Sterowniki do GeForce'a i Radeona - jak poprawić pracę karty graficznej

Za pomocą sterownika możesz przetaktować kartę graficzną, nadzorować jej pracę i poprawić jakość obrazu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Głównym elementem karty graficznej jest jej sterownik. Zasada ta dotyczy także pozostałych podzespołów komputera, bo właśnie sterownik odpowiada za bezproblemowe działanie elementów sprzętowych. Należy więc przykładać dużą wagę do aktualizowania sterowników, co w szczególnej mierze odnosi się do sterowników akceleratorów graficznych. Nowsze wersje zapewniają przeważnie lepszą obsługę gier, znaczny wzrost wydajności i zoptymalizowane profile w trybie CrossFire lub SLI (połączenie dwóch do czterech kart graficznych pracujących równolegle). Niekiedy producenci Nvidia i AMD odblokowują nowe funkcje. Jedną z ostatnich nowinek u AMD było zaimplementowanie nowej technologii tzw. downsamplingu (próbkowania w dół), a u Nvidii nowatorska metoda wygładzania krawędzi.

Warto więc regularnie aktualizować sterownik karty graficznej. Najnowsze wersje znajdziesz w oficjalnych witrynach producentów. Ponadto AMD i Nvidia wprowadziły funkcję powiadamiania, która natychmiast informuje o pojawieniu się nowych sterowników, a na życzenie użytkownika samodzielnie pobiera je i instaluje. Wymaga to zastosowania programu Gaming Evolved Client w kartach Radeon lub programu GeForce Experience w kartach Nvidii. Oba narzędzia są bezpłatne. Instalują się automatycznie podczas wgrywania jednej z nowszych poprawek sterownika. Jeśli usunąłeś zaznaczenie stosownych pól wyboru w programie aktualizującym, możesz pobrać ręcznie wspomniane programy.

Zobacz również:

Na swojej stronie internetowej Nvidia demonstruje efekty działania technologii DSR.Kliknij, aby powiększyćNa swojej stronie internetowej Nvidia demonstruje efekty działania technologii DSR.

Sterowniki – lepsza jakość obrazu poprzez próbkowanie w dół

Zasadniczo downsampling pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu, symulując wyższą rozdzielczość od natywnej rozdzielczości monitora. Technologia ta pozwala stworzyć pozory grania w 4K na monitorze o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (a nawet jeszcze mniejszej). Zasada działania jest bardzo prosta. Akcelerator graficzny oblicza poszczególne klatki obrazu w wyższej rozdzielczości, a tuż przed wyświetleniem na ekranie przeskalowuje je w dół do macierzystej rozdzielczości monitora. Właściwie jest to zaawansowana metoda wygładzania krawędzi, która nosi miano OGSSAA (Ordered Grid Supersample-Antialiasing). Obecnie jest stałym składnikiem sterowników kart AMD i Nvidii. Aby ją włączyć, wystarczy kilka kliknięć myszy. Kiedyś czynność ta wymagała instalowania aplikacji innych producentów.

Należy jednak pamiętać, że downsampling pochłania ogromną część dostępnych zasobów. Zwiększenie liczby pikseli do poziomu przekraczającego rozdzielczość macierzystą uszczupla łączną wydajność karty przeważnie o 30 do 60 procent (u obu producentów). Spadek wydajności zależy w dużym stopniu od samej gry i rozdzielczości wyjściowej. Dlatego zaleca się korzystać z downsamplingu tylko w wydajnych kartach graficznych takich jak np. Radeon R9 285 lub GeForce GTX 770.

Downsampling w kartach graficznych AMD. AMD nadało omawianej technologii nazwę Virtual Super Resolution (VSR). Jest dostępna w sterownikach wersji 14.12 (z grudnia 2015) i nowszych. Aby włączyć VSR, przywołaj ustawienia sterownika, klikając prawym przyciskiem myszy wolny skrawek pulpitu i wskazując polecenie AMD Catalyst Control Center w menu podręcznym. Przeskocz do rubryki My Digital Flat-Panels przy lewej krawędzi okna. Kliknij podkategorię Properties (Digital Flat-Panel) tuż poniżej i zaznacz pole wyboru Enable GPU scaling w sekcji Image Scaling. Od tej pory będą dostępne dodatkowe poziomy rozdzielczości – zarówno w ustawieniach Windows (Panel sterowania | Ekran | Dopasuj rozdzielczość), jak i w ustawieniach gier.

Sterowniki – ograniczenia technologii próbkowania w dół

Wybór kart graficznych obsługujących próbkowanie w dół jest ograniczony. Istotną rolę w VSR odgrywa częstotliwość odświeżania ekranu i macierzysta rozdzielczość monitora. Wszystkie odmiany skalowania zapewnia tylko najnowsza wersja architektury układów graficznych GNC (Graphics Next Core) o nazwie Tonga. Użytkownicy karty Radeon R9 285 (jest wyposażona w rdzeń wspomnianego typu) mogą symulować rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli na ekranie Full HD. Jeśli częstotliwość odświeżania ekranu wynosi tylko 120 Hz, można uzyskać rozdzielczość nie większą niż 2048 x 1536 pikseli. Mając monitor o macierzystej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, musisz zadowolić się symulacją 3200 x 1800 pikseli.

Technologię VSR obsługują także nieco starsze karty graficzne z układem GPU Hawaii. Należą do nich Radeon R9 290(X) i 295X2. Jednak w tych modelach sprawa nieco się komplikuje. Najwyższa rozdzielczość, którą wspomniane karty są w stanie przeskalować w dół, wynosi 3200 x 1800 pikseli – i to tylko w połączeniu z monitorami o częstotliwości odświeżania 60 Hz i macierzystej rozdzielczości na poziomie 1920 x 1080 pikseli lub 2560 x 1440 pikseli. Jeśli masz monitor Full HD o częstotliwości odświeżania 120 Hz, możesz ustawić rozdzielczość nieprzekraczającą 2048 x 1536 pikseli.

W Panelu sterowania Nvidii można włączyć automatyczne dostrajanie kontrastu i korygowanie kolorów, aby uzyskać optymalny obraz podczas oglądania filmów.Kliknij, aby powiększyćW Panelu sterowania Nvidii można włączyć automatyczne dostrajanie kontrastu i korygowanie kolorów, aby uzyskać optymalny obraz podczas oglądania filmów.

Downsampling w kartach graficznych Nvidia. U konkurencyjnej Nvidii technologia downsamplingu nosi nazwę Dynamic Super Resolution (DSR). Także ten producent zapewnia łatwy dostęp do wyższych poziomów rozdzielczości. W odróżnieniu od AMD oferuje możliwość dostrojenia ustawień. Przywołaj okno NVIDIA Control Panel (Panel sterowania NVIDIA), po czym rozwiń gałąź 3D Settings | Manage 3D settings (Ustawienia 3D | Zarządzaj ustawieniami 3D) w drzewie po lewej stronie. Upewnij się, że znajdujesz się na karcie Global settings (Ustawienia globalne) w prawej części okna. Ponadto należy wybrać profil podstawowy w polu listy, które jest dostępne w ustawieniach zaawansowanych. Lista parametrów jest bardzo obszerna. Znajdziesz wśród nich DSR – Factors (DSR – współczynniki) i DSR – Smoothness (DSR – gładkość). Pierwszy z wymienionych określa współczynniki skalowania lub mnożniki macierzystej rozdzielczości monitora. Sięgają od 1,2 do 4. Aby sprawdzić, jakie symulowane rozdzielczości można uzyskać za pomocą danego współczynnika, zaznacz go na próbę i wprowadź zmianę. Następnie przywołaj ustawienia ekranu, klikając prawym przyciskiem myszy wolny kawałek pulpitu i wskazując polecenie Rozdzielczość ekranu. Dodatkowe poziomy rozdzielczości znajdziesz w środkowym polu listy. Alternatywnie możesz wyciągnąć drugi pierwiastek ze współczynnika DSR i pomnożyć wynik przez pionową i poziomą liczbę pikseli macierzystej rozdzielczości monitora.

Oprócz współczynników całkowitych aplikacja oferuje mnożniki niecałkowite, aby umożliwić downsampling także w komputerach z nieco mniej wydajną kartą graficzną. Z reguły program nie wyświetla pełnej listy współczynników skalowania, bo w zależności od macierzystej rozdzielczości monitora niektóre z nich mogłyby znacznie obniżać ostrość obrazu. Jednak najważniejszą rolę w doborze współczynnika odgrywają preferencje użytkownika. Po ustawieniu współczynnika możesz dostroić suwakiem poziom wygładzania krawędzi. Im niższa wartość, tym ostrzejszy obraz – za to bardziej widoczne są poszczególne piksele. Wybierając wyższą wartość, wygładzisz obraz, lecz jednocześnie zmniejszysz jego ostrość. Domyślnie suwak jest ustawiony na poziomie 33 procent. Zalecamy zmniejszyć współczynnik wygładzania do ok. 20 procent. W większości wypadków właśnie takie ustawienie daje najlepsze rezultaty. Warto jednak wypróbować różne ustawienia.

Pod względem zgodności Nvidia wypada lepiej od AMD. Wszystkie karty graficzne począwszy od serii GTX 400 obsługują DSR. Należą do nich modele z układem graficznym Fermi, Kepler i Maxwell. Wraz z wydajnością karty wzrasta, rzecz jasna, prędkość generowania klatek. Na dodatek parametry takie jak częstotliwość odświeżania ekranu czy macierzysta rozdzielczość monitora nie mają wpływu na przeskalowywanie obrazu.