Diagnostyka samochodowa przez smartfona

Nowoczesne samochody osobowe są wyposażone w interfejs OBD, z których można pozyskać wiele cennych informacji. Odczytywanie kodów błędu, komputer pokładowy w postaci aplikacji i modyfikowanie wewnętrznego oprogramowania to tylko trzy z wielu możliwości.

Czy wiesz, jaką czynność wykonują pracownicy warsztatu w pierwszej kolejności, próbując zdiagnozować samochód? Podłączają do auta elektroniczny tester. Za jego pomocą mechanicy sprawdzają bieżące parametry silnika, modułów sterujących i zabezpieczeń, a także wartości emisji spalin i inne właściwości pojazdu mające wpływ na ochronę środowiska. Oprócz tego mogą odczytać pamięć usterek samochodu. To bardzo użyteczna opcja, bo przecież niektóre usterki, choć nawracają, dają się we znaki tylko chwilowo. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek, gdyby defekt nie ujawnił się akurat podczas wizyty w warsztacie.

A może warto zawczasu dowiedzieć się, czy w samochodzie występują jakieś problemy i czy jakieś podzespoły wymagają wymiany? Być może uchroni cię to przed niespodziewaną koniecznością wzywania pomocy drogowej lub zaskakująco wysoką sumą na rachunku za naprawę pojazdu.

Zobacz również:

Diagnostyka samochodowa – zrób to sam

Skreśl słowo „może” ze słownika i weź sprawy w swoje ręce. Wszystkie samochody osobowe z silnikiem benzynowym, które zostały dopuszczone do ruchu w Unii Europejskiej w 2001 r. lub później, są wyposażone w zestandaryzowane, 16-stykowe złącze OBD II (On-Board Diagnostics). W wypadku samochodów osobowych z silnikiem wysokoprężnym interfejsem tym dysponują pojazdy dopuszczane do ruchu od 2003 r. Złącze jest umieszczone w pobliżu kolumny kierowniczej, aby umożliwić użytkownikowi łatwy dostęp i podłączenie czytnika. Zapewnia nie tylko odczyt wszystkich parametrów ujętych w normie OBD II. Większość modeli pozwala ponadto uzyskać znacznie więcej danych specyficznych dla danego producenta lub modelu pojazdu.

Aby diagnozować samochód we własnym zakresie, trzeba ponieść pewne koszty – na szczęście, niezbyt wysokie. Czynność ta wymaga zakupienia tzw. adaptera OBD i specjalnego oprogramowania. Wspomniany adapter to element sprzętowy, który odczytuje dane z pojazdu i przekazuje je dalej. Transmisja danych może odbywać się bezprzewodowo (przy użyciu technologii Bluetooth lub WLAN) albo przewodowo za pomocą złącza USB. Oprogramowanie zaś służy do przeanalizowania otrzymanych sygnałów i zaprezentowania ich w czytelnej postaci na ekranie smartfona lub laptopa.

Na dole schemat 16-stykowego złącza OBD II, w które są wyposażone wszystkie samochody osobowe zarejestrowane po 2000 r. (silnik benzynowy) lub po 2003 r. (silnik wysokoprężny). Na górze adapter OBD wielkości pudełka zapałek.Kliknij, aby powiększyćNa dole schemat 16-stykowego złącza OBD II, w które są wyposażone wszystkie samochody osobowe zarejestrowane po 2000 r. (silnik benzynowy) lub po 2003 r. (silnik wysokoprężny). Na górze adapter OBD wielkości pudełka zapałek.

Nabywając bezprzewodowy adapter OBD, zwróć uwagę na obsługiwany przezeń standard transmisji. W ofercie handlowej są dostępne wersje Bluetooth i WLAN. Różnica jest o tyle istotna, że większość modeli WLAN działa tylko w trybie Ad-Hoc bez obsługi punktu dostępowego. Tymczasem urządzenia przenośne z systemem Android domyślnie nie pozwalają na pracę w tym trybie. Jest to możliwe dopiero po zrootowaniu danego urządzenia. Z drugiej strony wielu adapterów Bluetooth nie udaje się połączyć z iPhone'em lub iPadem ze względu na problemy z profilami. Dlatego użytkownicy urządzeń z Androidem powinni zdecydować się na adapter obsługujący Bluetooth, zaś użytkownikom systemu iOS zaleca się nabyć model nawiązujący połączenia poprzez WLAN. Modele Bluetooth są z reguły nieco tańsze od modeli WLAN. Użytkownicy laptopów mają do dyspozycji jeszcze jedną możliwość – adapter OBD-USB podłączany do komputera przewodem. Wiele modeli tego typu jest oferowanych w internecie jako skaner OBD lub interfejs OBD. Zakupiony przez nas tani adapter współpracował tylko z niektórymi aplikacjami, zaś oprogramowanie Scantool.net dołączone przez producenta okazało się bezużyteczne.

Niektórzy sprzedawcy opatrują adaptery dopiskiem ELM327. Jest to nazwa mikrokontrolera produkowanego przez kanadyjską firmę ELM Electronics. Jednak nie ma pewności, że modele oferowane do nabycia w internecie są wyposażone w oryginalny układ. Zamiast niego mogą skrywać tanią podróbkę. W ramach naszych testów sprawdziliśmy kilka adapterów. Nie zanotowaliśmy żadnych problemów z ich działaniem, pomijając sporadyczne kłopoty z synchronizowaniem poprzez Bluetooth.

Diagnostyka samochodowa – gniazdo i wtyczka

System diagnostyczny OBD został wprowadzony tylko w celu nadzorowania pracy układu spalinowego i urządzeń zmniejszających zanieczyszczanie środowiska. Jego twórcom przyświecała idea, że pojazd powinien odpowiadać przepisom nie tylko podczas dopuszczania go do ruchu i okresowych kontroli, lecz przez cały czas eksploatowania. Dlatego na desce rozdzielczej pojazdów obsługujących OBD II umieszczono lampkę kontrolną MIL (Malfunction Indicator Light). Sygnalizuje usterki wykryte przez system OBD. Oprócz tego błędy są zapisywane w pamięci samochodu, aby można je było odczytać i uzyskać w ten sposób listę nieprawidłowości.

Jednak do zrealizowania tych wszystkich funkcji i protokołów potrzeba tylko dziewięciu (łącznie z masą i linią zasilania 12 V) spośród szesnastu linii interfejsu OBD. Siedem styków domyślnie nie ma przydziału. Każdy producent używa ich do swoich własnych rozwiązań – chociażby do przesyłania specjalnych sygnałów lub realizowania funkcji kontrolnych. Firmy motoryzacyjne mają pod tym względem wolną rękę. To rozsądne i przydatne, bo gniazdo OBD zapewnia możliwość stabilnego i łatwo dostępnego komunikowania się z układem elektronicznym pojazdu. Niemniej jednak wspomniane funkcje dodatkowe nie są ujęte w specyfikacji OBD II.

Takie przejściówki OBD-USB pozwalają podłączyć laptop do gniazda OBD. Specjalne oprogramowanie przekształca odebrane sygnały na informacje czytelne dla użytkownika.Kliknij, aby powiększyćTakie przejściówki OBD-USB pozwalają podłączyć laptop do gniazda OBD. Specjalne oprogramowanie przekształca odebrane sygnały na informacje czytelne dla użytkownika.

W związku z powyższym w wielu modelach samochodów można użyć interfejsu OBD II, aby za pomocą specjalnych narzędzi software'owych przeprogramować jednostkę sterującą silnikiem. Zmieniając określone parametry sterowania, można zwiększyć moc silnika (patrz ramka). Poprzez dodatkowe, domyślnie wolne linie interfejsu OBD II można oprócz tego personalizować działanie wielu innych układów elektronicznych takich jak np. asystenta podjazdu (zapobiega staczaniu się pojazdu ze wzniesienia), klimatyzacji automatycznej, systemu nawigacji, pokładowego centrum rozrywki i innych. Można by przytoczyć tu wiele przykładów, lecz każde z takich zastosowań występuje w określonym modelu pojazdu bądź wielu modelach danego producenta, więc wymagają użycia specjalnego, dostosowanego do nich oprogramowania.

Android Auto

Wiosną br. Google zaprezentowało aplikację Android Auto, od dawna zapowiadane rozwiązanie, które ma bardziej zintegrować smartfon z systemem multimedialnym pojazdu. Tak jak w CarPlay, konkurencyjnym rozwiązaniu Apple'a, należy podłączyć smartfon przewodem USB z kompatybilnym „radioodbiornikiem” lub wyświetlaczem. Wówczas można sterować smartfonem poleceniami głosowymi lub gestami na ekranie dotykowym. Same aplikacje są uruchomione w smartfonie. Urządzenie to odpowiada także za nawiązywanie i podtrzymywanie połączeń internetowych. W odróżnieniu od stosowanej dotychczas technologii MirrorLink przekazywane przez smartfon aplikacje muszą spełniać określone wymagania (np. nie dopuszcza się odtwarzania treści wideo). W innych aplikacjach takich jak np. Google Maps sposób wyświetlania i obsługiwania jest uproszczony do tego stopnia, aby nie wpływały znacznie na bezpieczeństwo jazdy.

Android Auto wymaga smartfona z Androidem w wersji 5.0 i kompatybilnego systemu multimedialnego w samochodzie. Pioneer, jako producent samochodowych systemów multimedialnych, a także wielu producentów samochodów zapowiedziało, że ich zaczną wyposażać swoje wyroby w obsługę Android Auto.