Gotowy NAS vs. własny serwer plików

Dyski sieciowe, działające jako centralne huby udostępniające pliki wszystkim urządzeniom działającym w sieci lokalnej, to urządzenia wygodne i praktyczne. Aby cieszyć się takim sprzętem, możesz zainwestować w gotowe konfiguracje lub odkurzyć starego peceta, instalując w nim odpowiednie oprogramowanie. Sprawdziliśmy wady i zalety obu rozwiązań.

Oferta gotowych rozwiązań sprzętowych z segmentu NAS (Network Attached Storage) do zastosowań domowych jest bardzo szeroka – do wyboru jest ponad kilkadziesiąt modeli takich dostawców, jak QNAP, Synology, Thecus, Netgear czy D-Link. Poszczególne urządzenia różnią się głównie konfiguracją sprzętową (np. liczbą obsługiwanych nośników) i wydajnością, ale zakres podstawowych funkcji jest zwykle zbliżony. Ogranicza cię tylko zasobność portfela. Z kolei za oprogramowanie do konfiguracji urządzenia sieciowej pamięci masowej nie płacisz nic – najlepsze narzędzia, takie jak Openfiler, NAS4Free, OpenMediaVault czy FreeNAS, dostępne są na licencji open source. Ta droga daje szersze pole manewru w doborze i modyfikacji sprzętu, ale wymaga większego nakładu pracy.

Wybór optymalnego rozwiązania nie jest oczywisty – w naszym porównaniu przybliżamy więc wady i zalety poszczególnych ścieżek wdrożeniowych.

Zobacz również:

Gotowy NAS vs. własny serwer plików. Runda 1. Platforma sprzętowa

Gotowe serwery NAS charakteryzują się na ogół konkretną, stałą konfiguracją sprzętową – to ich duża zaleta, a jednocześnie ograniczenie, szczególnie odczuwalne w segmencie urządzeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym obszarze jedynym elementem, na który wpływ ma użytkownik, są typy i pojemności dysków twardych, gdyż w podstawowej konfiguracji gotowe serwery NAS sprzedawane są bez napędów. Jednak już najmniej zaawansowane wersje gotowych NAS-ów mają wbudowane kieszenie hot swap, pozwalające wymienić dyski bez przerywania pracy urządzenia. Brak możliwości zmiany komponentów sprzętowych rekompensowany jest różnorodnością modeli o różnych parametrach i wydajności, co pozwala dopasować konkretne urządzenie do potrzeb środowiska, w którym ma działać. Chodzi tu zarówno o ilość obsługiwanych dysków, jak również o rodzaj procesora, pojemność pamięci i typ interfejsów sieciowych. Wyjątkiem od tej reguły są drogie modele spełniające największe wymogi biznesowe, w których można dokonać niewielkich modyfikacji w trakcie konfiguracji przedzakupowej. Mają również standardowo wbudowane nadmiarowe komponenty – dodatkowe zasilacze, kilka interfejsów sieciowych, itp.

Qnap TS-251C - dwudyskowy
serwer ze złączem HDMIKliknij, aby powiększyćQnap TS-251C - dwudyskowy serwer ze złączem HDMI

Oprogramowanie do konfiguracji NAS-a daje użytkownikowi większy wpływ na warstwę sprzętową serwera. Do domowych zastosowań lub w małej firmie warto przeznaczyć na budowę serwera NAS stary komputer, który spełnia wymogi instalacji systemu storage. W przeciwieństwie do gotowych serwerów NAS można umieścić w nim dowolną liczbę dysków twardych – ograniczeniem pozostaje jedynie pojemność obudowy i ilość złączy, do których można podłączyć napędy. Do profesjonalnych zastosowań można wykorzystać serwer wyposażony w redundantne zasilacze, kieszenie na dyski typu hot swap i wiele interfejsów sieciowych. Wtedy może się jednak okazać, że w porównaniu do oferty gotowych serwerów NAS będzie to mało opłacalna inwestycja. Dlatego wykorzystanie oprogramowania open source przynosi najwięcej korzyści w momencie, gdy stosuje się już posiadany sprzęt – ewentualna modyfikacja i rozbudowa platformy sprzętowej mogą spowodować wzrost kosztów.

Wynik rundy: wygrywa NAS programowy. Zdecydowała większa elastyczność w doborze sprzętu – można stworzyć niemal dowolną konfigurację, analogiczną do tych dostępnych w gotowych serwerach NAS.