Najlepsze programy antywirusowe

Prezentujemy test skuteczności dziesięciu najlepszych skanerów antywirusowych na platformę Windows. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem lub zmianą aplikacji do ochrony komputera osobistego, nasz ranking powinien pomóc Ci w wyborze optymalnego narzędzia. Warto zwrócić uwagę na obecność w zestawieniu trzech bezpłatnych programów - dzięki nim Twój komputer może być bezpieczny, a Ty nie wydasz na ochronę nawet złotówki. W czołówce listy nie ma zbyt wielkiego zaskoczenia - pierwsze trzy miejsca otrzymały znane od dawna silniki skanujące.

Norton Internet Security 2009 PL - tylko u nas!

Jeśli chcesz przetestować najnowsze wydanie Norton Internet Security 2009 wraz z Norton AntiVirus 2009, weź udział w naszym konkursie.

Kliknij, zostaw komentarz i wygraj Norton Internet Security 2009 BOX PL!

Albo ściągnij i testuj Norton Internet Security 2009 przez 60 dni za darmo!

Mamy dobre i złe wiadomości związane z ciągłą walką antywirusową. Dobrą informacją jest to, że wszystkie przedstawione programy wykryły znane zagrożenia i skutecznie je zablokowały, natomiast złą jest to, że żaden program nie chroni w stu procentach przed nowymi odmianami wirusów, trojanów, robaków i innych złośliwych aplikacji. Nasi koledzy po fachu, z amerykańskiego PC Worlda przy współpracy z niemiecką firmą AV-Test, zajmującą się bezpieczeństwem, przeprowadzili gruntowny przegląd aplikacji do ochrony komputerów.

Jak testowano?

Sprawdzaliśmy w miarę możliwości samodzielne aplikacje antywirusowe, a przypadku bardziej rozbudowanych programów jedynie silnik skanujący. Na punkty przyznane przez PCW składa się kilka elementów: średnie wymagania (10 procent), cena (10 procent), interfejs (30 procent) oraz wydajność (50 procent).

Zobacz również:

AV-Test sprawdzało jak sobie radzą poszczególne programy z 1518 zagrożeniami z WildList oraz 136250 zagrożeniami (backdoory, boty, konie trojańskie - czyli ogólnie mówiąc "AV-Test zoo") specjalnie przygotowanymi przez tę organizację. Dodatkowym sprawdzianem dla silnika skanującego był tzw. test heurystyki, czyli w jakim stopniu antywirus radzi sobie z rozpoznawaniem jeszcze niesklasyfikowanych wirusów. Pierwszy etap składał się ze skanowania 244 backdorów i 37 robaków ze starymi (sprzed miesiąca) sygnaturami wirusów. W drugim etapie silnik mógł wykryć 555 backdorów oraz 101 robaków, jednak sygnatury pochodziły sprzed dwóch miesięcy. Dodatkowo sprawdzano wykrywanie i usuwanie 110 makrowirusów infekujących aplikacje Microsoft Office. Na przestrzeni 8 miesięcy zmierzono szybkość przygotowywania aktualizacji definicji wirusów, a na koniec zmierzono czas jaki potrzebny był każdej aplikacji do sprawdzania wybranych folderów, czy nie zawierają szkodników.

Na wydajność składały się następujące elementy: test WildList (30 procent), zoo test (15 procent), wykrywanie heurystyczne - sygnatury sprzed miesiąca (20 procent), wykrywanie heurystyczne - sygnatury sprzed 2 miesięcy (10 procent), czas reakcji na nowe zagrożenia (10 procent), szybkość skanowania (5 procent).

BitDefender 9 Standard

Niedrogi, łatwy w użyciu i co najważniejsze - skuteczny program do wykrywania szkodników na komputerze użytkownika. W naszym teście został niekwestionowanym liderem, dzięki zaawansowanej technologii heurystycznej - wykrył 43 procent robaków i 57 procent backdoorów przy korzystaniu z sygnatur sprzed miesiąca oraz 18 procent robaków i 42 procent backdoorów. BitDefender okazał się również liderem w testach "zoo", wykrywając 93 procent backdoorów i trojanów, choć czas skanowania mógłby być nieco krótszy.

+ Wydajność: bardzo dobra

+ Obsługa: bardzo łatwa

+ Funkcjonalność: bardzo dobra

Ocena PCW: 92

Zwycięzca rankingu - BitDefender 9Kliknij, aby powiększyćZwycięzca rankingu - BitDefender 9Skuteczność wykrywania

Wirusy WildList 100%

Zagrożenia AV-Test zoo 95%

Wykrywanie heurystyczne (sygnatury sprzed miesiąca) 56%

Wykrywanie heurystyczne (sygnatury sprzed dwóch miesięcy) 38%

Szybkość skanowania 556 sekund

Czas reakcji na nowe zagrożenia 2-4 godzin

Wsparcie techniczne

Obsługa telefoniczna: TAK

Pomoc przez pocztę lub WWW: TAK

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.