Jak zrobić hotspot z telefonu

Nie masz Wi-Fi w hotelu, a chcesz popracować na laptopie? Skorzystaj z telefonu - możesz przemienić go w hot-spot zapewniający dostęp do internetu za pośrednictwem sieci GSM.

Jeśli jesteś w miejscu, gdzie nie ma dostępu do Wi-Fi, ale masz przy sobie smartfona, możesz połączyć się z siecią 3G/4G. Ale co z laptopem lub innym sprzętem, z którego chcesz skorzystać? Wtedy z pomocą też przychodzi telefon - przemień go w bezprzewodowy hot-spot.

Na przykładzie systemu iOS (iPhone) prezentujemy poradnik krok po kroku, jak udostępnić łącze z telefonu innym urządzeniom.

Zobacz również:

Krok 1. Połącz się z internetem

Najpierw upewnij się, że masz najnowszą wersję systemu operacyjnego. W aplikacji "Ustawienia" udaj się do "Ogólne" - "Uaktualnienia" i sprawdź czy system jest aktualny. W czasie powstawania tego artykułu najnowszą wersją iOS była 8.3.

Teraz w "Ustawienia" przejdź do "Sieć komórkowa" i połącz się z siecią 3G lub LTE, uaktywniając funkcję "Dane sieci kom.". Weź pod uwagę, że LTE jest szybsze, ale szybciej też zużywa baterię. Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najdłuższe połączenie z internetem, polecamy łączność 3G. Z kolei jeśli telefon podłączony jest do ładowarki, wtedy warto zdecydować się na szybsze połączenie.

3G lub LTE zapewnia wystarczającą szybkość łącza do typowej pracy na komputerze i przeglądania stron WWW. Kliknij, aby powiększyć3G lub LTE zapewnia wystarczającą szybkość łącza do typowej pracy na komputerze i przeglądania stron WWW.

Krok 2. Uruchom hot-spot

Kolejnym krokiem jest uruchomienie hot-spotu. Wejdź do "Sieć komórkowa" - "Sieć komórkowa danych" i w każdym polu o oznaczeniu APN wpisz "plus", jeśli korzystasz z operatora Plus GSM. W przypadku innych operatorów prawdopodobnie nie trzeba będzie wpisywać podobnych wartości i dostęp do hot-spotu jest domyślnie aktywny.

Kliknij, aby powiększyć

W przypadku operatora Plus trzeba wpisać APN-y o nazwie Kliknij, aby powiększyćW przypadku operatora Plus trzeba wpisać APN-y o nazwie "plus". Inaczej nie wyświetli się możliwość łączenia z hot-spotem.

Po wpisaniu APN-ów w ustawieniach "Sieć komórkowa" pojawi się funkcja "Hotspot osobisty". Przejdź do niej i włącz hot-spot. System wyświetli komunikat, czy chcesz udostępnić hot-spot przez Wi-Fi - warto zaznaczyć tę opcję.

Uaktywnij hot-spot i zdecyduj się na połączenie przez Wi-Fi. Jest najwygodniejsze.Kliknij, aby powiększyćUaktywnij hot-spot i zdecyduj się na połączenie przez Wi-Fi. Jest najwygodniejsze.

Zwróć uwagę, że system wyświetli też hasło do połączenia się z hot-spotem.

Krok 3. Połącz się z hot-spotem na komputerze

Po włączeniu hot-spotu w komputerze pojawi się możliwość połączenia z nową siecią.

W systemie Windows pojawi się możliwość połączenia z telefonem, jeśli tylko skonfigurowałeś wszystko poprawnie.Kliknij, aby powiększyćW systemie Windows pojawi się możliwość połączenia z telefonem, jeśli tylko skonfigurowałeś wszystko poprawnie.

Wybierz to połączenie, wpisz hasło i po chwili będziesz mógł korzystać z internetu.

Gotowe! Możesz korzystać z internetu dzięki hot-spotowi.Kliknij, aby powiększyćGotowe! Możesz korzystać z internetu dzięki hot-spotowi.

Na telefonie wyświetli się również komunikat o tym, że nawiązano połączenie z hot-spotem.

Na telefonie wyświetli się informacja o nawiązaniu połączenia z hot-spotem.Kliknij, aby powiększyćNa telefonie wyświetli się informacja o nawiązaniu połączenia z hot-spotem.

Podsumowanie

W podobny sposób możesz skonfigurować hot-spoty w systemach Android i Windows Phone. W zależności od telefonu, ustawienia mogą wyglądać nieco inaczej, ale ogólna zasada opisana została powyżej. Łączenie z hot-spotem mobilnym nie jest trudne i przydaje się np. w hotelach i pensjonatach, kiedy dostęp do Wi-Fi jest niemożliwy lub znacznie utrudniony (zasięg Wi-Fi tylko w holu, a nie w pokoju).