Jak projektować obiekty 3D

Od skanu lub modelu 3D do trójwymiarowego przedmiotu – przedstawiamy programy, którymi stworzysz projekty 3D w urządzeniu przenośnym lub komputerze. Radzimy, jak optymalnie przygotowywać szablony do drukowania przestrzennego.

Trójwymiarowe obiekty w świecie cyfrowej obróbki danych były przez długi czas zarezerwowane dla fachowców takich dziedzin jak wzornictwo i architektura. Oprogramowanie było skomplikowane, trudne do opanowania i bardzo drogie. Subkultura zwana ruchem makerów przyczyniła się w znacznym stopniu do zmiany tego stanu rzeczy. Obecnie każdy może tworzyć projekty trójwymiarowych obiektów – wystarczy domowy pecet, a nawet urządzenie przenośne. Stosowne aplikacje są dostępne bezpłatnie, a na dodatek dostosowano je do potrzeb hobbystów. Amatorzy modelowania w trójwymiarze mają więc do wyboru aplikacje działające w tabletach i smartfonach, a także programy uruchamiane z poziomu pulpitu komputera. Jeśli nie chcesz pobierać i instalować w systemie operacyjnym nowego oprogramowania, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych w trybie online. Do ich przywoływania wystarczy przeglądarka internetowa. Poniżej przedstawiamy najlepsze, naszym zdaniem, programy do projektowania modeli 3D i wyjaśniamy, jak tworzyć trójwymiarowe obiekty. Korzystając z tego oprogramowania, uda ci się przygotować taki szablon 3D, który bez problemu przekształcisz na trójwymiarowy przedmiot w drukarce 3D.

Użytkownicy Replicatora piątej generacji mają do dyspozycji aplikację PrintShop, która pozwala tworzyć i modyfikować szablony prostych obiektów, zapisywać gotowe projekty na dysku wirtualnym producenta i wysyłać je do drukarki 3D.Kliknij, aby powiększyćUżytkownicy Replicatora piątej generacji mają do dyspozycji aplikację PrintShop, która pozwala tworzyć i modyfikować szablony prostych obiektów, zapisywać gotowe projekty na dysku wirtualnym producenta i wysyłać je do drukarki 3D.

Projektowanie trójwymiarowych obiektów – tworzenie modeli w tablecie lub smartfonie

Użytkownikom, którzy zamierzają projektować modele 3D w urządzeniu przenośnym, wychodzi naprzeciw firma Autodesk, oferując zapewne największy wybór bezpłatnych aplikacji. Nie wszystkie z nich są dostępne do systemu Android, lecz większość działa w iOS-ie, a niektóre w Windows Phone. Są wersje przeznaczone do komputerów Apple Mac i pecetów z systemem Windows. Do projektowania obiektów 3D służy program 123D Design. Bogaty zestaw predefiniowanych elementów ułatwia pracę i skraca czas wymagany do tworzenia trójwymiarowych modeli. Aplikacja 123D Make pozwala wirtualnie pociąć gotowy model 3D na dwuwymiarowe plastry, aby zbudować go np. z płatów tektury lub cienkiej sklejki. Narzędzie 123D Sculpt+ umożliwia łatwe modelowanie postaci, zwierząt i figur, a także nanoszenie na nie dowolnych tekstur. Oprócz funkcji do modelowania i projektowania trójwymiarowych obiektów MeshMixer pomaga przyszykować gotowy projekt do wydrukowania za pomocą drukarki 3D. Sposób uzyskania takiego szablonu 3D przy użyciu powyższych programów opisujemy szczegółowo w dalszej części materiału.

Zobacz również:

Użytkownicy, którzy mają do dyspozycji drukarkę 3D MakerBot Replicator piątej generacji, mogą tworzyć proste projekty aplikacją PrintShop w tablecie iPad lub smartfonie iPhone. W tym celu wystarczy wybrać obiekt z predefiniowanych kategorii (np. napisy, pierścienie, bransolety, wisiorki lub wazy), ustawić żądane parametry takie jak wysokość, szerokość i właściwości powierzchni, a następnie wysłać do drukarki. Uprzednio trzeba jednak uzyskać dostęp do dysku wirtualnego producenta, bo właśnie na nim są zapisane przygotowane przez niego szablony. Można je przywoływać nie tylko z poziomu urządzenia przenośnego, lecz również z komputera stacjonarnego, a nawet samej drukarki 3D. Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym tworzenie własnych modeli okazuje się moduł Shape Maker w aplikacji PrintShop. Narysuj żądany obiekt, sfotografuj go, ustaw kilka parametrów takich jak grubość ścianki i rodzaj wypełnienia, a następnie wyślij do drukarki 3D. Urządzenie samodzielnie sporządzi (zrekonstruuje) trójwymiarowy model zgodny ze szkicem.

Aplikacja 123D Catch tworzy model trójwymiarowego obiektu z serii zdjęć. Korzysta z mocy obliczeniowej komputerów w internecie, więc nadaje się do korzystania nawet z poziomu smartfona.Kliknij, aby powiększyćAplikacja 123D Catch tworzy model trójwymiarowego obiektu z serii zdjęć. Korzysta z mocy obliczeniowej komputerów w internecie, więc nadaje się do korzystania nawet z poziomu smartfona.