Optymalizacja Windows – jak tego nie robić

Słuchasz się rad optymalizowania od samozwańczych fachowców? Czy jesteś pewien, że mają rację? Okazuje się, że wiele wskazówek, które podobno pozwalają bardzo znacznie zwiększyć wydajność Windows, można włożyć między bajki.

Każdy chciałby, aby jego komputer zapewniał bardzo dużą wydajność. Nie bez powodu w internecie roi się od porad optymalizacyjnych, których autorzy gwarantują absolutną skuteczność. Zmieniając pewne ustawienia w rejestrze, wyłączając określone usługi systemowe lub usuwając wskazane pliki, użytkownik ma znacznie przyspieszyć działanie Windows. Nawet niektórzy rutyniarze, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w zakresie optymalizowania komputerów, mają w zanadrzu kolekcję rzekomo skutecznych wskazówek i rozpowszechniają je w kręgu krewnych i znajomych jako cudowne środki na ślamazarnie lub niestabilnie działający system. Tymczasem wiele z tych zachwalanych sugestii ani trochę nie podwyższa wydajności Windows. Niektóre z „gorących” zaleceń są po prostu wyssane z palca, inne zaś mają swoje uzasadnienie, lecz pochodzą z czasów wcześniejszych wersji Windows i nie mają żadnego znaczenia w edycjach 8.1 czy 10.

Optymalizacja systemu – mity, pseudo-porady i puste obietnice

Faktem jest, iż niewiele da się zdziałać w kwestii wydajności komputera z systemem Windows, nie wymieniając podzespołów sprzętowych na nowsze. Za to można znacznie poprawić wygląd interfejsu, wygodę jego użytkowania i zarządzanie zasobami pamięci. Zatem z reguły nie wystarczy podkręcić kilku kluczy w rejestrze, aby przeobrazić leciwego blaszaka z Windows w komputerowy odpowiednik bolidu Formuły 1. Mimo to są metody na odświeżenie Windows, które pozwalają uzyskać efekt znany wielu użytkownikom z ponownego zainstalowania całego systemu. Jeśli np. folder plików tymczasowych pęka w szwach, usunięcie tysięcy niepotrzebnych plików skróci czas potrzebny aplikacjom do zakładania nowych zbiorów tymczasowych. W poniższym materiale odkrywamy, które wskazówki przynoszą wymierne korzyści, a które można sobie darować.

Zobacz również:

Mała liczba programów zainstalowanych w systemie nie oznacza, że działa wydajniej niż, gdyby było ich więcej.Kliknij, aby powiększyćMała liczba programów zainstalowanych w systemie nie oznacza, że działa wydajniej niż, gdyby było ich więcej.

Optymalizacja systemu – mało aplikacji, wyższa wydajność

Hipoteza. Im mniej programów jest zainstalowanych w systemie Windows, tym wydajniej komputer radzi sobie z codziennymi zadaniami.

Stan faktyczny. Aplikacje, które zostały zainstalowane w systemie przez przywołanie programu Setup i zastosowanie się do jego wskazówek lub pobrane z serwisu Windows Store, lecz nie są uruchomione, zajmują tylko miejsce na dysku twardym (talerzowym bądź SSD). Ogólnie rzecz biorąc, nie pochłaniają zasobów procesora ani pamięci RAM. Zatem Windows nie staje się coraz bardziej ociężały przez samo instalowanie aplikacji. Wprawdzie każdy program wpisuje swoje klucze do rejestru, lecz nie obniża to na wydajności systemu. Liczba zainstalowanych aplikacji nie ma wpływu na sprawność Windows.

Jednak może dochodzić do spadania wydajności, gdy podczas instalowania programy wgrywają do systemu pliki, które są automatycznie wczytywane podczas rozruchu Windows i pozostają aktywne w tle. Przeważnie jest tak, gdy sama aplikacja ma uruchamiać się samoczynnie wraz z systemem lub jest skojarzona z modułami oprogramowania (np. rozszerzeniami powłoki lub wtyczkami), które są wczytywane wraz ze składnikami systemu Windows takimi jak np. Eksplorator. Elementy tego typu dostają się do komputera przeważnie z narzędziami do obsługi plików PDF, odtwarzaczami, kalendarzami, oprogramowaniem graficznym i narzędziami pulpitu.

Nawet gdy jest dostępna duża ilość pamięci, procesy systemu i aplikacji działające bezustannie w tle mogą spowolnić działanie programu znajdującego się na pierwszym planie.Kliknij, aby powiększyćNawet gdy jest dostępna duża ilość pamięci, procesy systemu i aplikacji działające bezustannie w tle mogą spowolnić działanie programu znajdującego się na pierwszym planie.

Optymalizacja systemu – miejsce w pamięci RAM a wydajność aplikacji

Hipoteza. Programy działają zawsze szybciej po zrestartowaniu systemu.

Stan faktyczny. Prędkość przetwarzania kodu aplikacji nie zależy od momentu rozpoczęcia tego procesu, lecz od tego, czy ma on do dyspozycji wystarczającą ilość wolnego miejsca w pamięci RAM, a także od procesów systemowych i procesów innych aplikacji, które działają równolegle. Windows stara się przydzielać jak najwięcej zasobów tej aplikacji, która w danej chwili jest na pierwszym planie. Programy działające jednocześnie i narzędzia w dużym stopniu obciążające system lub pamięć RAM mogą wpływać negatywnie na działanie w czasie rzeczywistym aplikacji znajdującej się na pierwszym planie. Wówczas aplikacja ta jest zmuszona „wyhamować”, reaguje z opóźnieniem na polecenia użytkownika i wolniej wykonuje kolejne operacje. Stopień ujemnego oddziaływania na dany program zależy przede wszystkim od tego, czy procesy działające w tle pochłaniają dużo mocy obliczeniowej procesora, wykonują głównie operacje dyskowe czy generują intensywny ruch sieciowy, obciążając łącze i kartę sieciową. Aplikacje, które w danej chwili wczytują, zapisują lub transmitują ogromne ilości danych, mogą chwilowo przeciążyć dysk, inny nośnik lub łącze internetowe, co spowoduje spowolnienie działania programu pierwszoplanowego.

Jednak zamiast zrestartować Windows, w przedstawionej sytuacji wystarczy pozamykać procesy działające w tle, które pochłaniają najwięcej zasobów. Ustalisz je łatwo w Menedżerze zadań. Po wykonaniu tej czynności aplikacja pierwszoplanowa odzyska pełną sprawność.

Dyski SSD zapewniają krótki czas wczytywania aplikacji i szybki dostęp do danych. Trudno oprzeć się złudnemu wrażeniu, że podnoszą wydajność działania programów.Kliknij, aby powiększyćDyski SSD zapewniają krótki czas wczytywania aplikacji i szybki dostęp do danych. Trudno oprzeć się złudnemu wrażeniu, że podnoszą wydajność działania programów.