Straciłeś hasło? Nie ma problemu!

Jak sprawdzić, czy twoje hasła są bezpieczne? Co począć, gdy zdarzy ci się zapomnieć jedno z nich? To tylko dwa z wielu pytań, na które odpowiada nasz poradnik z zakresu haseł i kont w serwisach internetowych.

Tytułem wstępu należy nadmienić, że wskazówki zamieszczone w poniższym materiale nie służą do tropienia ani przechwytywania haseł, aby za ich pomocą dostawać się do cudzych danych. Chcemy ci tylko podpowiedzieć, jak odzyskać dostęp do swoich danych zgromadzonych w zaszyfrowanych urządzeniach i kontach serwisów internetowych, gdy zdarzy ci się zapomnieć hasło.

Jak się okazuje, nie jest to wcale takie mało prawdopodobne. Podobno nie jeden użytkownik miał problemy z zalogowaniem się w systemie Windows po powrocie z dwutygodniowego urlopu. Nie mówiąc o rozpakowaniu zaszyfrowanych przed laty archiwów ZIP lub wchodzeniu na konta internetowe, których nazbierało się tak wiele z biegiem czasu. Nic dziwnego, że użytkownicy, którzy nie używają tego samego hasła do wszystkich zabezpieczeń (zdecydowanie odradzamy stosowania tej praktyki), potrzebują od czasu do czasu pomocy w przywracaniu bądź resetowaniu haseł.

Zobacz również:

Hasła – stopień bezpieczeństwa, ryzyko złamania i szczypta teorii

Bezpieczeństwo, które zapewniają hasła, i związane z nim ryzyko złamania kodów dostępu to niezwykle skomplikowane zagadnienia. Teoria teorią, a ogromny rozwój technologiczny w ostatnich latach bardzo znacząco wpłynął na prawdopodobieństwo przechytrzania zabezpieczeń hasłowych w celu przechwytywania wrażliwych danych, kont w sklepach internetowych lub cyfrowych tożsamości użytkowników. Długie i złożone hasło zapewnia tylko pozorne bezpieczeństwo – w dalszej części materiału objaśnimy, dlaczego.

Z jednej strony moc obliczeniowa stosunkowo niewielkiego klastra komputerowego (grupy połączonych ze sobą komputerów w celu uzyskania wysokiej wydajności), który dysponuje zaledwie dwoma tuzinami kart graficznych, jest tak duża, że potrafi on w ciągu kilku godzin złamać hasło składające się z ośmiu znaków przez zwyczajne wypróbowywanie wszystkich możliwych kombinacji znaków. Można pokusić się o kontrargument, iż zwiększenie długości hasła prowadzi do pomnożenia liczby prób wymaganych do jego ustalenia, co znacznie przedłuża czas takich ataków siłowych.

Choć to prawidłowe założenie, sprawdza się tylko w teorii. Cyberprzestępcy już jakiś czas temu przerzucili się na inne metody łamania haseł. Nawet bazy skrótów znane pod pojęciem tęczowych tablic, które gromadzą wartości haszowania w celu skracania czasu ustalania haseł, przechodzą powoli do lamusa.

W minionych latach dochodziło wielokrotnie do kradzieży danych osobowych i haseł gromadzonych przez korporacje. Cyberprzestępcy uwzględnili wzorce stosowane przez użytkowników w plikach słownikowych służących do przeprowadzania ataków.Kliknij, aby powiększyćW minionych latach dochodziło wielokrotnie do kradzieży danych osobowych i haseł gromadzonych przez korporacje. Cyberprzestępcy uwzględnili wzorce stosowane przez użytkowników w plikach słownikowych służących do przeprowadzania ataków.

Hasła – listy kodów dostępu

Przede wszystkim za sprawą licznych włamań do kont w serwisach online, które miały miejsce w ostatnich latach, jest obecnie dostępna publicznie ogromna liczba powszechnie stosowanych haseł. W wyniku wspomnianych włamań doszło do kradzieży danych milionów klientów. Niektóre kody dostępu były przechowywane w jawnej postaci i zostały opublikowane w internecie lub stały się przedmiotem transakcji finansowych.

Dysponując taką bazą haseł, wystarczy połączyć ją z wielojęzycznymi słownikami, aby przeprowadzać skuteczne ataki na zabezpieczenia hasłowe. Przetworzenie kilku milionów słów trwa przecież znacznie krócej niż sekwencyjne wypróbowywanie biliarda możliwych kombinacji znaków. Jednak na tym nie koniec, bo listy kodów dostępowych skradzione przez cyberprzestępców obnażają najnowsze wzorce tworzenia haseł. Wprawdzie najprostsze rozwiązania takie jak password, 1234... czy imiona partnerów, dzieci lub zwierząt domowych nie są już stosowane tak często jak dawniej, lecz proste podmienianie zwyczajnych słów i używanie szablonów jest nadal na porządku dziennym. Dużą popularnością cieszy się np. metoda zastępowania liter wg wzoru stosowanego w slangu Leet speak. I tak na przykład, słowo kalkulatorek przeistacza się w nieco bardziej skomplikowane k4lkul470r3k. Niektórzy użytkownicy uzupełniają utworzone w ten sposób hasło w nazwę portalu lub domeny. Takie kody dostępu nie zapewniają jednak należytego bezpieczeństwa, bo od dawna figurują w plikach słownikowych krążących w internecie.

Na domiar złego jest wiele rozwiązań sprzętowych, których zabezpieczenia pozostawiają wiele do życzenia. Na przykład starsze wersje Androida blokują ekran dopiero po pięciu nieudanych próbach wpisania kodu. Podjęcie kolejnych prób jest możliwe już po upływie 30 sekund. Gdyby zautomatyzować ten proces, odgadnięcie czterocyfrowej sekwencji cyfr zajęłoby nie więcej niż 17 godzin. W cenie 35 euro (ok. 150 zł) można nabyć specjalny pendrive, USB Rubber Ducky, który wykona to zadanie. Zabezpieczenie poprawiono dopiero w najnowszej wersji Androida (Marshmallow). Znacznie bezpieczniejsze w tej kwestii okazują się systemy iOS i Windows Phone.

Urządzenie USB Rubber Ducky jest wykrywane jako klawiatura. Za jego pomocą można dokonywać ataków na komputery, tablety i smartfony.Kliknij, aby powiększyćUrządzenie USB Rubber Ducky jest wykrywane jako klawiatura. Za jego pomocą można dokonywać ataków na komputery, tablety i smartfony.

Hasła – hasła do kont w serwisach online

Powyżej przedstawiliśmy niektóre z zakulisowych informacji dotyczących haseł i metody atakowania zabezpieczeń hasłowych. Metody definiowania i zapamiętywania bezpiecznych kodów dostępu opisujemy w oddzielnej ramce. Pozostaje kwestia resetowania haseł. Czynność ta jest często konieczna w wypadku kont w serwisach online'owych – na szczęście można ją wykonać bardzo łatwo. W zasadzie każdy serwis taki jak sklep internetowy, portal społecznościowy lub forum tematyczne oferuje możliwość odzyskania dostępu do konta na podstawie adresu e-mailowego pozostawionego przez użytkownika. System automatycznie wysyła wiadomość do właściciela konta, która zawiera specjalny odnośnik. Klikając go, użytkownik może zdefiniować nowe hasło dostępu do serwisu. To unaocznia, jak ogromne znaczenie ma ochrona skrzynki pocztowej. Gdy agresorowi udaje się zdobyć hasło do poczty elektronicznej swojej ofiary, może użyć funkcji resetowania hasła, aby dostać się do wszystkich serwisów internetowych zarejestrowanych z danego adresu e-mailowego. Dlatego należy w szczególnym stopniu dbać o bezpieczeństwo skrzynki pocztowej.

Oprócz funkcji resetowania haseł jest jeszcze kilka rozwiązań awaryjnych dla zapominalskich. Należą do nich m.in. generowanie kodu zabezpieczającego za pomocą aplikacji lub dosyłanie hasła w wiadomości SMS. Są to sposoby niezależne od komputera i internetu. Google i inne portale pozwalają nawet stosować takie uwierzytelnianie dwuetapowe jako domyślną metodę logowania. Włącza się je i konfiguruje z poziomu ustawień konta. Za to pytania pomocnicze nie zapewniają w gruncie rzeczy prawie żadnej ochrony przed nadużyciem konta. W ramach takiego zabezpieczenia użytkownik ma np. podać swoje ulubione danie, imię matki bądź adres szkoły podstawowej, do której uczęszczał. Przy założeniu, że właściciel konta odpowiedział na nie zgodnie z prawdą, pytania są niewiele warte, bo odpowiedzi można łatwo pozyskać drogą inżynierii społecznej (social engineering).

Z jednej strony można bez trudu resetować, a zarazem „łamać” kody dostępu do serwisów internetowych, z drugiej strony operatorzy tych portali bardzo szybko wykrywają zorganizowane ataki, bo są przeprowadzane za pośrednictwem ich infrastruktury sprzętowej. Takiej przewagi nie ma w wypadku ataków dokonywanych w trybie offline. Znacznie większe niebezpieczeństwo grozi, gdy cyberprzestępcom udaje się wedrzeć do systemów informatycznych operatorów i przechwycić dane klientów. Wówczas mogą atakować niepostrzeżenie, narażając internautów na duże szkody. Mają wszystko, co im potrzebne, a na dodatek nie muszą się nawet spieszyć.

Hasła – dostęp do komputerów z Windows lub Mac OS

Nie wpadaj w panikę, gdy zdarzy ci się zapomnieć hasła do konta w Windows. Odzyskasz dostęp do systemu bez konieczności używania narzędzi do łamania haseł. Cała operacja jest nieco ryzykowna, lecz zajmuje tylko od kilku do kilkunastu minut. Działa nawet w Windows 10. Poszczególne czynności opisujemy szczegółowo w oddzielnej ramce.

Przywracanie dostępu do konta Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 – bez płyty instalacyjnej

Gdy pojawi się ekran logowania, wyłącz komputer, naciskając wyłącznik z tyłu obudowy lub wyciągając wtyczkę z gniazda zasilania. Uwaga! Redakcja nie przejmuje odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia. Zamiast opcji Uruchom system Windows normalnie wskaż opcję Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia (zalecane). Poczekaj, aż system upora się z wczytywaniem danych. Windows zapyta, czy chcesz odzyskać system za pomocą funkcji przywracania. Kliknij wówczas przycisk Anuluj. System rozpocznie czynności naprawcze. Po kilku minutach w dole ekranu pojawi się pole listy Pokaż szczegóły problemu. Rozwiń je i przewiń do samego dołu.

Kliknij odnośnik X:\windows\system32\pl-PL\erofflps.txt, aby przywołać edytor tekstowy. W oknie edytora wskaż menu Plik | Otwórz i przeskocz do katalogu \windows\system32 na partycji systemowej C:.

W prawym dolnym narożniku jest pole listy z zaznaczoną domyślnie opcją Dokumenty tekstowe (*.txt). Zaznacz w nim opcję Wszystkie pliki (*.*). Zaznacz plik Utilman.exe, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Zmień nazwę. Tymczasowo zmień nazwę pliku, np. na Utilman1.exe. W podobny sposób zamień nazwę pliku Cmd.exe na Utilman.exe. Kliknij przycisk Anuluj, po czym zamknij okna edytora i narzędzia naprawy systemu.

Gdy potwierdzisz przyciskiem Zamknij, nastąpi restart systemu. Na ekranie pojawi się ekran logowania. Kliknij wówczas ikonę Ułatwienia dostępu w prawym dolnym narożniku. Ujrzysz okno wiersza poleceń. Wpisz w nim net user [nazwa_konta] *, zastępując zmienną [nazwa_konta] właściwą nazwą. System poprosi o wprowadzenie i powtórzenie nowego hasła. Naciśnij wtedy klawisz [Enter]. Zamknij okno konsoli tekstowej. Teraz możesz zalogować się bez wpisywania hasła. Pamiętaj jednak, aby opatrzyć dane konto nowym hasłem.

W podobny sposób możesz zdefiniować nowe hasło dostępu do Windows, zastępując tymczasowo plik Utilman.exe konsolą Cmd.exe z poziomu płyty instalacyjnej. Jest to mniej ryzykowna operacja. Dokładny opis zamieszczamy w artykule „Windows 7 – Ponowne ustawianie zapomnianego hasła”. Zauważ, że w Windows 10 możesz kliknąć ikonę Ułatwienia dostępu (w prawym dolnym narożniku) zamiast naciskać klawisze [Windows U]. W razie kłopotów z rozruchem systemu z płyty instalacyjnej Windows wyłącz funkcję Secure Boot i/lub Fast Boot w menu konfiguracyjnym BIOS/UEFI. Jeśli nie masz do dyspozycji instalacyjnego krążka Windows, możesz odzyskać dostęp do systemu za pomocą płyty ratunkowej Trinity Rescue Kit zawierającej zewnętrzny system operacyjny. Tę metodę resetowania hasła przedstawiliśmy w artykule „Resetowanie hasła logowania Windows”. Znacznie trudniej odzyskać dostęp do konta w Viście i Windows XP, bo w tych wersjach systemu Microsoft zastosował inne rozwiązanie przechowywania haseł. W tych edycjach Windows nie obejdziesz się bez specjalnych narzędzi do łamania haseł takich jak ophcrack czy Offline NT Windows Password & Registry Editor. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Brak dostępu – problemy z hasłami”.

Gdy zechcesz dokonać zmian w ustawieniach BIOS-u, możesz pozbyć się hasła broniącego dostępu do menu konfiguracyjnego, przestawiając zworkę Clear CMOS na płycie głównej (patrz instrukcja). Jednak w większości wypadków wystarczy skorzystać z domyślnych haseł definiowanych przez producentów płyt głównych i komputerów.

Google i wiele innych serwisów internetowych oferują możliwość ochrony konta za pośrednictwem pomocniczego numeru telefonu lub adresu e-mail.Kliknij, aby powiększyćGoogle i wiele innych serwisów internetowych oferują możliwość ochrony konta za pośrednictwem pomocniczego numeru telefonu lub adresu e-mail.

Użytkownicy komputerów z systemem Mac OS mają kilka sposobów na odzyskanie dostępu do konta, gdy zapomną hasło. Pierwszy jest najłatwiejszy, lecz najmniej bezpieczny. Wystarczy umieścić przezornie hasło w podpowiedzi. Po trzech nieudanych próbach wprowadzenia hasła pojawi się na ekranie. Jednak w ten sposób uzyskasz dostęp do konta nie tylko ty, lecz w zasadzie każdy – także osoby, które nie powinny dostać się do twoich danych. Jeśli pamiętasz swój identyfikator Apple ID i włączyłeś uprzednio opcję Pozwalaj Apple ID zerować to hasło, możesz zresetować hasło właśnie w ten sposób. Trzecią metodę mogą zastosować także osoby niepowołane, pod warunkiem że znają krótką nazwę konta. Po uruchomieniu systemu w trybie pojedynczego użytkownika (po usłyszeniu gongu startowego naciśnij i przytrzymaj klawisze [Command S]) wpisz w wierszu poleceń

mount -uw /

Następnie wprowadź polecenie

launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.opendirectoryd.plist

aby uruchomić usługę systemową Open directory. Teraz wpisz

passwd [username]

zastępując zmienną [username] skróconą nazwą konta. System poprosi o podanie nowego hasła. Potem możesz zrestartować system poleceniem reboot. Czynność tę mogą wykonać także osoby postronne, więc nie należy obierać zbyt oczywistej nazwy konta.

Czwarty sposób odzyskiwania hasła wymaga posłużenia się partycją ratunkową. Uruchom system z tej partycji, przytrzymując naciśnięte klawisze [Command R]. Następnie przywołaj program Terminal i wpisz w nim polecenie resetpassword. Teraz wystarczy wskazać żądaną partycję i konto użytkownika, aby ustawić nowe hasło. Również tę metodę mogą zastosować osoby trzecie. Dlatego zaleca się szyfrować wrażliwe dane funkcją FileVault – przede wszystkim w komputerach przenośnych. Gdy ulegnie utracie hasło deszyfrujące, możesz odzyskać zabezpieczone zasoby danych tylko za pomocą tzw. klucza odzyskiwania. Trzeba go utworzyć, konfigurując szyfrowanie dysku.

Urządzenia przenośne z systemem Android można odblokowywać stosunkowo łatwo za pomocą funkcji zdalnego instalowania aplikacji. Funkcja ta bywa nieoceniona, gdy użytkownik zapomni kod blokady ekranu.Kliknij, aby powiększyćUrządzenia przenośne z systemem Android można odblokowywać stosunkowo łatwo za pomocą funkcji zdalnego instalowania aplikacji. Funkcja ta bywa nieoceniona, gdy użytkownik zapomni kod blokady ekranu.

Hasła – dostęp do urządzeń przenośnych

Gdy stracisz dostęp do konta w urządzeniu przenośnym, wcale nie musisz go resetować, godząc się na utratę wszystkich danych. Mając dostęp do konta Google, możesz skorzystać w pececie z aplikacji do odblokowywania ekranu blokady – tak jak jest to możliwe w wypadku pozostałych aplikacji. Bezpłatna aplikacja tego typu do smartfonów z Androidem to [Free] Screen UnLock/Lock. Ponadto jest dostępna komercyjna aplikacja Screen Lock Bypass Pro w cenie 13,20 zł. Obie aplikacje są bardzo łatwe w obsłudze. Nieco więcej wysiłku wymaga usuwanie blokady poleceniem Android Debug Bridge. Tę i inne metody pozbywania się blokady opisaliśmy w obszernym poradniku „Odblokowywanie smartfona”.

Użytkownicy nieodblokowanego iPhone'a (a więc bez tzw. jailbreaka) mają do dyspozycji tylko metody proponowane przez producenta. Oprócz nich nie ma żadnych sztuczek, które pomogłyby usunąć blokadę ekranu. Można przynajmniej przywrócić sporządzoną uprzednio kopię zapasową poprzez iTunes, więc nie trzeba konfigurować wszystkiego od nowa, jak ma to miejsce przy użyciu trybu awaryjnego.

Smartfony z Windows Phone można zdalnie resetować, a nawet usuwać ich zawartość. Alternatywnie można uzyskać podobny efekt, naciskając określoną sekwencję klawiszy. Tak czy inaczej, musisz pogodzić się z utratą wszystkich danych zgromadzonych w pamięci smartfona.

Bezpieczne hasła – jak definiować i zapamiętywać

Zarządzanie bezpiecznymi hasłami nie jest wcale takie łatwe. Odradza się stosowania tego samego hasła do różnych zabezpieczeń, bo w razie przejęcia go przez cyberprzestępców uzyskają dostęp do wszystkich serwisów i zasobów. Proste frazy, cytaty i podobne elementy opatrzone kombinacjami cyfr widnieją w plikach słownikowych, które krążą w internecie i znacznie skracają czas wymagany do przechytrzenia zabezpieczenia. Większe bezpieczeństwo zapewnia uwierzytelnianie dwuetapowe.

Menedżery haseł, a więc programy, które przechowują bazy haseł w zaszyfrowanej postaci, są bardzo wygodne, bo wymagają zapamiętania tylko jednego kodu dostępu. Jednak okazują się bezradne w obliczu trojanów lub keyloggerów, które odnotowują wszystkie naciśnięcia klawiszy. Ryzykowne bywa także przenoszenie danych na dysk wirtualny w internecie, aby były zewsząd dostępne. W ten sposób powierzasz swoje dane obcemu serwisowi.

Dość bezpiecznym sposobem jest stosowanie przekształconych haseł w poszczególnych serwisach internetowych. Wymyśl hasło o długości 10 znaków składające się z małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, np. aT>9§Rp3;E. Wprawdzie jest trudne do zapamiętania, za to bezpieczne. Zależnie od potrzeb możesz modyfikować to hasło podstawowe wg określonego wzorca. Na przykład opatruj je dwoma ostatnimi literami serwisu internetowego lub aplikacji, w której ma być zastosowane. Oprócz tego możesz dołączyć długość nazwy pomniejszoną lub powiększoną o określoną liczbę. Metoda wydaje się skomplikowana, lecz wcale nie jest.

Nasz przykładowy kod zmodyfikowany na potrzeby serwisu Google miałby postać aTL>9§Rp34e;E. Dwie ostatnie litery nazwy (a więc l i e) wstawiliśmy jako trzecią od początku i od końca. Oprócz tego umieściliśmy w haśle liczbę 4 – długość słowa Google, czyli 6, minus umowną liczbę 2. Przekształcony w podobny sposób kod do serwisu Paypal to aTA>9§Rp34l;E.

Gdy hasło podstawowe służące do tworzenia takich mutacji zawiera cyfry i znaki specjalne, nie można nic wywnioskować ze znaków dodanych przez użytkownika. Kod wydaje się być losowym ciągiem znaków. Zatem nawet gdyby ktoś przechwycił hasło, nie uda mu się zrekonstruować kodów dostępu do innych serwisów, usług ani aplikacji. Znając hasło zalążkowe i reguły jego uzupełniania, właściciel może za to szybko odtwarzać pełne hasła. Większe ryzyko grozi tylko w sytuacji, gdy cyberprzestępcy wykradną kilka twoich haseł. Wówczas mogą wykryć w nich pewne wzorce i użyć ich do odgadnięcia pozostałych kodów dostępu.