Android w smartfonie i tablecie - 10 porad na dobry start

Android to najpopularniejszy system operacyjny do smartfonów i tabletów. Dla wielu osób telefon z zielonym robotem to pierwsza styczność z internetem mobilnym i bogactwem aplikacji w kieszeni. Podpowiadamy, które z ustawień warto skonfigurować od razu po wyjęciu nowego gadżetu z pudełka, a jakich rzeczy lepiej w ogóle nie robić.

Smartfony i tablety z Androidem pozwalają użytkownikom na dużą swobodę w kwestii personalizacji oprogramowania. Dotyczy to nie tylko wyglądu interfejsu i zestawu wykorzystywanych aplikacji, ale też ustawień telefonu lub tabletu. Okazuje się jednak, że tak duża kontrola nad systemem operacyjnym niesie za sobą sporo zagrożeń, które często wybierając konkretną pozycję z menu niełatwo przewidzieć.

Android - 10 porad na dobry start

System Android pozwala na daleko idące modyfikacjeKliknij, aby powiększyćSystem Android pozwala na daleko idące modyfikacje

Użytkownicy modyfikujący ustawienia telefonu często mogą sobie nie zdawać sprawy, jakie konsekwencje mogą nieść ich działania. Okazuje się, że nie wszystkie programy warto instalować, a niektóre zmiany w ustawieniach mogą prowadzić do pojawienia się na smartfonie lub tablecie użytkownika złośliwego oprogramowania. Warto o tym wiedzieć i zabezpieczyć się zawczasu przed wyciekiem prywatnych danych.

Zobacz również:

Przygotowaliśmy dziesięć rad dla posiadaczy smartfonów i tabletów z systemem operacyjny Google. Podpowiadamy, co warto zrobić w pierwszej kolejności po uruchomieniu nowego urządzenia i wyjaśniamy działanie kilku funkcji, które mogą znacznie ułatwić korzystanie ze sprzętów z Androidem. Przestrzegamy też przed działaniami, które mogą przynieść niepożądane skutki w przyszłości.

Zrób to - limity transferu danych

Zmiana limitów transferu danychKliknij, aby powiększyćZmiana limitów transferu danych

W większości przypadków operatorzy telekomunikacyjni oferują klientom umowy z ograniczoną ilością danych do pobrania z internetu. Po ich wykorzystaniu mogą zacząć naliczać dodatkowe opłaty lub ograniczyć parametry połączenia lub je całkowicie uniemożliwić.

W systemie mobilnym Google’a dostępne jest narzędzie pozwalające na monitorowanie zużycia danych. Android cały czas zapisuje w tle ilość danych przesłanych przez urządzenie z wykorzystaniem sieci 3G lub LTE. Dane zarejestrowane przez system co prawda mogą nieznacznie różnić od transferu zliczanego przez operatora, ale i tak warto ustawić odpowiednio limity transmisji co pozwoli, przynajmniej orientacyjnie, sprawdzić jak dużo transferu można jeszcze pozostało do dyspozycji.

Nie rób tego - zmiana ekrany blokady

Lepiej nie korzystać z dodatkowych ekranów blokadyKliknij, aby powiększyćLepiej nie korzystać z dodatkowych ekranów blokady

Android pozwala użytkownikowi na bardzo wiele modyfikacji interfejsu. Oprócz zmiany wyglądu i układu ikon na ekranie głównym można wprowadzić do tabletów i smartfonów alternatywne ekrany blokady. Pozwala to wyświetlać na zablokowanym urządzeniu jeszcze przed wpisaniem kodu zupełnie inne treści niż przewidziało Google. Nie jest to jednak gra warta świeczki.

Chociaż w sklepie Google Play jest wiele aplikacji oferujących alternatywny wygląd ekranu blokady, to lepiej ich nie instalować. Android tak naprawdę nie pozwala oficjalnie na zmianę tego elementu, a wszystkie aplikacje służące do tego celu mogą wystawić na szwank bezpieczeństwo danych użytkownika. W wielu przypadkach w dodatku odblokowanie telefonu może powodować zacinanie się interfejsu.

Zrób to! - aktywacja asystenta głosowego

Asystenta głosowego Google Now można wywołać poleceniiem Kliknij, aby powiększyćAsystenta głosowego Google Now można wywołać poleceniiem "Ok Google"

Wielu użytkowników urządzeń z Androidem może nie zdawać sobie sprawy, że ich sprzęt wyposażony jest w zaawansowanego asystenta głosowego. Aplikacja o nazwie Google Now wysyła różne powiadomienia w momencie, w którym uzna za stosowne poinformować użytkownika o ważnym zdarzeniu. Google Now można uruchomić gestem przeciągnięcia palcem od przycisku Home w górę, ale jest jeszcze prostszy sposób na aktywację asystenta głosowego.

W tym celu trzeba włączyć nasłuchiwanie w tle, które zareaguje na komendę użytkownika w postaci słów: Ok Google. W niektórych smartfonach, takich jak np. Motorola Nexus 6, asystent może uruchomić się nawet wtedy gdy smartfon ma wygaszony ekran. Uruchamianie asystenta komendą głosową można włączyć w aplikacji Google’a. W tym miejscu można też nauczyć system głosu użytkownika, aby nie reagował na komendy wydawane przez inne osoby.

Nie rób tego - aplikacje z nieznanych źródeł

Lepiej nie instalować aplikacji z nieznanych źródełKliknij, aby powiększyćLepiej nie instalować aplikacji z nieznanych źródeł

Jedną z funkcji odróżniających Androida np. od iOS-a jest możliwość wgrywania do urządzenia aplikacji spoza oficjalnego repozytorium. Możliwe jest to po uruchomieniu na urządzeniu plików z rozszerzeniem APK, które są odpowiednikiem plików EXE znanych z systemu Windows. Jednocześnie to źródło wielu zagrożeń i warto wyłączyć opcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować aplikację ze znanego źródła, którą może być np. alternatywny dla Google Play sklep z aplikacjami Amazon App Store. Nigdy jednak nie wiadomo, czy pliki z aplikacjami pobranymi z internetu nie zostały rozbudowane o dodatkowy, złośliwy kod. Instalowanie aplikacji z niepewnych źródeł, a zwłaszcza pirackich kopii programów i gier, może skutkować pojawieniem się malware’u w telefonie lub tablecie.

Zrób to - dezaktywacja niechcianych aplikacji

Niepotrzebne aplikacje można dezaktywowaćKliknij, aby powiększyćNiepotrzebne aplikacje można dezaktywować

Po pierwszym uruchomieniu na pulpicie telefonu lub tabletu można znaleźć bardzo dużo ikon ze skrótami do aplikacji. Część z nich została wgrana do Androida przez producenta systemu, swoje aplikacje preinstalują też producenci urządzenia razem z nakładką wizualną na system. W przypadku smartfonów i tabletów pochodzących z dystrybucji operatorskiej można znaleźć dodatkowe programy.

System Google nie pozwala, co prawda, na usunięcie tych programów i zwolnienie przestrzeni dyskowej, ale można dezaktywować praktycznie wszystkie preinstalowane aplikacje. Pozwala to ukryć w menu telefonu skróty do programów, których użytkownik i tak nie ma zamiaru używać. Dzięki temu procesy działając w tle powiązane z tymi programami nie będą w ogóle uruchamiane, co może przełożyć się na wydajniejszą pracę urządzenia i dłuższy czas działania na akumulatorze.