie lub tablecie podczas pobytu zagranicą lub w obszarach o słabym zasięgu sieci ułatwia dostęp w trybie offline. Aby pobrać dane mapy, trzeba zalogować się na koncie Google, wskazać żądany obszar, a następnie kliknąć polecenie Zapisz mapę offline. Aby przywołać taką mapę, trzeba przeskoczyć do rubryki Twoje miejsca | Mapy offline i kliknąć polecenie Wyświetl wszystkie i zarządzaj. Mapa jest dostępna przez 30 dni. Potem jej dane są usuwane, lecz można pobrać je ponownie. Mapy dostępne w trybie offline nie zapewniają jednak takiej samej funkcjonalności co online’owy serwis Google Maps. W pełni funkcjonalną, bezpłatną aplikacją do nawigowania w trybie offline jest Nokia Here.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak dana okolica wyglądała kilka lat wcześniej, skorzystaj z archiwum usługi Street View. Być może jest dostępne w wybranym przez ciebie miejscu.Kliknij, aby powiększyćJeśli chcesz sprawdzić, jak dana okolica wyglądała kilka lat wcześniej, skorzystaj z archiwum usługi Street View. Być może jest dostępne w wybranym przez ciebie miejscu.