Jak przenieść biznes do sieci

Obecność firmowej oferty w internecie to dzisiaj podstawa prowadzenia skutecznego biznesu. Wciąż jednak niektóre przedsiębiorstwa nie mają własnej strony WWW. Są też branże niekojarzone z e-commerce, które świetnie radzą sobie w rzeczywistości wirtualnej. Podpowiadamy, jak skutecznie zaistnieć z biznesem online, zdobyć nowych i nie stracić dotychczasowych klientów.

Coraz trudniej o znalezienie branży czy pojedynczej firmy, która przynajmniej w minimalnym zakresie nie byłaby obecna w obszarze e-commerce. Serwis WWW, profil na portalu społecznościowym, poczta elektroniczna wydają się niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak niektóre podmioty radzą sobie także bez nich.

Coraz większa obecność w sieci kolejnych podmiotów, które jeszcze do niedawna wzbraniały się przed tym krokiem, każe sądzić, że niebawem ewenementem będą podmioty gospodarcze osiągające jakiekolwiek sukcesy bez udziału internetu. Działalność online nie tylko daje wiele korzyści, ale pozwala na dokonanie wręcz kopernikowskiego przewrotu niemal w każdej biznesowej dziedzinie. Mała wiejska piekarnia może stać się wielkim, globalnym potentatem. Zdolny programista może sprzedać swoją aplikację w milionach egzemplarzy. Kilkuosobowa redakcja może wyrosnąć na czytany na całym świecie opiniotwórczy periodyk, a bezrobotna gospodyni domowa może stać się multimilionerką wyznaczającą modowe trendy.

Zobacz również:

Skąd się biorą strony WWW

Dzisiaj o wiele łatwiej niż jeszcze kilka lat temu o stworzenie firmowej czy prywatnej strony internetowej. Dekadę temu przygotowanie przyzwoitego serwisu wymagało zaangażowania zespołu programistów biegłych w obsłudze kodu HTML, Flash czy CSS. Dzisiaj przedsiębiorca może prosty, funkcjonalny serwis stworzyć samodzielnie, nawet nie wiedząc, co oznaczają wspomniane wyżej skróty. Najprościej jest skorzystać z gotowych systemów do tworzenia i zarządzania kontentem na stronie, czyli CMS (content management system). Najpopularniejszy z nich, WordPress obsługuje już 74 mln witryn na całym świecie, osiągając 50-proc. udział w globalnym rynku stron internetowych. Inne popularne darmowe systemy CMS to Joomla oraz Drupal. W Stanach Zjednoczonych ok. 22% witryn rejestrowanych jest właśnie za pośrednictwem Word Press.

Planując „wejście do internetu”, trzeba pamiętać o dwóch podstawowych elementach technologicznych, na których musi opierać się każda witryna. Chodzi o nazwę domeny oraz hosting. Nazwę domeny można zarejestrować w każdym serwisie hostującym, co kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie. Usługi hostingowe także nie należą do kosztownych. Wybierając firmę, która jest ich dostarczycielem, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak: wykorzystywanie narzędzi WordPress, szybkość ładowania strony, ułatwienia w instalacji czy dostęp do wsparcia technicznego.

Własna strona internetowa to dzisiaj niezbędne minimum. Uruchomienie, hosting, zaprojektowanie i utrzymanie witryny niewiele kosztują, mimo to nadal nie każda firma może pochwalić się jej posiadaniem . Główny Urząd Statystyczny obliczył, że choć 94% przedsiębiorstw korzysta z komputerów, a 93% ma dostęp do sieci, to jednak tylko 65% może pochwalić się własną stroną WWW. W kategorii dużych firm liczba ta przekracza 90%; im mniejszy biznes, tym większa szansa trafienia na podmiot bez serwisu internetowego. Wśród średnich firm w roku 2014 własny serwis miało niemal 85% jednostek. Zdecydowanie najmniejszą grupą podmiotów istniejących w sieci są małe firmy. Co ciekawe, trudno zauważyć, by udział małych przedsiębiorstw mających stronę WWW radykalnie się zwiększał. O ile jeszcze w 2011 r. serwisu nie miało 59,7% małych podmiotów, o tyle w ubiegłym roku własną stronę posiadało 61,1%, a więc można mówić o nikłym przyroście (zwłaszcza że jest to najliczniejsza grupa firm w Polsce).

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że polskie firmy zachowawczo wykorzystują własny serwis w promocji czy szerszej działalności. Najczęściej używają swoich witryn do prezentowania katalogów produktów, ochrony danych osobowych czy informacji o wolnych miejscach pracy.