Tankowanie zamiast kartridżów - Epson ITS zmienia świat druku

Za dwa lata Epson zamierza osiągnąć ok. 20-procentowy udziału w rynku urządzeń atramentowych w Polsce w ujęciu ilościowym oraz ok. 30-procentowy w ujęciu wartościowym, w stosunku do obecnych 10% i 20%. Lokomotywą wzrostu będzie wzrost zapotrzebowania na urządzenia z ITS (Ink Tank System) w różnych segmentach rynku. Czym jest ITS i dlaczego może zmienić układ sił wśród producentów drukarek?

Jedną z najnowszych wprowadzonych przez Epsona innowacji w świecie druku jest ITS (Ink Tank System – czyli zestaw tanich w eksploatacji i łatwych do uzupełniania zewnętrznych pojemników z tuszem). Ów system jest dostępny w 15 modelach z oferty Epsona, z których aż 6 przeznaczonych jest dla użytkowników domowych. ITS jest na tyle wydajnym rozwiązaniem, że w przypadku większości klientów dostarczany wraz z nową drukarką zestaw tuszów starcza na nawet… dwa lata drukowania. Co ważne, także późniejsze dokupowanie atramentu nie wiąże się ze znacznymi wydatkami.

Kliknij, aby powiększyć

Ta technologia okazała się prawdziwym „game changerem” – dzięki nim druk atramentowy znów stał się nie tylko najdoskonalszy i najwygodniejszy, ale również najtańszy, bo koszt strony tekstu to mniej niż 1 grosz, zaś druk kolorowy wynosi mniej niż 2 gr. Rodzina ITSowych urządzeń z serii L8xx dedykowana jest do druku fotograficznego. Drukowane na nich prace nie tylko zachwycają jakością, bo stosując dodatkowe atramenty Light Cyan i Light Magenta uzyskano doskonałą jakość barwnych przejść, ale również eliminują barierę cenową – za odbitkę 10x15 cm zapłacimy jedynie ok 16 gr.

Zobacz również:

Atutem ITS jest również prostota obsługi – użytkownik musi tylko co jakiś czas uzupełnić pojemnik z tuszem, nie ryzykuje przy tym pobrudzenia się tonerem z „laserówki” (kto miał „przyjemność” wysypać zawartość, ten wie, jaki to kłopot). Oprócz świetnej ceny technologia ITS bazująca na sprawdzonych w profesjonalnych rozwiązaniach wielkoformatowych głowicach Micro Piezo. Pozwala to eksploatować je przez długie lata przy zachowaniu niezmiennej, bardzo wysokiej jakości wydruków.

Rosnącą popularność ITS widać gołym okiem, w momencie premiery technologii w roku 2013 do sprzedaży wprowadzono trzy urządzenia, dziś - po trzech latach – ta liczba jest pięciokrotnie większa i obecnie dostępnych jest 15 urządzeń. W ofercie dostępne są zarówno kolorowe drukarki domowo-biurowe (modele Epson L120, L130, L310, L1300), kolorowe urządzenia wielofunkcyjne (modele L455, L565, L655, L220, L365), jak i cztery modele drukarek fotograficznych. Są to urządzenia Epson L850, L805, L810 i L1800 korzystające z rozszerzonej o barwy Light Magenta (jasnopurpurowy) i Light Cyan (jasnoturkusowy) sześciobarwnej palety. Do druku „mono” dokumentacji w małych biurach doskonale sprawdzą się drukarka Epson M100, M105 czy „kombajn” M200.

Kliknij, aby powiększyć

Jednym z ciekawszych modeli jest niedawna premiera L665 – profesjonalnego urządzenia wielofunkcyjnego z ITS dla biznesu oferującego druk dwustronny oraz szybkość rzędu 33 stron na minutę czy wielkoformatowe L1300 i L1800. Kolejne nowości, które wprowadzą innowacyjne funkcje oraz zastąpią starsze modele poznamy już wkrótce.

W trakcie spotkania prasowego firmy Epson, przedstawiciel firmy zapowiedział, że za dwa lata Epson zamierza osiągnąć ok. 20-procentowy udziału w rynku urządzeń atramentowych w Polsce w ujęciu ilościowym oraz ok. 30-procentowy wartościowo, w stosunku do obecnych 10% i 20%. Lokomotywą tego wzrostu będzie wzrost zapotrzebowania na urządzenia z ITS w różnych segmentach rynku. Szacuje się, że w ciągu dwóch lat ta klasa sprzętu osiągnie ok. 15%. polskiego rynku urządzeń atramentowych (ilościowo).