Sieć z gniazdka – co należy wiedzieć o technologii Powerline

Adaptery Powerline są coraz częściej stosowane jako alternatywa dla połączeń Wi-Fi. Wyjaśniamy, jak działają systemy Powerline, sprawdzamy, jaka jest ich rzeczywista wydajność i doradzamy na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Do przesyłania danych w postaci plików, dokumentów, stron internetowych, fotografii czy filmów jest potrzebny odpowiedni nośnik. Do najbardziej popularnych nośników w zastosowaniach domowych zaliczają się przewody ethernetowe, którymi łączy się urządzeniach w sieciach LAN, i... powietrze, które służy do bezprzewodowej transmisji w sieciach WLAN. Oprócz tych dwóch, dominujących rozwiązań jest jeszcze trzecie, które coraz bardziej wkrada się w łaski użytkowników. Mowa o liniach elektroenergetycznych i adapterach Powerline.

Przykładowe zastosowanie technologii PLC – dane takie jak strony internetowe, dokumenty, fotografie, muzyka czy filmy są przesyłane przewodami sieci elektroenergetycznej z routera w piwnicy do urządzeń sieciowych w całym domu. (ilustracja: Devolo)Kliknij, aby powiększyćPrzykładowe zastosowanie technologii PLC – dane takie jak strony internetowe, dokumenty, fotografie, muzyka czy filmy są przesyłane przewodami sieci elektroenergetycznej z routera w piwnicy do urządzeń sieciowych w całym domu. (ilustracja: Devolo)

Powerline – argumenty za siecią LAN (Gigabit Ethernet)

Tradycyjne sieci przewodowe zapewniają najbezpieczniejszy, najbardziej niezawodny i najwydajniejszy sposób łączenia urządzeń w domu i w biurze. Jednak ułożenie takiej sieci w całym mieszkaniu, domu lub siedzibie firmy wymaga dużego nakładu czasu i środków finansowych. Jeśli gospodarz nie ma wprawy w wykonywaniu takich czynności, musi wezwać fachowca, który wywierci otwory w ścianach i sufitach lub wyfrezuje rowki w ścianie. Koszty tej usługi zapewne znacznie przewyższą cenę infrastruktury sprzętowej, a więc przewodów, routerów i przełączników. Tylko nieliczne budynki mieszkalne już w trakcie prac wykończeniowych są wyposażane w kanały umożliwiające ułożenie przewodów sieciowych. Znacznie inaczej jest w budownictwie biurowym. Nowoczesne pomieszczenia biurowe są domyślnie wyposażane w gniazda sieci Ethernet. Oprócz tego w wielu biurach są dostępne dodatkowe kanały lub szyby (w niektórych nawet podwójne sufity lub podłogi), w których można niewielkim nakładem pracy umieścić nadmiarowe przewody.

Zobacz również:

Czteroportowy przełącznik Gigabit Ethernet tego routera AVM FRITZ!Box 7490 połączył w naszym teście dwa wydajne laptopy, uzyskując transfer sięgający nawet 890 Mb/s. To 89 procent nominalnej wartości brutto. (zdjęcie: AVM)Kliknij, aby powiększyćCzteroportowy przełącznik Gigabit Ethernet tego routera AVM FRITZ!Box 7490 połączył w naszym teście dwa wydajne laptopy, uzyskując transfer sięgający nawet 890 Mb/s. To 89 procent nominalnej wartości brutto. (zdjęcie: AVM)

Powerline – wydajność sieci Gigabit Ethernet

Mając do dyspozycji sprzęt sieciowy LAN klasy 10/100/1000 Mb/s, można uzyskać przepustowość netto w przedziale od 600 do 900 Mb/s (przepustowość netto uwzględnia tylko dane użytkowe, pomija zaś informacje sterujące i dane protokołu). Przytoczona wartość odnosi się do transferu plików w sieci Microsoft Windows. Na potrzeby przykładowego pomiaru połączyliśmy dwa wydajne laptopy przewodem ethernetowym poprzez czteroportowy router AVM FRITZ!Box 7490. Podczas testu kopiowania pliku o rozmiarze 1 GB przepustowość łącza nie przekraczała 890 Mb/s (netto). Stosując sprzęt innych marek, osiąga się z reguły porównywalną prędkość transmisji danych – leży ok. 100 do 200 Mb/s poniżej nominalnego poziomu 1000 Mb/s.

Kabel LAN łączy router z adapterem PLC, który doprowadza internet do wszystkich gniazdek elektrycznych w całym mieszkaniu. Umieszczone w nich adaptery PLC przekształcają sygnały tak, aby mogły być odczytane przez takie urządzenia jak telewizor, konsola do gier lub pecet. (ilustracja: Devolo)Kliknij, aby powiększyćKabel LAN łączy router z adapterem PLC, który doprowadza internet do wszystkich gniazdek elektrycznych w całym mieszkaniu. Umieszczone w nich adaptery PLC przekształcają sygnały tak, aby mogły być odczytane przez takie urządzenia jak telewizor, konsola do gier lub pecet. (ilustracja: Devolo)

Powerline – argumenty za siecią WLAN (Gigabit Wi-Fi)

Sieci WLAN, a więc bezprzewodowe LAN, nadają się doskonale do łączenia laptopów, a także urządzeń przenośnych takich jak smartfony i tablety. Prawie wszystkie urządzenia tego typu dostępne obecnie na rynku są fabrycznie wyposażone w interfejs WLAN. Ponadto coraz więcej odbiorników TV, komputerów stacjonarnych, konsol do gier, odtwarzaczy Blu-ray i lokalnych serwerów NAS dysponuje modułem WLAN. Niektóre modele można uzupełnić w zewnętrzną kartę WLAN w postaci adaptera USB. Bezsprzeczną zaletą sieci bezprzewodowych jest wszechobecność nośnika informacji. Użytkownicy nie są zatem zdani na gniazda sieciowe, lecz mogą dowolnie przemieszczać się w całym obszarze objętym zasięgiem sieci lokalnej. Zależnie od natężenia sygnału można liczyć na stabilne połączenie z siecią we wszystkich zakamarkach mieszkania lub biura.

Nie utracisz kontaktów, podłączając do nich adaptery PLC wyposażone w gniazda przelotowe. Jeśli jednak w mieszkaniu jest wystarczająca liczba kontaktów, możesz nabyć adaptery bez gniazd przelotowych. (ilustracja: Devolo)Kliknij, aby powiększyćNie utracisz kontaktów, podłączając do nich adaptery PLC wyposażone w gniazda przelotowe. Jeśli jednak w mieszkaniu jest wystarczająca liczba kontaktów, możesz nabyć adaptery bez gniazd przelotowych. (ilustracja: Devolo)

Powerline – wydajność sieci Gigabit Wi-Fi

Dominujący obecnie standard 802.11ac, znany także pod nazwą Gigabit Wi-Fi, zapewnia nominalnie przepustowość brutto rzędu 1300 Mb/s w trybie 3x3 MIMO (transmisja danych odbywa się równolegle trzema strumieniami przestrzennymi, a w routerze i urządzeniu docelowym są po trzy anteny). W praktyce nie uda się, rzecz jasna, uzyskać tak dużych prędkości transmisji danych. Przeprowadziliśmy testy z użyciem dwóch routerów AVM Fritzbox 7490. W optymalnych warunkach przepustowość netto na krótkim dystansie dochodziła chwilami do 791 Mb/s, wynosiła zatem zaledwie 61 procent nominalnej wartości brutto. Stała przepustowość netto osiągała średnio poziom 560 Mb/s (a więc 43 procent nominalnej wartości brutto), gdy transmisja odbywała się pomiędzy dwoma routerami AVM Fritzbox 7490 znajdującymi się w pomieszczeniach na różnych kondygnacjach przedzielonych żelbetowym stropem. Kolejne testy potwierdziły powtarzalność tego rezultatu. Podsumowując, sieci Gigabit Wi-Fi oferują niższą przepustowość netto od sieci Gigabit Ethernet niezależnie od marki stosowanego sprzętu.

Technologia Gigabit Powerline wymaga sieci elektroenergetycznej z trzema przewodami i gniazdami wyposażonymi w uziemienie ochronne. W trybie MIMO można uzyskać ok. 60- do 80-procentowy wzrost przepustowości względem infrastruktury z dwoma przewodami. (ilustracja: AVM)Kliknij, aby powiększyćTechnologia Gigabit Powerline wymaga sieci elektroenergetycznej z trzema przewodami i gniazdami wyposażonymi w uziemienie ochronne. W trybie MIMO można uzyskać ok. 60- do 80-procentowy wzrost przepustowości względem infrastruktury z dwoma przewodami. (ilustracja: AVM)