Logowanie w Windows - użyj pendrive'a i zapomnij o hasłach!

Przygotowując odpowiednio pendrive, możesz logować się w systemie bez konieczności wpisywania hasła. Wystarczy wsunąć kieszonkową pamięć do portu USB.

Bezpieczeństwo systemu Windows zależy w dużym stopniu od jakości haseł każdego z zarejestrowanych użytkowników. Właściwie każdy artykuł poruszający tematykę ochrony systemu i zgromadzonych w nim danych zawiera wskazówki dotyczące definiowania hasła logowania. Powinno być możliwie długie, składać się nie tylko z małych, lecz także z wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Najlepiej gdy jest zbitką losowych znaków. Jeśli jednak zastosujesz się do tej rady, narażasz się na ryzyko, że na skutek dłuższej przerwy w używaniu komputera (np. urlopu) zapomnisz skomplikowane hasło i nie uda ci się zalogować w systemie. Rozwiązanie tego problemu polega na ustawieniu bardzo złożonego hasła, którego wcale nie trzeba wpisywać, a co za tym idzie – zapamiętywać. Za pomocą specjalnej aplikacji możesz przeistoczyć kieszonkowy dysk USB w klucz otwierający wrota do systemu w domu i w pracy. Każdy użytkownik Windows może otrzymać własny pendrive, który automatycznie zaloguje go, gdy ten umieści go w porcie USB po wczytaniu systemu operacyjnego.

Logowanie przez USB – oprogramowanie

Shareware'owym programem Rohos Logon Key, który działa we wszystkich edycjach Windows (zarówno w 32-bitowych, jak i 64-bitowych), wyposażysz swój pendrive we wspomniane funkcje. W trakcie logowania w systemie narzędzie to odczytuje klucz zapisany na dysku USB w zaszyfrowanej postaci, na jego podstawie ustala hasło i wprowadza w polu logowania Windows. Dane logowania znajdujące się na pendrive są zabezpieczone metodą AES (Advanced Encryption Standard) z kluczem o długości 256 bitów. Kieszonkowy dysk USB z programem Rohos Logon Key może udzielać dostępu do kilku komputerów – np. do służbowego peceta w firmie, prywatnego w domu i do laptopa.

Zobacz również:

Zarejestrowana wersja (kosztuje niecałe 120 zł) zapewnia uwierzytelnianie dwuetapowe poprzez kod PIN i klucz USB i możliwość logowania awaryjnego na wypadek, gdyby pendrive uległ uszkodzeniu lub utracie. Udaremnia próby dostania się do systemu poprzez tryb awaryjny. Logowanie może się odbywać nie tylko poprzez nośniki USB, lecz także za pośrednictwem urządzeń obsługujących Bluetooth lub kart pamięci SD/MMC.

Główne okno Rohos Logon Key gromadzi podstawowe funkcje programu.Kliknij, aby powiększyćGłówne okno Rohos Logon Key gromadzi podstawowe funkcje programu.

Ustawianie bezpiecznych haseł. Najpierw należy przydzielić bezpieczne hasła wszystkim użytkownikom systemu. Odpowiednie hasło trzeba także ustawić na koncie administratora. Najprościej zrobisz to, uruchamiając konsolę tekstową Cmd.exe z uprawnieniami administratora i definiując ręcznie hasła poszczególnych kont. Służy do tego celu polecenie

net user <nazwa_użytkownika> <nowe_hasło>

Instalowanie wymaganego oprogramowania. Następnie zainstaluj program Rohos Logon Key, aby skonfigurować pendrive jako klucz dostępu do systemu. Autorzy udostępniają w pełni funkcjonalną wersję demonstracyjną, którą można bezpłatnie testować przez 15 dni. Potem należy się zarejestrować. Zastosuj się do wskazówek instalatora. Gdy instalowanie dobiegnie końca, uruchom aplikację. Wsuń pendrive do portu USB, po czym wskaż polecenie Skonfiguruj pamięć USB. Domyślnie program konfiguruje automatyczne logowanie bieżącego użytkownika, a więc tego, który jest w danej chwili zalogowany w systemie. Jeśli chcesz zdefiniować logowanie innej osoby, wskaż polecenie Wybierz użytkownika i wykonaj stosowne czynności. Następnie kliknij polecenie Zmień i zaznacz literę kieszonkowego dysku USB, którego zamierzasz używać do logowania w systemie. Potem wprowadź hasło logowania Windows i potwierdź przyciskiem Skonfiguruj nośnik USB.

Aplikacja domyślnie definiuje automatyczne logowanie dla bieżącego użytkownika. W razie potrzeby możesz go zmienić. Przed zapisaniem informacji na nośniku upewnij się, że jest wybrana właściwa pamięć USB.Kliknij, aby powiększyćAplikacja domyślnie definiuje automatyczne logowanie dla bieżącego użytkownika. W razie potrzeby możesz go zmienić. Przed zapisaniem informacji na nośniku upewnij się, że jest wybrana właściwa pamięć USB.

Optymalne ustawienia aplikacji. W dalszej kolejności warto dostosować działanie programu do swoich potrzeb. Kliknij w tym celu polecenie Opcje. W górnym polu listy można wskazać typ urządzeń stosowanych do automatycznego logowania. Pozostaw opcję domyślną USB flash drive. Środkowe pole listy pozwala ustawić czynność, którą aplikacja zainicjuje, gdy ktoś wyciągnie pendrive z gniazda USB. Godna polecenia jest opcja Zablokuj komputer. W dolnym polu listy możesz wybrać użytkowników, którym wolno logować się za pomocą tego pendrive'a. Pozostaw opcję domyślną None. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, możesz włączyć blokadę hasłem dla określonych użytkowników (logowanie będzie wymagało włożenia pendrive'a do gniazda USB i wpisania hasła).

Warto ustawić domyślną czynność wykonywaną, gdy ktoś wyciągnie pendrive uwierzytelniający z gniazda USB.Kliknij, aby powiększyćWarto ustawić domyślną czynność wykonywaną, gdy ktoś wyciągnie pendrive uwierzytelniający z gniazda USB.