Pakiet startowy - niezbędne programy po reinstalacji Windows

AVG Anti-Virus Free Edition

Kliknij, aby powiększyćDarmowa (dla użytkowników prywatnych) wersja zaawansowanego programu antywirusowego. Umożliwia kompleksowe zabezpieczenie lokalnego komputera dzięki skanerowi pracującemu w czasie rzeczywistym, skanerowi poczty elektronicznej oraz skanowaniu na żądanie i zgodnie z harmonogramem. Program oferuje możliwość ustawienia automatycznej reakcji w wypadku zlokalizowania wirusa. Ponadto każdy użytkownik może bezpłatnie zaktualizować bazy wirusów i pobierać uaktualnienia.

Zobacz również:



Pobierz AVG Free 7.1

Ad-Aware SE Personal

Kliknij, aby powiększyćZnakomity program służący do wykrywania i usuwania wszelkiego rodzaju oprogramowania szpiegowskiego i reklamowego, które zostało zainstalowane w systemie Windows przez aplikacje lub niebezpieczne witryny internetowe. Program wykrywa kilka tysięcy różnych typów groźnego oprogramowania, wśród których można wymienić następujących szpiegów: Adware, Alexa, Aureate, Comet Cursor, Cydoor, Doubleclick, DyFuCa, DSSAgent, EverAd, OnFlow, Flyswat, Gator, Islotbar, TimeSink, Web3000 oraz Webhancer. Program oferuje skanowanie całego systemu (dyski oraz pamięć) lub wybranych elementów. Odnalezione pliki na życzenie użytkownika mogą zostać poddane kwarantannie lub usunięte z dysku. Tworzenie kopii zapasowych usuwanych plików przydaje się szczególnie wtedy, gdy niektóre programy adware przestaną funkcjonować po odłączeniu bibliotek penetrujących komputer.

Pobierz Ad-Aware SE Personal

IrfanView

Kliknij, aby powiększyćDarmowa przeglądarka i konwerter formatów plików graficznych w jednym. Obsługuje większość najpopularniejszych formatów graficznych: JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, AVI, WAV, MID, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, MPG/MPEG, MOV i Photo-CD. Program pozwala tworzyć miniaturki obrazów oraz posiada opcję podglądu. Aplikacja ma również możliwość prezentowania zdjęć w postaci pokazu slajdów, udostępnia także funkcje automatycznej konwersji wielu plików. W programie dostępnych jest kilkanaście efektów specjalnych służących do manipulowania obrazem, moduł przechwytywania ekranu oraz wbudowany odtwarzacz multimedialny.

Pobierz IrfanView

Total Commander

Kliknij, aby powiększyćZnakomity program do zarządzania plikami. Pozwala na dostęp do systemu plików Windows, a także innych, np. Pocket PC. Część z imponujących możliwości programu to wbudowana przeglądarka i edytor plików tekstowych, obsługa kilkunastu formatów kompresji (m.in. ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE) oraz zintegrowany klient FTP (wraz z obsługą HTTP Proxy). Użytkownik ma praktycznie nieograniczone możliwości dostosowania interfejsu do własnych potrzeb, instalowania wtyczek zmieniających wygląd aplikacji lub zwiększających jej funkcjonalność.

Pobierz Total Commander

OpenOffice

Kliknij, aby powiększyćBezpłatny polskojęzyczny pakiet aplikacji biurowych kompatybilny z Microsoft Office. W skład OpenOffice wchodzi edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. W porównaniu ze StarOffice 8, OpenOffice nie jest objęty wsparciem technicznym firmy Sun Microsystems oraz nie zawiera modułów dostarczonych przez "zewnętrzne" firmy współpracujące z Sunem. Program bardzo dobrze radzi sobie z importowaniem dokumentów MS Office. Posiada funkcję zapisu dokumentów w formacie XML. W pakiecie znalazł się całkiem nowy program do pracy z bazami danych - OpenOffice Base. Współpracuje on z dołączoną do pakietu bazą HSQL Embedded i umożliwia projektowanie baz danych (tabel, zapytań, widoków, relacji, itd.), czy też tworzenie form, raportów. Pomocne przy tym są liczne kreatory, które znacznie upraszczają najczęściej wykonywane czynności. Wszystkie dane razem z raportami, formami, itd. są składowane w pojedynczym pliku, podobnie jak w Microsoft Access.

Pobierz OpenOffice

WinRAR

Kliknij, aby powiększyćPopularny archiwizer zapisujący pliki we własnym formacie RAR (dodatkowo program obsługuje m.in. kompresję ZIP, ARJ, CAB, LZH, TAR, GZ, TAR.GZ, BZ2, TAR.BZ2, ACE, UUE, JAR, ISO CD image). Ten program umożliwi Ci odczytanie praktycznie wszystkich archiwów. Prosty interfejs i obsługa najnowszego sprzętu sprawiają, że praca z tą aplikacją jest przyjemnością.

Pobierz WinRAR

41 komentarze

Dodaj swój

Johny Mnemonic

10-11-2009 22:39

Rozwiązałem to w ten sposób,że na dysku mam folder ze zrobionym repozytorium,są tam najpotrzebniejsze programy Firefox,Thunderbird,FileZilla,freeCommander,Kodeki,VLC Media Player,OpenOffice,7zip,Gimp,itd. Przy dzisiejszych pojemnościach dysków poświęcenie 3 GB na repo to nic strasznego,po reinstalacji systemu można szybko zainstalować programy

barton2500

05-10-2009 21:14

Zamiast: AVG Anti-Virus - Avast (w ost. rankingu wyżej od proponowanego) Total Commander - darmowy jest tylko na 30 dni! WinRAR - wersja testowa / trial, lepiej darmowy - 7-zip

Veehraz

09-05-2006 20:01

Jak ja mam kiepski komputer to ty jesteś dupa z uszami. JA nie umiem skonfigurować tego ścierwa??? Ty chyba sobie kpisz, tego się nie da skonfigurować. A jak nie wierzysz, że bazuje na internet explorerze, to se sprawdź. Ściągnij ResourceHackera i otwórz w nim gg.exe. W którejś gałęzi powinieneś miec na to dowód. I UŻYWAJĄC SŁOW TYPU LOL POKAZUJESZ INNYM ŻE JESTEŚ BLOKERSEM I MASZ MNIEJ NIŻ 16 LAT I GÓWNO WIESZ O KOMPUTERACH I PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ DOSTANIESZ PO RYJU. TWOIM HERBEM JEST DRES A HYMNEM SZAJSE_TECHNO Z NAJNIŻSZEJ PÓŁKI SŁUCHANE W WIEŻYCZCE - KASZLU. Na dziś to wszystko :P.

tjank

07-04-2006 20:54

A nie prościej użyć Norton Ghosta i po zainstalowaniu wszystkiego co potrzebne zrobić sobie obraz partycji???? Przywrócenie systemu z własną konfiguracją systemu i potrzebnymi programami trwa 4 minuty ??????

maciejwww

07-04-2006 00:58

jasne... autopacher... hehehe... niekktozy maja wlasny zbior poprawek, inni kozystaja windows update... autopacher uzywam tylko tam gdzie niemam stałego dostępu do sieci... czysty foobar niema opcji zawartych w winamp pro, ale dzieki pluginom mogę zrobioć z niego narzędzie mocniejsze on winampa...

MIKI

06-04-2006 21:03

Wazny jest tez autopatcher w miare nowy ;)

Bartek

06-04-2006 15:50

WinRar -> 7Zip GIMP FilleZilla + WinSCP -> Total Costam Foobar -> Winamp Thunderbird Notepad2 I moze jakis DeepBurner lite by sie przydal

acesabre

06-04-2006 15:47

jesli kolega psych0 ma takie zdanie na temat tego artykulu to ciekawy jestem jakie jest jego zdanie na temat innych programow i produktow ktore on uwaza za "shit" itd. zdziwilby sie jak wiele ludzi uzywa winampa pomimo tego ze jak sam przyznal sa inne odtwarzacze, i uzywaja go nie tylko dzieci w 4 klasie, co do Ad-Aware, nie uwazam tego za jak on to okreslil "kupe" bo sam uzywam Ad-Aware i nie moge na nic narzekac,jak jest taki madry niech poda nazwy wg niego kilka "LEPSZYCH" programow Ad-Aware, a poza tym artykul jak artykul , jak mu sie nie podoba niech napisze lepszy.

Azazel

06-04-2006 15:37

To jest idealne rzecz dla każdego użytkownika windows, zrobić sobie płytkę z najczęściej używanymi programami, do tego dorzucić na nią sterowniki i ewentulanie coś al'a obraz z ghosta i wszystko gra pięknie. Ja używam za to Ubuntu i Wine do dziwnych programów takich jak rozliczenia pitów, których na linie nie ma i to jest ten mój najlepszy zestaw. A jak ktoś porówna tak jak napisał autor normalną instalkę biurkowego lina z windowsem to chyba do windowsa nie wróci. Ktoś powie a gry? A kto powiedział, że komputer jest do grania, ludzie macie konsole od tego!!!

psych0

06-04-2006 15:18

Wedlug mnie to artykul totalnie bez sensu. Jak autor chce pisac tkie rzeczy, to powinien sie przeniesc do lamerskiej gazety Komputer Świat. Myslalem ze PCWK uwaza swoich czytelnikow za bardziej doswiadczonych. Dodatkowo niektore z opisanych programow to kpiny. 1 - Winamp! Kto tego shitu uzywa? Chyba tylko dzieci w 4 klasie SP. Moim skromnym zdaniem powinien sie tu pojawic Foobar2000!!! Dalej - winrar - nie jest to darmowy program, a istnieja darmowe programy obsluguijace RAR (to nie znaczy, ze nie korzystam z winRara - lubie ten prog :] ) Ad Aware - jednym slowem kupa - pszykalbym czegos lepszego. Gadu-Gadu - chyba najgorszy z mozliwych IM jak juz ktos musi z protokolu GG korzystac to niech zainstaluje Konnekta, albo chociarz inny IM obslugujacy GG. A teraz Najgorsze! Skype!!! Polecam wszystkim co nie cenia prywatnosci, a szczegolnie firmom, bo konstrukcja skypa pozwala tej firmie uzyskac dostep do wszystkiego co mamy na komputerze! Juz chyba NetMeeting jest lepsze. Autor moglby sie postarac i poszukac naprawde pozadnych programow freeware. Inaczej artykol nie ma sensu. Owszem jezeli by pisalo jak zaimplementowac owe programy do plytki windowsa i zeby sie automatycznie instalowaly z systemem, to bym chetnie poczytal. A tak to coz :/ Shame on you PCWK!

donosiciel

06-04-2006 14:12

Chciałem uprzejmie donieć, że ktoś tu ma Potwory i spółka w DivX-ie :-) Ładnie to tak?

adamus

06-04-2006 13:17

re: santee. Wiesz, używałem kiedyś w pracowni komputerowej tego "parasolka" i ta gadzina przepuściła mi "trochę" wirusów. Oczywiście, wszystko było ładnie skonfigurowane. Po zainstalowaniu avg wirusów już nie zaznałem na kompach. Oczywiście, nie będę Cię przekonywał, że avg jest najlepszy - każdy ma swój ulubiony program, ale mam poprostu przykre doświadczenia z AV Personal. A avast strasznie muli kompa. Pozdrówka

Paweł P.

06-04-2006 13:14

Ryba napisał: "Niepokoi mnie powód czełgo tego pisania: przecież stystem operacyjny, jak się coś niemiłego dzieje, to nie reinstaluje się, ale naprawia, stawia do pionu i pracuje normalnie! Reinstalacja przy każdym drobnym powodzie jest objawem masochizmu, a nie sprytu. Posiadanie paczki programików, do tego głównie mało przydatnych, jest raczej objawem nieumiejętności i nieużywania/nieposiadania fałdek na korze..." A nie pomyślałeś chłopie że niektórzy robią inne rzeczy z kompem niż tylko oglądają www, piszą w wordzie i gadają na gadugadu? Niektórzy lubią się obawić bardziej "wgłębnie", tzn. potestować masę programów, różne sterwoniki, i nabałaganić porządnie w windows:) Żeby to naprawić musieli by sporo nagrzebać się w windowsie:) Dlatego łatwiej jest zainstalowć znowu windows. Mi ponowne zainstalowanie Windowsa, konfiguracja i zainstalowanie niezbędnego softu zajmuje 2 godzinki:) Mam świżutki Windowsik z najnowszymi sterwonikami i nie muszę się martwić że podczas naprawy "może usunąłem ten wpis co nie trzeba". Nie używam kopii zapasowej, bo często zmieniam sterowniki, przeglądarki, itp. A lubię czasami "porozgrzebywać" wingrozę...;P Artukuł bardzo mi się podoba:)

Edmundo el Faj'ans

06-04-2006 13:08

Łoł, ten K-Lite Mega Codec Pack to rzeczywiście MEGA z**** pomysł, zwłaszcza, że wersja bez "Mega" ma praktycznie wszystko, z czego zwykle się korzysta. komentarz edytowany przez moderatora

santee

06-04-2006 11:21

avg slabiutki,avast też niekoniecznie..ja poleciłbym AV Personal.Parasolka jest naprawdę dobra:)))..i zamiast ad-aware spybot SD.Moim zdaniem lepszy:)

tom

06-04-2006 10:57

i jeszcze Avasta ofkoz, zamiast AVG

tom

06-04-2006 10:53

a ja wole: - konnekta zamiast gg, skype - FastStone Image Viewer zamiast IrfanView - IzArc zamiast winrara - SubEdit lub MediaPlayerClassic zamiast BestPlayera - FileZilla zamiast TotalCommandera (np.) Bo: - są darmowe - są lepsze! - są lepsze!! - itd.!

mis uszatek

06-04-2006 10:37

a moze zamiast winrara 7-zip. darnowy jest i bardzo dobry.

nashaden

06-04-2006 09:00

kolejność działania w przypadku m$-win jest prosta: 1. install systemu 2. stery 3. update systemu 4. konfiguracja (wedle uznania) 5. najpotrzebniejszy soft (wedle uznania) 6. image partycji systemowej kroki 5 i 6 w kolejności wedle uznania. jak coś mi się sypie w syetemie, to leci image i po kłopocie...

MayQ

06-04-2006 01:34

wg mnie brakuje firewalla np Outpost Firewall (wersja free) a K-Lite obowiązkowo powinno być zamienione na ffdshow

Mac

05-04-2006 23:52

A po co ci DX9C jak jest zintegrowany w SP2 dla XP ? :P

Sokora

05-04-2006 23:11

A directx 9.0c? z tym Adobe Reader to sie trochę wygłupiliście - od czego jest Foxit pdf reader? Winampa promujecie a foobara traktujecie po macoszemu jak by nie wiele miał do powiedzenia ten wg mnie najlepszy audioplayer. Opera ok Total Commander-> ale PowerPack IfranView ok Gadu-Gadu ok ale nie zapominajcie o Tlenie!

des

05-04-2006 21:47

hmm, sam uzywam k-lite i nei mam zastrzezen. Masz w paczce wszystko, co jest Ci potrzebne, i kazda z opcji mozesz odznaczyc przy instalacji. Niestety, 5% wymaga nieco mniej standardowych sterownikow i zu juz ma z tym powazne problemy, a majac chocby klite, ma to z glowy. Tym bardziej, ze mozna bardzo ladnie pousuwac wszystko co nadmiarowe, nie ma z tym problemow. Co do zestawienia programow - jest ono dosc dobre dla zu. wiadomo, sa lepsze programy albo bardziej ukierunkowane programy - ale jezeli mozna zainstalowac gg(lub tlen, lub...) bez problemow, to po co ryzykowac z miranda? ja ja uzywam, ale zu moglby miec czasem klopoty. Brakuje mi tutaj natomiast jakiegokolwiek firewalla. imho obowiazkowo powinien sie znalezc w zestawieniu kerio/zonealarm. Nie mozna liczyc na to, ze windowsowy firewall bedzie skuteczny, pozatym, nie umozliwia on niemal zadnej ingerencji w prosty sposob w ustawienia portow.

Lv

05-04-2006 21:35

Część polecanych pozycji jest całkiem w porządku, ale są również dwie kontrowersyjne i jedna absolutnie niedopuszczalna. Zacznę od ostatniej. Skąd w tym spisie wziął się jakiś totalny śmietnik zwany K-Lite? Polecanie instalacji czegoś takiego nazwałbym w pełni odpowiedzialnie komputerową dywersją. Autor artykułu, jeśli chce zachować dobre imię, powinien jak najszybciej przeredagować ten tekst, bo w tragiczny sposób ujawnia on jego indolencję. Wszelkie paczki z kodekami powinny zasilić rubrykę: Nigdy nie instaluj!!! (gdyby taka ewentualnie się pojawiła). Polecanie GG i BestPlayera, natomiast to chyba jednak wybór gorszej opcji w dobie oprogramowania po prostu lepszego.

Ryba

05-04-2006 21:33

Niepokoi mnie powód czełgo tego pisania: przecież stystem operacyjny, jak się coś niemiłego dzieje, to nie reinstaluje się, ale naprawia, stawia do pionu i pracuje normalnie! Reinstalacja przy każdym drobnym powodzie jest objawem masochizmu, a nie sprytu. Posiadanie paczki programików, do tego głównie mało przydatnych, jest raczej objawem nieumiejętności i nieużywania/nieposiadania fałdek na korze...

piotr

05-04-2006 20:42

Polecanie jakiegokolwiek "kodekpaka" to czysta kpina! Najcześciej użytkownicy nie mają zielonego pojęcia ile instaluje się, śmieci których nigdy nie wykorzystają. Poza tym często z niewiadomo jakiego powodu coś nagle przestaje działać. Polecany w artykule K-Lite Codec Pack zawiera wiele dublujących się filtrów/driverów acm. 95% użytkowników potrzebuje samego ffdshow + ewentualnie haali media splitter; przy możliwościach oferowanych przez te dwa pakiety nawet doskonały Media Player Classic staje się zbyteczny. Pozostałe 5% doskonale zdaje sobie sprawę z tego co, jak i po co instalować, nie robiąc przy tym takiego bałaganu.

asdf

05-04-2006 20:34

Nieźle, nieźle, ale... po reinstalce lecą najpierw sterowniki:chipset, sieć, dźwięk, monitor, grafika, później jak w artykule +oczywiście firewall. Warto też sprawdzić directX i jave. oraz mieć everesta, alkohol120 i coś do nagrywania. Oczywiście o konkretnych programach można dyskutować (np. GG, tlen, spik czy stefan) ale to już indywidualny wybór użytkownika

marcin

05-04-2006 20:32

czytajac wasze komenatrze przypominam sobie dlaczego nie korzystam z windowsa... :] @noname... sory ze tak to ujme.. ale.. PAJACU.. o czym Ty mowisz? o konfiguracji gg ? a zrobili wogole cos takiego? tylko mi nie mow o tym czyms co ogolnie wlasnie wszyscy nazywaja preferencjami... gg bazuje na ie.. niestety, troszke lektury kolego bo jestes sto lat za murzynami jak nie dalej :] niemniej nie o tym mowa wg mnie jesli chodzi o programy pod windowsa to proponuje autorowi mala dokladke.. jesli juz ide gdzies zrobic cos z tym pasciem, zestaw programow jaki nosze ze soba to: winamp 2.9x, irfanview, avgfree, thunderbird, opera, acrobat, codeki, total commander, cos do wypalania, zwykle deepburn albo cos w tym stylu, a program do pogawedek tylko i wylacznie miranda jesli chodzi o windowsa, osobiscie nie znam, podkreslam nie znam bardziej rozbudowanego programu

Eyeofstorm

05-04-2006 19:52

No fajnie tylko niewidze wsród tych programów żadnego firewalla.A poza tym znowu wsród polecanych komunikatorów GG co z tego że "najpopularniejszy" napewno nie najlepszy ustepuje konkurencji mozliwosciami zdecydowanie ja bym polecił zamiast tego g**** KONNEKTA który go po prostu deklasuje.

isp-dream

05-04-2006 19:35

Jak mozna polecac winamp 5.x? Kazdy normalny uzytkownik uzywa co najwyżej 2.9x.

noname

05-04-2006 17:49

Veehraz jak nie umiesz skonfigurowac odpowiednio programu to poszukaj na stronach jakiś o tym.Gadu-gadu bazuje na internet expololerze? lol przecież ono tylko wyświetla przy pomocy explolera reklamy i to nie wszystkie(flashowe idą gdy nawet nie masz explolera). 20Mb to za dużo więc pewnie czas zmienić komputer, wiesza się? to samo co wczesniej, jesli nie umiesz wysłać obrazka ani porozmawiać głosowo to mi przykro ale trzeba wiedziec jak to działa i wtedy można wszystko ogólnie to z ciebie wileki LOL

K.

05-04-2006 17:44

Veehraz - nie podoba ci się, to nie używaj... proste! Ale jeżeli ten śmieć jest najpopularniejszym komunikatorem w Polsce, to ja chciałbym być właścicielem takiego śmiecia

Veehraz

05-04-2006 17:42

Gadu-gadu to śmieć. -Wiesza się co chwile -Bez firewalla przy włączonym gg nie przetrzymasz dłużej niż godzinę -gg bazuje na internet exploratorze, a wiemy co to oznacza -wyświetla psychicznie chore reklamy. Może przesadzam, ale na pewno nie mam zamiaru ich tolerować na moim monitorze. -Jak się nie zawiesi, to ci zajmie 20mb RAMU a to za dużo -Grafiki są żałosne, ale nie oto chodzi - tylko oczy wypala -wiele funkcji nie ma szans zadziałać (rozmowa głosowa, czy video - to graniczy z cudem) -Większość obrazków - jakieś 75% - nie dochodzi i wówczas pozostaje nam www.imageshack.us. -gg to program czysto komercyjny. Firmy płacą właścicielom gg za wyświetlanie reklam, których nic poza tm nie obchodzi.

popdruid

05-04-2006 17:07

No - bez GG ani rusz... :-))

houston

05-04-2006 16:44

Czemu wbijacie ze Gadu gadu jest "najlepszy" ?? ja uzywam Unicoma 1.2.0 :) laczy sobie GG tlenia jabber'a i jeszcze na tyle elastryczny ze jest rowniez dostepny na platwormy Mac OS i Linux najwazniejsze bezinstalacyjny latwo mobilny na pendraka mozna zabrac i gadac na dowolnym pc'ie 0% reklam :) a wymagania o 50% nizsze niz GG a GG to niejest jedyny komunikator wiec trzeba pracowac na kilku a znamy slabostki GG wiec na razie niema tego co planuja w X przyszlosci zaimplementowac :) co do Antyvirusa a moze Clam WIN 0.88 ktory jest tez za free od Windowsow 9x/NT serii xp czy 2003 serwer :) klasy a ten program antywirusowy jest znany dla Linuxowcow jako ClamAV :) foobar jako alternatywa Winampa co do winrar'a jedynie dlatego go lubie ze pakujac pliki potrafi pakowac z danymi naprawczymi a to niekiedy musze powiedziec fakt wiekszy plik dluzej pakuje ale nieraz to ratowalo plik i akurat niema innego podobnego pakera co dobrze pakuje a jednoczesnie potrafi zapewnic "bezpieczenstwo danych" moze jest ale ja nie znam :( a o szyfrowaniu gdzie mozna zaszyfrowac nawet nazwy plikow niewidzialem odpowiednika ...

Qba

05-04-2006 16:33

Dodałbym do tej listy GIMPa i Draco Organizer.

tass

05-04-2006 16:29

skajpem* ofkors ;p

tass

05-04-2006 16:29

no ale z tym skajper to autor sie popisal....;p

simh

05-04-2006 15:38

dlaczego WinRAR a nie BEZPLATNY a bardzo dobry ZipGenius? CO do reszty moge sie zgodzic, sa to napewno PRZYKLADOWE programy, wiec moglo zabraknac Avasta, bo byl AVG, a to, ze OpenOffice a nie MS Office to chyba oczywiste... a ze winamp pro jest platny.. to co? jakich funkcji uzywasz z tej wersji pro? przeciez foobar i tak ich nie ma... foobar zostal stworzony, zeby uzyskac najlepsza mozliwa jakosc dzwieku...

Ubogi Gracz

05-04-2006 15:34

Wątpię żeby ktos się pokusił na ściągnięcie tego co proponujecie!! P.S Dlaczego jak mówicie coś o programach antywirusowych to pomijacie NOD'a32??

maciejwww

05-04-2006 15:22

winamp - a moze jakas darmowa alternatywa?? foobar?? bo winamp pro jest płatny... ad-aware - spybot, ms defender, ms antispyware openoffice - ja sie nieruszam bez ms office... k-lite - a moze yroche podstazaly juz, ale nadal otwierajacy prawie wszytko ace mega codec pack bestplayer - allplayer, subedit, vplayer mario - no comment :):):D Brakuje firewalla(kerio personal), download menagera(free download menager), i coś do nagrywania płyt(nero i alcohol120%) Pomysł niezły, ale chyba niepowinno to się znaleść na pcwk, bo tutaj ludzie raczej juz maja zbiór alternatyw do 10 wersji wstecz :):D