Dyski twarde – optymalne konfigurowanie modeli ferromagnetycznych i SSD

Urządzenia pamięci masowej muszą bezustannie zarządzać przechowywanymi zasobami danych i natychmiast udostępniać je na żądane użytkownika. Konfigurując dysk we właściwy sposób i podejmując odpowiednie działania zapobiegawcze, zwiększysz niezawodność działania nośnika.

Dyski talerzowe (HDD) i modele z pamięcią flash (SSD) świadczą użytkownikom nieocenione usługi niczym niestrudzeni archiwiści danych. To wystarczający powód, aby poświęcić nieco więcej uwagi tym bardzo istotnym podzespołom komputerowym. W wykonaniu zadań, o których piszemy poniżej, pomogą ci aplikacje.

Synchronizowanie zawartości dysków wewnętrznych i zewnętrznych

Wygodne i bezpieczne zarządzanie plikami w kilku lokalizacjach za pomocą domyślnych narzędzi Windows wymaga sporej wprawy w obsłudze Eksploratora. I nie trudno o sytuację, w której nagle okazuje się, że jeden z dokumentów występuje w kilku wersjach. Potem trzeba wnikliwie sprawdzać, która z wersji jest najnowsza i czy są w niej naniesione wszystkie poprawki, które wprowadzano wcześniej do pozostałych wersji.

Zobacz również:

  • Recenzja: SanDisk SSD Plus

Cenną pomoc w synchronizowaniu, archiwizowaniu i przenoszeniu plików i folderów oferuje program PureSync (bezpłatny do użytku prywatnego). W znacznym stopniu ułatwia regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych plików i folderów. Oprócz tego aplikacja zapewnia wygodną funkcję porównywania plików, która pomaga znaleźć zbędne duplikaty w tym samym folderze. W kluczowych zastosowaniach przydaje się funkcja tworzenia kopii rozproszonych. PureSync umożliwia archiwizowanie danych nawet w trzech zdalnych lokalizacjach. W razie potrzeby program automatycznie zestraja nazwy folderów przed rozpoczęciem tworzenia kopii zapasowej. Oprócz tego jest dostępna funkcja synchronizowania fotografii. Ogranicza czynności synchronizowania do plików graficznych, które uległy zmodyfikowaniu. Zmniejsza w ten sposób liczbę kopiowanych plików, pomijając bezcelowe operacje kopiowania. Aplikacja kusi przejrzystym interfejsem użytkownika. Nawet początkujący użytkownicy powinni z powodzeniem poradzić sobie z obsługą programu – pod warunkiem, że znają podstawy języka angielskiego, bo projektanci nie przygotowali (jeszcze) polskojęzycznej wersji.

Program PureSync doskonale sprawdza się jako narzędzie do synchronizowania zasobów danych. Porównuje pliki, aby zaoszczędzić sobie zbędnych operacji kopiowania.Kliknij, aby powiększyćProgram PureSync doskonale sprawdza się jako narzędzie do synchronizowania zasobów danych. Porównuje pliki, aby zaoszczędzić sobie zbędnych operacji kopiowania.

Ustalanie parametrów dysków HDD i SDD

Gdy zechcesz ustalić parametry dysku talerzowego lub modelu SSD, nie szukaj ich w oknie właściwości napędu. Użytkownicy, którzy interesują się aspektami technicznymi swoich dysków i chcą nadzorować wartości S.M.A.R.T., znajdą cenną pomoc w narzędziu DriveInfo. Program dostarcza bardzo obszernych informacji o wszystkich dyskach talerzowych i SSD zainstalowanych w komputerze lub podłączonych do niego nośnikach zewnętrznych. W skład tych informacji wchodzą nie tylko podstawowe dane takie jak producent, wersja wewnętrznego oprogramowania (firmware'u) i tryb transmisji danych, lecz także szczegółowe dane kontrolera. DriveInfo zdradzi ci ważne parametry partycji takie jak typ i sektor startowy. Moduł Sector Browser zapewnia bezpośredni podgląd wybranego obszaru dysku – chociażby sektora MBR. Aplikacja analizuje i wyświetla wartości parametrów S.M.A.R.T. Na podstawie tych informacji użytkownik może oszacować bieżący stan sprawności poszczególnych dysków i ocenić, czy przechowywane na nich dane są nadal bezpieczne. Na życzenie użytkownika program sygnalizuje, gdy temperatura robocza jednego z dysków przekracza ustalony limit. Oprócz tego jest do dyspozycji funkcja generowania raportów w formacie HTML.

Choć elementy interfejsu DriverInfo są ułożone w przejrzysty sposób, nie wszystkie mieszczą się w oknie, co pogarsza czytelność.Kliknij, aby powiększyćChoć elementy interfejsu DriverInfo są ułożone w przejrzysty sposób, nie wszystkie mieszczą się w oknie, co pogarsza czytelność.

Optymalizowanie akustyki dysków

Program diagnostyczny HD Tune Pro (wersja demonstracyjna) zapewnia obszerny zestaw funkcji do analizowania dysków talerzowych, dysków SSD i nośników z pamięcią flash. Narzędzie przeprowadza nie tylko różne testy wydajności, lecz ponadto bada powierzchnię nośników w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. W ramach benchmarku dostępu do plików i dostępu losowego ustala czasy dostępu i prędkości transmisji danych. Oprócz tego HD Tune Pro potrafi odczytywać i analizować rejestry systemu S.M.A.R.T. Jednak zwieńczeniem programu jest funkcja AAM służąca do zarządzania akustyką napędów. Za jej pomocą można tak zoptymalizować pracę dysku HDD, aby działał jak najciszej lub jak najwydajniej. Wbudowany test unaocznia użytkownikowi, jak bardzo zmiana parametru AAM wpływa na wydajność napędu. Producent oferuje także wersję HD Tune, która jest, co prawda, bezpłatna do użytku prywatnego, lecz udostępnia znacznie skromniejszy zestaw funkcji.

Alternatywą powyższego narzędzia jest bezpłatny CrystalDiskInfo. Zdradza nie tylko bieżący stan sprawności dysku ustalony na podstawie parametrów systemu S.M.A.R.T., lecz ponadto podaje wersję firmware'u, liczbę cykli włączania, liczbę przepracowanych godzin, temperaturę roboczą i numer seryjny. Gdy któryś z tych parametrów przekroczy krytyczny poziom, aplikacja ostrzega użytkownika. Na życzenie może to robić nawet drogą e-mailową. CrystalDiskInfo nie jest wybredny – obsługuje nie tylko dyski HDD i SDD, lecz nawet dyski zewnętrzne podłączane do portu USB.

Dyski SSD działają bezszelestnie, są energooszczędne i wstrząsoodporne. Za to mają swoje kaprysy, na które trzeba zwracać uwagę podczas codziennej pracy w Windows.Kliknij, aby powiększyćDyski SSD działają bezszelestnie, są energooszczędne i wstrząsoodporne. Za to mają swoje kaprysy, na które trzeba zwracać uwagę podczas codziennej pracy w Windows.

Podnoszenie wydajności dysków SSD

Tryb AHCI zapewnia w dyskach SSD optymalną transmisję danych i znacznie wyższą przepustowość niż interfejs IDE. Aby dysk pracował w tym trybie, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, tryb AHCI musi być włączony w ustawieniach BIOS-u. Po drugie, Windows musi wczytywać sterowniki wymagane do obsługi tego trybu. Przywołaj menu BIOS-u przed kolejnym rozruchem systemu i sprawdź, czy jest w nim ustawiona właściwa opcja. Poszukaj parametru o nazwie SATA AHCI Mode, Configure SATA As, Serial ATA Function, OnChip SATA Type lub podobnej i upewnij się, że widnieje w nim wpis AHCI. Następnie uruchom Windows, przywołaj Menedżer urządzeń i rozwiń gałąź Kontrolery IDE ATA/ATAPI. W jej obrębie powinien figurować wpis kontrolera AHCI. W przeciwnym razie można go włączyć za pośrednictwem rejestru. Pamiętaj jednak, że ingerując w rejestr, możesz niechcący sparaliżować system. Wykonujesz tę czynność na własne ryzyko. Nie zapomnij utworzyć uprzednio punktu przywracania, aby zabezpieczyć się na wypadek niepożądanych efektów ubocznych. Dalsze czynności zależą od wersji systemu Windows.

W Windows 8.1/10 przeskocz do klucza „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStorV”. Powinna być w nim wartość DWORD o nazwie „Start”. Przypisz jej cyfrę 0 (domyślnie: 3). Przejdź do klucza „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStorAV\

StartOverride”. Przypisz wartości o nazwie „0” cyfrę 0. W obrębie klucza „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci” jest wartość „Start”. Przydziel jej cyfrę 0. Jeśli w obrębie powyższego klucza jest podklucz „StartOverride”, przypisz wartości „0” cyfrę 0.

Windows 7 wymaga mniej wysiłku. Przeskocz w rejestrze do klucza „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci” i przypisz wartości „Start” cyfrę 0. Tę samą czynność wykonaj w kluczu „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStorV”. Następnie zrestartuj system i zajrzyj do Menedżera urządzeń. We wspomnianej gałęzi kontrolera powinien teraz widnieć odpowiedni wpis.

Bezpłatny pakiet narzędzi Intela

Bezpłatny program Intel Solid-State Drive Toolbox nadzoruje stan dysków SSD i talerzowych. Wyświetla nie tylko wartości systemu S.M.A.R.T. pomagające oceniać sprawność napędu, lecz ponadto wykonuje testy diagnostyczne w celu wykrycia ewentualnych błędów zapisu lub odczytu i zoptymalizowania parametrów dysku SSD. Czynności optymalizacyjne można inicjować natychmiast lub o wybranej porze (harmonogram). W górnej części okna aplikacja wyświetla listę wykrytych dysków. Wybór dysku SDD lub HDD następuje przez kliknięcie jego miniatury. W dolnej części okna umieszczono przyciski poszczególnych funkcji. Program może przydać się nie tylko użytkownikom dysków SSD Intela, bo obsługuje także napędy innych producentów. Podaje ich parametry i dane systemu S.M.A.R.T. Funkcje zarządzania SSD i skanowania diagnostycznego są zarezerwowane tylko dla produktów Intela.

Aktualizowanie wewnętrznego oprogramowania w dyskach SSD

Dyski SSD są wyposażone we własny system operacyjny, który zarządza zasobami pamięci i steruje operacjami dostępu do danych. Wielu producentów wydaje aktualizacje tego oprogramowania w regularnych odstępach czasu. Wgrywa się je do napędu narzędziem aktualizacyjnym udostępnianym także przez producenta dysku. Najpierw ustal bieżącą wersję firmware'u. Pomoże ci w tym program CrystalDiskInfo (patrz wyżej). Stosowną informację znajdziesz w wierszu Firmware. Następnie sprawdź w witrynie producenta, czy jest dostępna nowsza wersja wewnętrznego oprogramowania. Obok plików aktualizacyjnych w dziale pomocy technicznej znajdziesz program służący do przeprowadzenia aktualizacji.

Nasze doświadczenia wskazują, że narzędzia aktualizujące działają niezawodnie. Jednak chwilowa przerwa w dopływie prądu może być fatalna w skutkach. Producenci zalecają sporządzić kopię zapasową ważnych danych przed rozpoczęciem aktualizowania. W ten sposób zmniejszysz ryzyko utraty danych.

Wiele cennych wskazówek odnośnie dysków SSD znajdziesz w artykule „Dyski SSD – optymalne konfigurowanie i użytkowanie”, zaś więcej informacji na temat dysków talerzowych zamieściliśmy w materiale „Poradnik dyskowy – podstawowe czynności dyskowe w pigułce”.

Intel udostępnia bezpłatne narzędzie do nadzorowania, optymalizowania i analizowania parametrów dysków talerzowych i SSD.Kliknij, aby powiększyćIntel udostępnia bezpłatne narzędzie do nadzorowania, optymalizowania i analizowania parametrów dysków talerzowych i SSD.