Windows 10 - dziesięć kluczowych cech systemu

Czym nowy system operacyjny Microsoftu będzie różnić się od innych? Co będzie jego największymi zaletami? Oto dziesięć najistotniejszych elementów, jakie mają zadecydować o jego sukcesie.

1. Menu Start

Do historii przeszła wypowiedź jednego z pracowników Microsoftu, który stwierdził, że "menu Start nikt nie używa". Prawda była całkowicie odwrotna i jednym z elementów, którego domagali się użytkownicy po premierze Windows 8, było przywrócenie STARTU na swoje miejsce. W Windows 10 powraca, w dodatku w pełni konfigurowalne - użytkownik może więc perfekcyjnie dopasować je pod swoje potrzeby.

Menu START w Windows 10Kliknij, aby powiększyćMenu START w Windows 10

2. Cortana

Wirtualna asystentka nie będzie w naszym kraju dostępna od razu, jednakże prędzej czy później pojawi się i w polskiej wersji językowej. Cortana będzie miała za zadanie pomóc użytkownikowi w korzystaniu z systemu Windows - od wyszukiwania plików po uruchamianie aplikacji.

Zobacz również:

3. Microsoft Edge

Internet Explorer to przeglądarka, która przez lata wzbudzała skrajne emocje. Przeważyły te negatywne, ponieważ Microsoft zdecydował o zakończeniu rozwijania IE, a w jego miejsce do Windows 10 zawita Edge. Ma stać się konkurencją zarówno dla Firefoxa, jak i Chrome - jednak naprawdę powalczy z nimi dopiero w momencie, gdy będzie obsługiwać wtyczki i rozszerzenia, co ma nastąpić do końca 2015 roku.

Microsoft Edge - nowa przeglądarka MicrosoftuKliknij, aby powiększyćMicrosoft Edge - nowa przeglądarka Microsoftu

4. Aplikacje dla Windows 10

Wraz z nowym systemem nastąpi wysyp aplikacji pisanych specjalnie dla niego - zaczynając od systemowego Pasjansa, kończąc na aplikacjach obsługujących zdjęcia i pozwalających na korzystanie z map. Sklep Windows ma stać się konkurencją dla takich gigantów jak Google Play oraz AppStore.

5. Stabilność

Według zapewnień Microsoftu, BSOD ("Błękitny ekran śmierci") ma przejść do historii i nigdy już nie powrócić. Zespół odpowiedzialny za stworzenie Windows 10 ma zadbać o to, aby system był stabilny, nie wieszał się, ani też nie zaskakiwał użytkownika w żaden nieprzyjemny sposób. Jak będzie w praktyce - zobaczymy.