Kwantowe kropki. Przyszłość telewizorów, monitorów i smartfonów?

Jeszcze do niedawna pojęcie kropek kwantowych (ang. quantum dots) znane było jedynie wąskiemu gronu naukowców. Dzisiaj za sprawą firm Sony, Samsung i LG o technologii kropek kwantowych słyszał z pewnością każdy miłośnik kina domowego, ale jeszcze niewiele osób wie, czym są tajemnicze kropki i dlaczego dzięki nim wyświetlany obraz jest znacznie lepszy.

Podczas odbywających się w Las Vegas styczniowych targów CES 2015 Samsung i LG zaprezentowały telewizory o rozdzielczości UltraHD (3840 × 2160 pikseli), które wykorzystywały do generowania obrazu technologię kropek kwantowych. Jak twierdzą zgodnie obie firmy, technologia pozwala nie tylko rozszerzyć paletę barw wyświetlanych na ekranie, ale również poprawić nasycenie kolorów. Okazuje się, że kropki kwantowe są w stanie wygenerować światło o ściśle ustalonej w procesie produkcji długości fali. Daje to producentowi możliwość dopasowania parametrów świetlnych matrycy LED LCD do potrzeb użytkownika i zastosowania danego modelu monitora lub telewizora LCD.

Kwantowe pułapki

Technologia kropek kwantowych w telewizorach i monitorach LCD nie są rewolucją, ale ewolucją pozwalającą w lepszy sposób podświetlić ekrany LCD. Dzięki nim udało się rozszerzyć uzyskiwaną paletę barw oraz zmniejszyć zużycie energii. Ekrany QD LCD nie stanowią jednak konkurencji dla paneli OLED, które wciąż mają lepszy kontrast, głębszą czerń, większą szybkość odświeżania i lepsze kąty widzenia.

Zobacz również:

Przestrzenie barwne określone w specyfikacji Rec. 2020 spełnianej przez wyświetlacze QD LCD oraz Rec. 709 (HDTV). Kliknij, aby powiększyćPrzestrzenie barwne określone w specyfikacji Rec. 2020 spełnianej przez wyświetlacze QD LCD oraz Rec. 709 (HDTV).

Kropki kwantowe znane są nauce od lat 70. XX wieku, jednak dopiero na początku lat 80. udało się je sztucznie wytworzyć. Naukowcy kropką kwantową nazywają niewielką, trójwymiarową przestrzeń, ograniczoną z każdej strony (w osiach X, Y, Z) barierami potencjału, wewnątrz której można uwięzić cząsteczkę obdarzoną ładunkiem elektrycznym, np. elektron. Uwięziona wewnątrz kropki cząsteczka ma całkowitą energię odpowiadającą długości fali promieniowania elektromagnetycznego, która to długość zgodna jest z fizycznymi rozmiarami kropki – nazywa się to efektem ograniczenia kwantowego (ang. quantum confinement effect). Oznacza to, że w fizycznym opisie zachowania się uwięzionej wewnątrz kropki cząstki (np. elektronu) należy uwzględnić prawa mechaniki kwantowej, dlatego taką kropkę nazwano właśnie kropką kwantową.

Co ciekawe, zgodnie z prawami fizyki kwantowej uwięziony w kropce elektron może przyjmować tylko ściśle określone poziomy energetyczne, podobnie jak w atomie. Dzięki temu oraz wspomnianemu efektowi ograniczenia kwantowego kropka kwantowa ma wyjątkowe właściwości w zakresie emisji promieniowania elektromagnetycznego, w tym emisji światła.

W półprzewodniku, doprowadzając do materiału półprzewodnikowego prąd elektryczny, uwalniamy w nim elektrony tworzące wiązania międzyatomowe. Przechodzą one do pasma przewodnictwa. Jednak w kropce kwantowej uwolnione z półprzewodnika elektrony nie mogą przejść do pasma przewodnictwa, ale muszą tak jak w atomie zająć ściśle określone poziomy energetyczne, które odpowiadają atomowym orbitom – zazwyczaj zajmowany jest najwyższy z możliwych. Właśnie w ten sposób kropka kwantowa „więzi” w sobie elektrony, które uwalniane są z półprzewodnika. Jednak wzbudzony elektron nie może przez dłuższy czas przebywać w wysokim stanie energetycznym i po bardzo krótkiej chwili wraca na swoje miejsce w półprzewodniku. Rekombinuje on z dziurą, a nadwyżkę energii emituje w postaci fotonu. Co ważne, długość fali wyemitowanego w ten sposób fotonu odpowiada fizycznemu rozmiarowi (w osi Z) kropki kwantowej.

Z technicznego punktu widzenia mechanizm emisji promieniowania elektromagnetycznego przez kropki kwantowe oznacza, że długość fali emitowanych fotonów zależy tylko i wyłącznie od fizycznych rozmiarów i materiałów, z których zbudowano kropkę. Obydwoma parametrami udaje się swobodnie sterować. Daje to ogromne możliwości dopasowania właściwości emitowanego przez kropki światła do potrzeb.