Kopiowanie filmów DVD

Posiadacze dużych kolekcji filmów na płytach DVD teoretycznie nie muszą się obawiać o stan swoich ulubionych tytułów. Nośniki optyczne stanowią dużo bardziej trwały format przechowywania danych, niż popularne kiedyś kasety VHS. Jest tak jedynie w teorii, bowiem płyty nie niszczą się w odtwarzaczu, ale w czasie wkładania i wyjmowania z pudełek, przenoszenia w miękkich kopertach lub w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z nimi. Na szczęście jest na to rada - prawa autorskie dopuszczają utworzenie kopii bezpieczeństwa, dzięki której wydane kiedyś kilkadziesiąt złotych na oryginalny film nie przepadnie. Prezentujemy proste i funkcjonalne programy do tworzenia kopii płyt DVD-Video oraz sposób, w jaki można pozbyć się z nich zbędnych dodatków - reklam, zwiastunów, ostrzeżeń o prawach autorskich. Kolegom można przecież pożyczyć specjalnie przygotowaną kopię, a oryginał będzie bezpiecznie stał na półce przez bardzo długi czas.

Jeżeli nie wierzycie, spróbujcie nowiutką płytę pożyczyć 5 osobom - zdziwicie się jak można porysować płytę w ciągu zaledwie miesiąca! W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się standardowi płyt z filmami. Najpopularniejszym obecnie jest oczywiście DVD-Video, który składa się z takich elementów jak system plików (najczęściej ISO 9660), rozmieszczenie plików na dysku czy format zapisu wideo i dźwięku. Do kompresji obrazu wykorzystywany jest format MPEG-2, który choć powoduje straty jakości obrazu, to jest wciąż bardzo dobrej jakości. Dźwięk może być zapisany jako nieskompresowany (PCM), Dolby Digital (AC-3), MPEG2-audio lub połączony z obrazem w plikach VOB.

Na zwykłej płycie można zapisać kilka godzin filmu w wysokiej rozdzielczości, kilka niezależnych od siebie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych, skalować obraz (4:3 i 16:9), dodać kilkadziesiąt napisów, różne ustawienia kamery itd. Nie należy zapominać o takich udogodnieniach jak menu startowe, wybór scen i tytułów.

Zobacz również:

Kiedy otworzymy płytę DVD-Video przy pomocy np. Eksploratora Windows (może to być oczywiście dowolny inny menedżer plików) zobaczymy dwa katalogi - AUDIO_TS oraz VIDEO_TS. Ten pierwszy będzie najprawdopodobniej pusty, natomiast drugi zawiera dużo plików. Przez tę ilość na początku ciężko dojść, który jest do czego. Do tego artykułu posłużyliśmy się płytą DVD dołączaną do jednego z kolorowych czasopism. Zawierała ona dwa odcinki serialu - czyli dwa filmy. Na ilustracji widać zawartość drugiego katalogu (VIDEO_TS) - znajdują się tam aż 22 pliki z różnymi rozszerzeniami. Aby ułatwić sobie zadanie przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Zawartość płyty widziana w programie Windows Media PlayerKliknij, aby powiększyćZawartość płyty widziana w programie Windows Media PlayerSpis plików w katalogu VIDEO_TSKliknij, aby powiększyćSpis plików w katalogu VIDEO_TSW katalogu znajdują się pliki z trzema rozszerzeniami:

- VOB - zawierające film, dźwięk oraz napisy;

- IFO - pliki informacyjne, zawierające dane o rozdziałach, ścieżkach dźwiękowych;

- BUP - kopia zapasowa pliku IFO.

Gdy wszystkie pliki posortowane są według nazw, widać, że każdy tworzy grupę, o tej samej nazwie. Tworzą one Tytył lub tzw. Titleset, który stanowi pewną całość. Na opisywanej płycie jest takich grup pięć. Jedna z nich jest główną (VIDEO_TS), co oznacza, że jest odtwarzana przez programowe i stacjonarne odtwarzacze DVD jako pierwsza. Znajduje się tam najczęściej informacja o prawach autorskich i szczegółowa lokalizacja pozostałych plików.

Pozostałe grupy zawierają filmy oraz menu. Film łatwo jest rozpoznać, bo jego plik VOB zajmuje dużo miejsca - w tym przypadku ponad 1 GB. Każdy odcinek został podzielony na dwie części (prawdopodobnie dlatego, aby uniknąć problemów w systemie plików Windows). Oczywiście na innych płytach DVD, mniejsze pliki VOB zawierać mogą alternatywne zakończenia, wywiady, sceny z kręcenia filmu, itp.

Całkiem proste, ale...

Teoretycznie można byłoby przekopiować wszystkie dane na dysk twardy, a następnie nagrać je z powrotem na płytę DVD-R, ale jest kilka "ale". Po pierwsze nowe płyty zawierają bardzo skomplikowane zabezpieczenia chroniące treść przed nielegalnym kopiowaniem i rozpowszechnianiem, po drugie dyski dwuwarstwowe nie zmieszczą się na płycie zwykłej płycie DVD-R, a na koniec warto się zastanowić czy rzeczywiście zwiastuny, reklamy, ostrzeżenia o prawach autorskich, japoński lub bułgarski dubbing są niezbędne przy oglądaniu ulubionego filmu? Należy uważać jednak na prawa autorskie, ponieważ producenci przeważnie nie zezwalają na edycję lub poprawki materiału zawartego na nośniku.

DVD Shrink

Kliknij, aby powiększyćBezpłatna aplikacja służąca do wykonywania kopii zapasowych płyt DVD. Program zapisuje zawartość płyty w postaci plików na lokalnym dysku twardym, które można następnie nagrać na płytę DVD, przy wykorzystaniu dowolnego, zewnętrznego programu do nagrywającego. DVD Shrink znakomicie radzi sobie z zaszyfrowanymi dyskami, dzięki czemu można skopiować nawet zabezpieczone DVD. Co więcej, aplikacja nieco kompresuje zawartość oryginalnej płyty, aby zmieściła się bez żadnych problemów na nowym nośniku.

Kiedy użytkownik zdecyduje się na skopiowanie całej płyty (bez jakichkolwiek zmian) wystarczy, że na pasku narzędzi wciśnie przycisk backup, a program poprosi o wskazanie miejsca na dysku i po kilkudziesięciu minutach proces dobiegnie końca. Wtedy wystarczy foldery zapisać dowolnym programem na płytę DVD (np. Nero). Natomiast w przypadku edycji płyty (re-authoringu) narzędzie to nie sprawdza się zbyt dobrze. W przypadku opisywanej płyty bez problemu można było wyodrębnić same odcinki serialu, dzięki czemu można było zaoszczędzić 50 MB miejsca oraz pozbyć się wszystkich dodatków, ale jednocześnie pozbawiliśmy płyty wszystkich menu, rozdziałów itd. Teoretycznie można się bez nich obejść, jednak przydałby się moduł do tworzenia własnych menu.

18 komentarze

Dodaj komentarz

Diz

10-07-2014 13:56

A może tak jakby w DVD Shrink warto ustawić ,,Bez kompresji''? Wtedy kopiuje on oryginalny strumień wideo i audio. Normalnie to ten program kompresuje film specjalnie na potrzeby DVD 4,7 gb...

alo

04-11-2013 21:51

dobre to jest

serafin36

29-08-2013 11:04

...to wszystko co sie tu pisze , to .....jest do chrzanu.

lady44

08-07-2011 20:27

Bardzo dobry program szybko kopiuje i jednocześnie nagrywa.Polecam ten program DVD Shrink

dvd_maniak

14-06-2007 20:15

moj problem..robie krok po kroku co jest napisane ale gdy dochodze juz do funkcji backup..to jest chwila zwieszki i program sie wykancza i nie mam jak tego zapisac..czy robie cos nie tak? jak zrobic zeby skopiowac do konca film? prosze o odpowiedz

ddMON

19-01-2007 11:58

No i gitara! Jednak o tym, że po przekopiowaniu np. części Main, tracimy całe menu płyty lub zostaje ono przerobione na np. kilkanaście wkurzających klipów, to należało wspomnieć. DVDShrink jest OK ale jego piętą achillesową jest niestety brak jakiegokolwiek authoringu. Jeżeli ta opcja zostanie do niego zaimplementowana, to zostanie the beściakiem w kategorii prostych i dobrych. Pozdrowienia dla redakcji!

wooo

24-12-2005 11:25

JESTEŚCIE NAJLEPSI

Redakcja

19-12-2005 11:07

Szanowny użytkowniku ps - być może newsy główne na PC World Komputer ukazują się później, ale staramy się dostarczyć naszym czytelnikom w miarę pełny obraz tematu i dlatego czekamy do ostatniej chwili na komentarze ekspertów, maksymalnie rozszerzamy informację (dodajemy grafiki, ramki, itp.). Piątkowy tekst "Kopiowanie filmów DVD" ma ponad 15 tysięcy znaków, a jednocześnie kilkanaście zdjęć i przypiętych programów. Prosimy w związku z tym o wyrozumiałość, bo nie robimy tego dla siebie, ale właśnie dla naszych drogich czytelników.

nick...

27-12-2012 08:57

Jakiej polskiej racji stanu? Bo na chwlie obecna cos takiego nie istnieje - jest tylko banda slugusow ktora trzyma wszystkim dookolapalec prosto w ... no niewazne gdzie ;)Pamietam jak dzisiaj wypowiedz Jarka o tym, ze niemcy wybili nam wyborcow ;) Na angielskich portalach troche sobie z tego zartowali, ale tez padaly uwagi "a czemu nasi przywodcy nie potrafia tak powiedziec?". Europa staje sie powoli socjalistyczna republika.A co do awanturnictwa - z przyczyny tak prozaicznej jak wirtualne zloze ropy angole prawie skoczyli ameryce poludniowej do gardla. I nikt jakos sie tego nie wstydzi. Nie mowiac juz co wyrabiaja amerykanie w imie wlasnej racji stanu. O wlasne interesy trzeba walczyc, niestety niektorzy preferuja wiernopoddancza postawe - a nuz pan rzuci psu jakis ochlap.pozdrawiam

ps

19-12-2005 10:09

Dzień się zaczął bardzo dawno, zaraz będzie południe a szanowna Redakcja ma "temat dnia" jeszcze z zeszłego tygodnia. Buahahaha. I tak jest co dzień. Gratuluje profesjonalizmu. Może tytuł rubryki zmienic (np. Temat wczorajszego dnia) i bedzie po sprawie skoro się nie wyrabiacie?

babbaryłło

18-12-2005 20:43

M***13 jest agentem z kosmosu sprzedającym na Ziemi kurczaki mutanty bez certyfikatu Ministerstwa. Kurczaki są fatalne, mają tylko jedną nogę i wciąż grają na okarynie. Jak nie wierzycie, sprawdźcie w TESTACH JAKOŚCI (i tu nie podam ani w jakich testach, ani jaki program jest lepszy). To się nazywa rzetelność oceny. Pozdrawiam P.S. Ehehehehehe ;)

maclav13

17-12-2005 23:33

Ehehehehehe dobre sobie. A testy JAKOŚCI tak przerobionego filmu to gdzie? a? No bo w testach jakościowych, ekhm, dvd shrink jest np. na ostatnim miejscu.

MotU

17-12-2005 21:43

Zabrakło ShrinkTo5 http://www.shrinkto5.com/

talus

17-12-2005 08:03

a czy modyfikacja zawartości płyty nie jest już łamaniem praw autorskich? ...taka kopia powinna być 1:1

robcio

17-12-2005 02:14

Autor - jezu - czy w tak krotkim tekscie musi byc tyle bledow?? Nie mozesz przeczytac tego, co napisales, zrobic korekte i oddac do "druku"? Co z tego, ze artykul pozyteczny, jak polszczyzna okropna? :PPPP

fredek

16-12-2005 22:57

Brawo, wartościowy i ciekawy artykuł :)

nick...

09-03-2013 03:55

Nie amazon uk ma osonby program partnerski. Jeśli chcesz wspomf3c stronę, to w prawej kolumnie jest też link do UK haracz jest ściągany, gdy kupisz coś w 24h od kliknięcia linku. :) Generalnie Amazon ma jeden z mniej przyjaznych programf3w partnerskich na swiecie, ale tak to jest z monopolistami.

nick...

09-03-2013 20:18

a9fgeY paxpguajwwap