Co wie o tobie Google i jak przejąć nad tym kontrolę?

W zakładce "Moje konto" zmienisz ustawienia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa, a także skonfigurujesz usługi Google, z których korzystasz na co dzień. Zmiana ustawień jest łatwa i błyskawiczna. Zobacz co jest dostępne.

Internet bez Google'a

Google wprowadziło zmiany w ustawieniach kont użytkowników. Teraz łatwiej jest obsługiwać ustawienia prywatności i bezpieczeństwa dla takich serwisów jak YouTube, Google.pl, Gmail, Google Maps i innych. Dodatkowo w nowej zakładce dowiesz się jakie informacje Google przechowuje na twój temat.

Ustawienia dostępne są w serwisu "Moje konto". Zaloguj się do Google, aby uzyskać do niego dostęp.

Zobacz również:

Dostęp do Kliknij, aby powiększyćDostęp do "Moje konto" w Google po zalogowaniu.

Serwis podzielony jest na trzy części: "Logowanie i bezpieczeństwo", "Informacje osobowe i prywatność" oraz "Ustawienia konta". Możesz zmienić nie tylko ustawienia związane z usługami Google i samą wyszukiwarką, ale nawet usunąć swoje konto całkowicie. Wprawdzie jest małe prawdopodobieństwo, że nie korzystasz z jakichś usług Google'a (np. Gmail, YouTube), ale dobrze wiedzieć, że usunięcie konta stało się w końcu tak łatwe.

Logowanie i bezpieczeństwo

W tej zakładce znajdziesz kilka sekcji pozwalających na zmianę ustawień związanych z logowaniem, aktywnością urządzeń i powiadomień, oraz połączonymi aplikacjami i witrynami. Jeśli używasz usług Google'a, możesz upewnić się czy poziom bezpieczeństwa jest wysoki. Kliknij łącze "Rozpocznij" widoczne na samej górze.

Kreator sprawdzający zabezpieczenia.Kliknij, aby powiększyćKreator sprawdzający zabezpieczenia.

Uruchomisz podstronę sprawdzającą bezpieczeństwo. Możesz tutaj wprowadzić dane zwiększające bezpieczeństwo - przykładowo podaj nr telefonu, aby Google mogło wysłać wiadomość jeśli wykryje nietypową aktywność lub konto zostanie przypadkowo zablokowane. Tutaj możesz też podać pomocniczy adres e-mail i zdefiniować pytanie zabezpieczające.

Następny etap to sprawdzanie podłączonych urządzeń. Google wyświetli z jakich urządzeń korzystano na twoim koncie. Jeśli masz np. tablet, smartfona i komputer, informacje o tych sprzętach będą tutaj zawarte.

Podłączone urządzenia do konta Google.Kliknij, aby powiększyćPodłączone urządzenia do konta Google.

Ciekawą opcją jest blokowanie dostępu do konta poszczególnym aplikacjom lub usługom. Możesz sprawdzić jakie aplikacje i do jakich danych mają dostęp. Dla przykładu, aplikacja mobilna Outlook ma dostęp do Dysku Google, Gmaila, Kalendarza, Kontaktów i podstawowych informacji o koncie. Jeżeli uprawnienia ci nie odpowiadają, możesz je wyłączyć - w tym celu wybierz przycisk "Usuń". Wówczas aplikacja lub usługa przestanie mieć dostęp do wybranych danych z twojego konta.

Lista uprawnień.Kliknij, aby powiększyćLista uprawnień.

Po zakończeniu sprawdzania i konfigurowania ustawień bezpieczeństwa wyświetli się komunikat o poprawnym wprowadzeniu zmian.

Pomyślnie wprowadzone zmiany w kreatorze.Kliknij, aby powiększyćPomyślnie wprowadzone zmiany w kreatorze.

Informacje osobowe i prywatność

W tej sekcji możesz zarządzać danymi osobowymi. Zdecyduj co ma pozostać prywatne, a co nie. Zacznij od wyboru łącza "Rozpocznij" w polu "Przegląd ustawień prywatności".

Kreator ustawień prywatności.Kliknij, aby powiększyćKreator ustawień prywatności.

Pierwszy krok to określenie jakie informacje z profilu Google+ mają być dostępne dla innych użytkowników. Zaznacz te pola, które cię interesują i kliknij przycisk "Dalej".

Ustawienia dot. prywatności - Google+Kliknij, aby powiększyćUstawienia dot. prywatności - Google+

Kolejny krok to dostosowanie sposobu korzystania z Google. Firma zapisuje informacje na twój temat i przechowuje je w archiwum. Wgląd do nich masz tylko ty i Google. Zdecyduj co ma być dostępne, a co nie. Co ciekawe, w tym miejscu możesz przejść do historii przeglądania Google - możesz sprawdzić jakie frazy wpisywałeś w oknie wyszukiwarki w danym dniu, jakie filmy oglądasz na YouTube, czy też w jakich miejscach przebywałeś (Google zapisuje lokalizację, jeśli używałeś smartfona z dostępem do internetu i włączoną funkcją lokalizacji).

Dostęp do historii przeglądania Google.Kliknij, aby powiększyćDostęp do historii przeglądania Google.

Jeśli chcesz usunąć historię wyszukiwania możesz to zrobić jedynie dzień po dniu - nie da się usunąć np. historii z całego miesiąca czy roku. To duża niedogodność.

Ostatnim krokiem jest dostosowanie reklam do własnych zainteresowań. Przejdź do łącza "Zarządzaj ustawieniami reklam" i wprowadź własne zmiany. Zwróć uwagę na pole "Zainteresowania" - możesz je wprowadzić, a wtedy reklamy powinny zacząć ci bardziej odpowiadać. Oczywiście uzupełnianie jakichkolwiek informacji jest opcjonalne.

Zainteresowania dot. reklam. Google może wyświetlać reklamy na podstawie zainteresowań użytkownika.Kliknij, aby powiększyćZainteresowania dot. reklam. Google może wyświetlać reklamy na podstawie zainteresowań użytkownika.

Po wprowadzeniu wszystkich zmian przejdź jeszcze raz do informacji osobowych i prywatności, a następnie zjedź na dół podstrony - do pola "Kontroluj treści".

Kontroluj treści - sekcja pozwalająca m.in. na wyznaczenie powiernika konta.Kliknij, aby powiększyćKontroluj treści - sekcja pozwalająca m.in. na wyznaczenie powiernika konta.

W tym miejscu możesz stworzyć kopie zapasowe danych z konta, a także wyznaczyć powiernika - wskazać osobę, która ma uzyskać dostęp do twojego konta, gdy przestaniesz z niego korzystać. W ten subtelny sposób Google daje do zrozumienia, że możesz coś zrobić ze swoim kontem po śmierci.

Ustawienia konta

W tej sekcji nie ma kreatora prowadzącego krok po kroku po poszczególnych ustawieniach. Znajdziesz za to dostęp do następujących pól:

Język i narzędzia wprowadzania tekstu: tutaj ustawisz język w jakim chcesz korzystać z usług Google'a. Wprowadź te języki, które rozumiesz. Dodatkowo możesz wskazać narzędzia do wprowadzania tekstu, które ułatwiają pisanie, choć tylko w przypadku niektórych języków. Co oczywiste, najlepiej obsługiwany jest angielski - dostępne są np. podpowiedzi przy pisaniu, co przyspiesza cały proces.

Ułatwienia dostępu: tutaj dostosujesz usługi Google'a do swoich wymagań dotyczących technologii asystujących. Na razie dla polskojęzycznych użytkowników tylko Dokumenty Google obsługują jeden rodzaj ułatwienia - czytnik ekranowy.

Twoje miejsce na Dysku Google: tutaj sprawdzisz ile miejsca zużywasz z 15 GB powierzchni, która dostępna jest za darmo. Nie możesz nic zmienić w tym miejscu - jedynie wyświetlić informacje o tym ile procent powierzchni jest aktualnie w użyciu. Poza tym możesz wykupić dostęp do większej powierzchni: 100 GB miesięcznie to 1,99 dol., a 1 TB miesięcznie kosztuje 9,99 dol.

Usuń swoje konto lub usługi: tutaj usuniesz treści z YouTube, profil i funkcje z Google+, wybrane usługi, a nawet konto Google i powiązane z nim dane. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie jakiejś usługi, pamiętaj, że zmian nie będzie można cofnąć.

Co pewien czas - najlepiej minimum raz na miesiąc - wejdź do ustawień konta i sprawdź czy wszystko jest w porządku. Czy ktoś używał twojego konta z nieznanego ci urządzenia? Czy ktoś korzystał z wyszukiwarki będąc zalogowanym na twoje konto?

Dodatkowo polecamy zmianę hasła na nowe raz na jakiś czas, a także stosowanie dwuetapowej weryfikacji. Nie musisz się obawiać, że jeśli udostępnisz numer telefonu, to Google zacznie wysyłać wiadomości reklamowe. Firma zapewnia, że stosuje go tylko do celów związanych z obsługą konta i rzeczywiście tak jest.