Laptop - cichy i doskonale schłodzony

Dość denerwującego hałasu dobywającego się z obudowy laptopa! Koniec ze spieczonymi udami! Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby komputer przenośny pracował ciszej i nie przegrzewał się.

Choć nowoczesne smartfony bardziej przypominają komputer w kieszonkowym formacie niż telefon, a tablety oferują coraz większe możliwości, i tak większość użytkowników korzysta z laptopa do pracy w podróży. I nic dziwnego. Przecież tylko urządzenia tej klasy zapewniają pełnowymiarową klawiaturę, duży ekran i dostęp do wszystkich aplikacji. Jednak producenci mają bardzo mało miejsca na wymagane podzespoły, a rozlokowanie ich bardzo blisko siebie sprzyja szybkiemu i nadmiernemu nagrzewaniu się. Gromadzące się ciepło trzeba wyprowadzać na zewnątrz obudowy, lecz wentylator powoduje hałas. Mimo sprawnie działającego układu chłodzenia laptop i tak znacznie się nagrzewa. Efekt ten daje się szczególnie we znaki użytkownikom, którzy lubią pracować z laptopem na kolanach. Mechanizm schładzania może nie radzić sobie z utrzymywaniem niskiej temperatury wewnątrz obudowy – przede wszystkim w letnie, upalne dni. W poniższym materiale zebraliśmy najlepsze porady, które pomagają uzyskać optymalną wentylację i obniżyć prędkości obrotowe, a co za tym idzie, zmniejszyć hałas dobywający si z obudowy. Ponadto zademonstrujemy, w jaki sposób obniżyć temperaturę roboczą komputera.

Cichy laptop – następstwa przegrzania komputera

Zbytnie nagrzewanie się nie pozostaje bez konsekwencji dla laptopa, choć także użytkownik musi zapłacić wysoką cenę. Ciągła praca w wysokiej temperaturze skraca żywotność podzespołów sprzętowych. Zależnie od producenta i modelu czas niezawodnego działania może skrócić się w ten sposób nawet o połowę. Na dodatek procesor (CPU) i karta graficzna spowalniają działanie, gdy ich temperatura robocza przekracza określony limit. Oba procesory zmniejszają częstotliwość taktowania, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu na skutek przegrzania. Zabezpieczenie to nosi nazwę Thermal Throttling. Najbardziej daje się we znaki podczas korzystania z programów, które wymagają dużej mocy obliczeniowej – np. z gier lub aplikacji multimedialnych. W sytuacji krytycznej wspomniane składniki komputera wyłączają się, aby chronić elementy elektroniczne przed zniszczeniem. Opisane mechanizmy są zaimplementowane we wszystkich jednostkach CPU i GPU. Nie dziw się więc, gdy laptop znienacka przestanie działać po dłuższej pracy na wysokich obrotach.

Zobacz również:

Pasywne chłodzenie procesora

Nie każdy procesor wymaga schładzania aktywnego za pomocą wentylatora. Mniejsze układy scalone o niższej wydajności charakteryzują się niższą wartością TDP (chociażby 4,5 W). Procesory tego rodzaju stosuje się m.in. w smartfonach i tabletach, a od niedawna także w niektórych laptopach. Na przykład obniżenie procesu litograficznego (do 14 nm) w serii układów Intel Core M i zastosowanie tranzystorów 3-D nowej generacji pozwoliło zmniejszyć nie tylko rozmiary procesora, lecz także obniżyć pobór mocy. Mimo to wydajność takiej jednostki CPU ma wystarczyć do codziennych zadań. Niska wartość TDP oznacza, że procesor zadowoli się chłodzeniem pasywnym, do którego nie są potrzebne elementy ruchome takie jak wentylator. Chłodzenie to polega na zjawisku konwekcji swobodnej (a więc wymiany ciepła) i wymaga użycia materiałów o wysokiej przewodności cieplnej – np. miedzi lub aluminium. Ciepło oddawane przez procesor trafia do radiatora, skąd jest przekazywane do otoczenia. To rozwiązanie zapewnia bezgłośne chłodzenie. Za to przy dużym obciążeniu procesora może znacznie częściej dochodzić do nagrzewania się obudowy laptopa. Komputery tego typu nie bez powodu wyposaża się w obudowy z aluminium. Mechanizmy chłodzenia pasywnego stosuje się również w kartach graficznych, lecz tylko w najprostszych modelach.

Cichy laptop – parametr TDP

W specyfikacji technicznej procesora producenci podają zazwyczaj parametr TDP (Thermal Design Power). Określa maksymalną stratę mocy na skutek dyssypacji cieplnej w procesorze działającym przy pełnym obciążeniu. TDP jest podawane w watach. Straty mocy oznaczają wydzielanie ciepła, które powstaje nieuchronnie podczas przepływania prądu na skutek tarcia (straty tarcia). Jednak producenci podają parametr TDP w niejednolity sposób. Niektórzy z nich np. przedstawiają wartość średnią. Ma to związek przede wszystkim z faktem, że układy obliczeniowe w praktyce prawie nigdy nie osiągają maksymalnej wartości TDP – a jeśli w ogóle, to tylko przez chwilę. I właśnie pod kątem tej wartości powinien być zaprojektowany układ chłodzenia podzespołów. Jeżeli TDP danego procesora sięga 220 watów, mechanizm chłodzenia musi odprowadzać ilość ciepła odpowiadającą tej mocy. Gdy układ chłodzenia nie jest w stanie podołać temu wyzwaniu, dochodzi do nadmiernego nagrzewania się podzespołów, a wówczas wchodzą do akcji zabezpieczenia takie jak wymienione powyżej Thermal Throttling i mechanizm awaryjnego wyłączania komputera po przekroczeniu temperatury krytycznej.

Podkładka chłodząca tego typu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Zapobiega przegrzewaniu się laptopa w upalne dni, jednak nie jest bezgłośna. Niektóre modele są zasilane poprzez port USB, co skraca czas pracy na baterii.Kliknij, aby powiększyćPodkładka chłodząca tego typu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Zapobiega przegrzewaniu się laptopa w upalne dni, jednak nie jest bezgłośna. Niektóre modele są zasilane poprzez port USB, co skraca czas pracy na baterii.

Cichy laptop – właściwa podstawka

Choć w pierwszej chwili metoda ta może wydawać się nieco dziwna, ma decydujący wpływ na wydajność układu chłodzenia w laptopie – wentylatory zasysają zimne powietrze do wnętrza obudowy i odprowadzają gorące na zewnątrz. Otwory wentylacyjne są umieszczone na spodniej ścianie i po bokach obudowy laptopa. Wystarczy jednak nieopatrznie zakryć choćby niektóre z nich, aby doprowadzić do nagromadzenia się nadmiernej ilości ciepła wewnątrz obudowy, a więc nagłego wzrostu temperatury. Gdy cyrkulacja jest zatamowana, gorące powietrze nie może opuścić obudowy i nie zastępuje go chłodne powietrze zasysane z zewnątrz. Swobodną wymianę powietrza utrudnia przede wszystkim miękkie podłoże takie jak łóżko, kanapa czy chociażby koc. Należy więc zapewnić dostateczny dopływ powietrza, ustawiając laptop na twardej, gładkiej podkładce.

Jeśli lubisz korzystać z laptopa, trzymając go na kolanach, rozważ nabycie twardej podstawki pod komputer przenośny (np. z poduszkami na spodniej ścianie) lub podkładki z układem aktywnego chłodzenia. Nawet ciepło emitowane przez ciało człowieka sprzyja nadmiernemu nagrzewaniu się sprzętu. Z drugiej strony podstawka zapobiega parzeniu ud i kolan. Wspomniane podstawki są zazwyczaj wyprofilowane pod kątem tak, aby tylna część laptopa znajdowała się wyżej od przedniej. W ten sposób poprawiają ergonomię pracy, ułatwiając wprowadzanie danych przez klawiaturę i poprawiając ustawienie ekranu. Niektóre podkładki są wyposażone w wentylatory, które mają za zadanie wspomagać układ chłodzenia w laptopie przez doprowadzanie większej ilości chłodnego powietrza do spodniej ściany urządzenia. Zależnie od wydajności takiej podkładki, modelu laptopa i warunków zewnętrznych można obniżyć w ten sposób temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza.

Wymuszając lepszą cyrkulację powietrza, podkładka pomaga wyeliminować „gorące przestrzenie”, a więc miejsca wewnątrz obudowy, w których panują wysokie temperatury. Przeważnie chodzi o okolice układów CPU i GPU. Podkładki z chłodzeniem aktywnym wymagają zasilania. Większość modeli czerpie energię poprzez port USB, co skraca czas pracy laptopa na baterii. Są dostępne także modele wyposażone we własne ogniwa galwaniczne. Niektóre podkładki zapewniają dodatkowe interfejsy takie jak gniazda USB czy czytniki kart pamięci. Elementy te także wymagają schładzania, co przekłada się na większy hałas spowodowany intensywniejszą pracą wentylatorów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zatem iść na kompromis.

Układy chłodzenia składające się aż z trzech wentylatorów występują tylko w najbardziej wydajnych laptopach. Warto dbać o ich sprawność, regularnie czyszcząc z kurzu łopatki wentylatorów i miedziane rurki cieplne.Kliknij, aby powiększyćUkłady chłodzenia składające się aż z trzech wentylatorów występują tylko w najbardziej wydajnych laptopach. Warto dbać o ich sprawność, regularnie czyszcząc z kurzu łopatki wentylatorów i miedziane rurki cieplne.