10 powodów, by nie kupować komputera na Allegro

Wiele osób noszących się z zamiarem kupna komputera zagląda na internetowe serwisy aukcyjne w poszukiwaniu gotowych zestawów. Z naszych obserwacji wynika jednak, że przedmiotem wielu ofert są konstrukcje nieatrakcyjne, które nie wytrzymują porównania ze „składakami”, czyli komputerami, gdzie każdy z podzespołów jest dobierany z osobna. Przedstawiamy wam 10 powodów, dla których, zamiast kupować "gotowca" w internecie. lepiej złożyć komputer samodzielnie.

Dlaczego tak naprawdę nowe komputery z serwisów aukcyjnych cieszą się tak dużą popularnością? Na czym polega ich fenomen? Czy chodzi tu o łatwość zawiązania transakcji, czy może o niewiedzę kupujących? Prawdopodobnie oba te przypuszczenia przenikają się na wskroś. W związku z tym należy przeprowadzić szeroką akcje informacyjną, która pokazałaby prawdę o takich jednostkach i wyszczególniła ich największe wady. Dzisiejszy wpis to dziesięć zarzutów wobec komputerów popularnie nazywanych „gotowcami”. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu takiej lektury już nigdy przez myśl nie przyjdzie wam kupować podobnego PC.

1. Komputer z Allegro. Stosunek ceny do wydajności

Sprzedaż gotowych zestawów komputerowych to intratny sposób na prowadzenie biznesu. Ktoś w końcu musi na tym zarabiać. Pytanie tylko, jak można zarobić na sprzęcie komputerowym, na który nałożone są minimalne marże, liczone w co najwyżej dwóch-trzech procentach wartości danego podzespołu. Odpowiedź na to jest bardzo prosta. Trzeba sprzedawać to, co w normalnej sprzedaży nigdy nie opuściłoby półki sklepowej. Normalnością jest obecność w takich konfiguracjach najtańszych zasilaczy i obudów. Często spotyka się propozycje z niepotrzebnie rozbudowaną pamięcią operacyjną, czy dyskami twardymi o których istnieniu jeszcze nie słyszeliście. Buduje to czarny obraz zestawu komputerowego, który finalnie prezentuje się jak źle ustrojona choinka. Wystarczy spojrzeć na pierwszą z brzegu ofertę za 2000 złotych. Nienajgorszy procesor AMD FX-8320, 16 GB pamięci operacyjnej i karta graficzna GeForce GT 740 , która z dużą trudnością radzi sobie z płynną obsługą gier minionej dekady. Zmorą zestawów komputerowych z serwisów aukcyjnych (oczywiście nie wszystkich!) jest brak balansu pomiędzy podzespołami. Na tym przykładzie możecie zaobserwować, że niepotrzebnie połączono tak drogi procesor z kartą graficzną, która mogłaby służyć w pracy biurowej. 16 GB RAM? Można to tylko skwitować słowami: na co i po co do zestawu reklamowanego jako „maszynka do grania”?

Zobacz również:

2. Komputer z Allegro. Niemarkowe podzespoły

Brak zachowania balansu pomiędzy użytymi podzespołami to tylko wierzchołek góry lodowej. Firmy sprzedające setki komputerów na serwisach aukcyjnych wykształciły zasadę: wszystko kosztem ceny. W związku z tym rzadko uświadczycie, w przygotowanych przez nich ofertach markowych zasilaczy, czy obudów których cena przekraczałaby kwotę 100 złotych. Obecność komponentów o niskiej jakości, to po części wina samych kupujących. Stereotyp o wielkiej roli karty graficznej i procesora w całościowym działaniu komputera jest nadal aktualny. Zapomina się za to, jak ważnym elementem jest zasilacz! To w końcu on odpowiada za dostarczenie mocy do dwóch ww. elementów. Stabilna praca jednostki zasilającej to podstawa dobrego zestawu komputerowego. Instalacja nie markowego zasilacza może w bliższej lub dalszej przyszłości powodować bardzo duże utrudnienia w poprawnej pracy Waszego „blaszaka”. Niewiedzę kupujących bez żadnych skrupułów wykorzystują firmy oferujące gotowe zestawy komputerowe z zasilaczem o szumnej nazwie: Silent. Co za tym się kryje? To wie sama firma, a także ci którzy już postanowili skorzystać z jej oferty.

Kliknij, aby powiększyć

3. Komputer z Allegro. Używane części

Przeglądając komentarze kupujących „gotowce” można dojść do wrażenia, że proceder umieszczania w jednostkach reklamowanych jako nowe używanych części jest powszechny. Bierze się to po pierwsze z niewiedzy użytkowników, a po drugie z bez karności sklepów komputerowych. Skąd rodzic kupujący dziecku komputer ma wiedzieć, że sprezentował mu jednostkę złożoną z dysku twardego z bagażem dwuletniej pracy? W 90 procentach przypadków stosowanie tak niegodziwych praktyk nigdy nie ujrzy światła dziennego. Co w sytuacji, kiedy jednak dojdzie do rozpoznania przez kupującego że ma on w swoim komputerze podzespół z drugiej ręki? Przeprosiny z strony sklepu, zamiana podzespołu, całkowity zwrot. W ostateczności negatywny komentarz, który i tak przepadnie w setce pozytywnych opinii niezorientowanych klientów. Proceder jawnego oszustwa z którego sklep musi zdawać sobie sprawę przechodzi bez jakiegokolwiek echa.

4. Komputer z Allegro. Obudowa zabezpieczona plombami

Nie jest to już powszechny proceder, ale wśród niektórych firm nadal popularny. Komputer zakupiony w całości dociera do klienta zabezpieczony plombami z informacją, że jeśli dokona on próby otwarcia obudowy to straci bezpowrotnie możliwość jego serwisowania. Nie trudno wyobrazić sobie sytuacje, w której dochodzi do uszkodzenia wentylatora pracującego w obudowie na wskutek czego wydaje on z siebie trudny do zaakceptowania dźwięk. Wy, ograniczeni przez plomby nie możecie samodzielnie dokonać jego wymiany bądź całkowitego wyłączenia - pozostaje Wam wysłać cały zestaw do sprzedawcy, co w ostateczności przyniesie stratę pieniędzy, czasu i nerwów. Myślicie o ulepszeniu tak zaplombowanego „gotowca”? Zapomnijcie.

5. Komputer z Allegro. Nieoptymalne chłodzenie

Nie liczcie na to, że kupiony zestaw z serwisu aukcyjnego będzie brylował w aspekcie związanym z kulturą pracy. Standardowe chłodzenie dołączane do procesora oznacza, że zarówno w spoczynku jak i obciążeniu hałas emitowany przez wchodzący w jego skład wentylator będzie łatwo przez Was wyłapywany. To nie koniec przykrych informacji. Źródłem wysokiego natężenia dźwięku może być także aktywna część chłodzenia zasilacza lub karty graficznej, zaś nie markowa obudowa może przyczynić się do przenoszenia wibracji z dysku twardego na całość konstrukcji komputera. Pod wątpliwą ocenę można poddać skuteczność działania systemów chłodzeń procesora i karty graficznej. Czy po kilku miesiącach pracy w obudowie niewyposażonej w filtry przeciwkurzowe, nadal będą one zapewniały optymalny poziom osiągów na dwóch newralgicznych podzespołach, jeśli chodzi o ilość wydzielanego ciepła? Nie każdy w końcu podejmuje się cyklicznych operacji czyszczenia komputera.