Zmiany w Solarisie trochę później

Sun Microsystems opóźnił udostępnienie dwóch nowych, ważnych funkcji systemu Solaris. Najprawdopodobniej ich finalne wersje będziemy mogli ujrzeć dopiero w przyszłym roku.
Jedną z nowych funkcji jest ZFS (Zettabyte File System) - nowy system plików, który zapewnić ma lepszą wydajność, stabilność, a także pozwolić na zwiększenie pojemności systemów plików. Druga to Janus - środowisko pozwalające na uruchamianie niezmodyfikowanych aplikacji linuksowych. Obie funkcje mają uatrakcyjnić system i uczynić go bardziej konkurencyjnym. Sun wielkie nadzieje wiąże szczególnie z Janusem, który ma sprawić, że Solaris stanie się prawdziwą alternatywą dla systemów takich jak na przykład Red Hat Enterprise Linux i pozwoli na łatwą migrację z systemów linuksowych na system Suna.

Najprawdopodobniej nie ujrzymy ich jednak przed rokiem 2006. Pierwsze plany mówiły o udostępnieniu Janusa z pierwszą wersją Solarisa 10 lub bardzo krótko po jego premierze w styczniu tego roku, natomiast ZFS miał się pojawić w drugiej połowie bieżącego roku. Niestety, premiery opóźniły się i finalne wersje obu produktów ujrzymy dopiero w przyszłym roku - chociaż, jak zapewnia Chris Ratcliffe, odpowiedzialny za marketing systemu Solaris, ich testowe wersje będą dostępne wcześniej. Nowy system plików znajduje się obecnie w fazie beta testów i będzie można go wypróbować poprzez program Solaris Express już pod koniec bieżącego roku. Natomiast wersja testowa Janusa powinna się pojawić już niedługo, dając tym samym klientom możliwość zapoznania się z jego możliwościami oraz zgłaszania wszelkich uwag.

Więcej informacji o ZFS

Więcej informacji o Janusie
Tagi: sun, solaris, zdf, janus
Ocena:
Twoja ocena:

Komentarze

Polecane

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »